VŠECHNY DŮLEŽITÉ INFORMACE

V pátek 17. března 2017 vyšla třetí kniha publicisty Jakuba Malovaného. Čtenáři v ní naleznou celkem sedmnáct rozhovorů s lidmi na Zlínsku tvořícími a žijícími, s osobnostmi, které mají nepopiratelný vliv na kulturní scénu i region jako takový.

Herci Rostislav Marek, Radovan Král, Jan Řezníček či Tomáš David, muzikanti Zdeněk Hrachový, Pepa Tichánek či Zuzana Šuláková, majitel produkční agentury Michal Žáček, divadelní kritik Marcel Sladkowski i dlouholetá tajemnice zlínského divadla Eva Kalendová. To jsou osobnosti, se kterými se lze prostřednictvím Sedmnáctky seznámit. V rozhovorech, ve kterých mluví o svých životních touhách, o věčném hledání inspirace a cestě k pomíjivému úspěchu, i v medailoncích, ve kterých je představují jejich blízcí či jiné osobnosti.

Přidanou hodnotou celé knihy jsou kresby Marka Příkazkého. Všechny osoby, jež se v knize vyskytují, jsou exkluzivně právě pro tuto příležitost nakresleny, a to zcela originálním stylem.

„Poprvé se ve své tvorbě věnuji kraji, z něhož pocházím. Jde o materiál, na kterém jsem pracoval řadu měsíců a vykresluje zlínskou kulturní scénu, respektive Zlínsko samotné, a zachycuje osobnosti a příběhy. Čtenářům ho ukazuji jako kraj živý, plný zajímavých lidí, na které můžeme být hrdí,“ sdělil Jakub Malovaný ke své knize.

Jde již o Jakubovu třetí knihu. První, sbírka rozhovorů s názvem Rozhovory (2007 až 2011), vyšla před šesti lety, druhá – Umělci na šňůře – vyšla v roce 2013 a jedná se o oficiální publikaci k třicátému výročí vizovické kapely Fleret.

Sedmnáctka byla pokřtěna ve středu 29. března. Kmotry se stali Zdeněk Hrachový a Stáňa Bartošík, členové valašské kapely Fleret, a bard hereckého souboru Městského divadla Zlín Rostislav Marek. Plný divadelní a hudební klub Dílna byl svědkem příjemného slavnostního večera, kdy za účasti autora a téměř kompletního tvůrčího týmu, polili vzácní hosté a zároveň výrazné zlínské kulturní osobnosti novinku mladého autora. Jak jinak, než slivovicí… Následně se na pódiu v krátkých setech a čistě akusticky vybaveny vystřídaly postupně kapely Fleret a Franc Alpa a zazpívat přišel také vynikající muzikant a herec Tomáš David.

KDE SI MŮŽETE KNIHU ZAKOUPIT?

Knihu si můžete zakoupit například na pokladně Městského divadla Zlín a také v klubu Dílna za zvýhodněnou cenu 200,- Kč. Dále ji seženete ve vybraných knihkupectvích ve Zlínském kraji, například ve zlínském Kanzelsbergeru (Nám. Míru) či Kosmasu (Svit), vizovickém Knihkupectví Lípa či luhačovickém Knihkupectví Lekešová. Třetí možností je pak objednávka na emailu jakub.malovany@seznam.cz. Kompletní seznam všech prodejních míst naleznete zde.

UKÁZKY GRAFICKÉ

UKÁZKY TEXTOVÉ

DNESKA HRAJE STING

Michal Žáček, majitel Agentury Velryba

„V roce 1997, kdy byly diametrálně jiné podmínky, sem vpadla horda známých světových umělců a zcela bez varování přede mě hodila dvě stě kilo prádla s tím, že to chtějí mít za tři hodiny vyprané. Byla sobota a v rámci malého města, jako je Zlín, to nebylo možné řešit. Nakonec si na pradlenu hvězd showbyznysu zahrála moje maminka, která celé velké prádlo Jethro Tull prala ve sklepě v půldomku na Zálešné.“

PROCHÁZKA ZLÍNEM S VALAŠSKÝM BARDEM

Zdeněk Hrachový, frontman kapely Fleret

„Je pravda, že jsme s Jarkem Nohavicou několik koncertů odehráli. Hlavně ve Vizovicích. Měli jsme tam takové folkové večery v kulturním domě s dobrým pořadatelským zázemím. Magistr Žabka se tehdy režimu nebál. Na plakáty jsme samozřejmě jméno Jaromír Nohavica psát nesměli, tak jsme tam vždycky přidali tajemné heslo Možná přijde i kouzelník a lidé moc dobře věděli, co se bude dít.“

ZLÍNSKÉ DIVADLO V PROMĚNÁCH ČASU

Rostislav Marek, herec Městského divadla Zlín

„Bohužel nedokážu posoudit kvalitu tohoto představení, ale ta euforie okolo byla fakt veliká. Pamatuju si, že se musely dokonce prodávat i polštářky na schody, za třicet korun, neboť bylo vždy opravdu beznadějně vyprodáno. Připadal jsem si jako rocková hvězda. Podepisoval jsem se dívkám na ruce, na stehna a fotografoval se na polaroidy. Dokonce se stal i jeden velmi kuriózní příběh…“

DIVADLO Z POHLEDU KRITIKA

Marcel Sladkowski, divadelní kritik

„Mnohem raději píšu kritiky, které tvůrce potěší, ale jak už to tak bývá, ne všechno se vždycky podaří. U mě je spíš důležité to, abych si stále držel jistou míru nezávislosti. Přece jenom jsme na malém městě, kde se všichni více méně známe, s některými herci a režiséry jsme dokonce přátelé, a vždycky je důležité, aby se vztah, jejž k určitým lidem mám, neprojevil v psaní o jejich práci.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

FOTO: Nová kniha Jakuba Malovaného s názvem Sedmnáct byla slavnostně pokřtěna

Deník.cz: Sedmnáct. Kniha o lidech, kteří na Zlínsku žijí a tvoří

Zlin.eu: Marek, Král, Hrachový… Sedmnáct. Kniha o lidech na Zlínsku tvořících a žijících

inZlin: Živost a vzájemnost. Vychází kniha rozhovorů s osobnostmi Zlínska

CESTY DEKÁDA: Jakub Malovaný Publicista píše 10 let, na jaře vydá zbrusu novou knihu!

 

#cestydekada