I. vydání: SKLADEM

Publikace Samet v divadle z pera již renomovaného zlínského redaktora a publicisty Jakuba Malovaného vypráví příběh sametové revoluce ve Zlíně, v tehdejším Gottwaldově…

Vypráví příběh, jenž je seskládán z autentických dokumentů a dobových materiálů, které třicet let schraňoval a ve svém osobním archivu opečovával herec Divadla pracujících (dnešního Městského divadla Zlín), důležitá osobnost listopadových událostí, Rostislav Marek. Dále je příběh seskládán z rozhovorů s respondenty, rovněž členy stávkového výboru a Občanského fóra, a to například s Ivanem Kalinou, Janou Kafkovou, Jaroslavem a Helenou Čermákovými i mnohými dalšími, kteří větší či menší vzpomínkou rozvíjeli bohatou revoluční dějovou linku.

Tato velmi pestrá mozaika osobních zážitků a upomínek činí publikaci zcela výjimečnou. Z divadla na náměstí a zase zpátky, i tak by se ve stručnosti dalo popsat dějiště tohoto dramatického vyprávění.

„O Sametové revoluci toho bylo napsáno opravdu hodně, ale nikdy na mě nedýchla tak intenzivně, jako právě přes ty všemožné dokumenty a hlavně dlouhé debaty. Najednou jsem měl pocit, že se historie, která pro mě byla do té doby možná i trošku vzdálená, odvíjí před mýma očima,“ říká o knize sám autor Jakub Malovaný.

Součástí publikace je i samostatná kapitola reflektující změny v dramaturgii, v uměleckém i ideovém směřování divadla a rozsáhlá fotogalerie obsahující také skeny uvedených autentických dokumentů z listopadu 1989.

Knihu si můžete zakoupit v Městském divadle Zlín nebo v Muzeu jihovýchodní Moravy. Objednat si ji můžete také přes emailovou adresu jakub.malovany@seznam.cz.