The Galactic Federation is here. To je název debutové desky zlínské thrash-metalové kapely FATTT BOYS, která vyjde už v první polovině listopadu a obsahuje celkem sedm úderných skladeb. Pod převážnou většinou z nich je autorsky podepsaný kytarista, textař a skladatel tohoto anglicky zpívajícího seskupení Ladislav Fanc.

O vás se toho člověk z internetu příliš mnoho nedozví, je to záměr, být kapelou tak trochu v „utajení“?

Svým způsobem to trošku záměr je. Víme, že rozhodně nechceme figurovat na sociálních sítích jako jsou Facebook nebo Instagram. Z podstaty se nám nelíbí jejich, řekněme, filozofie, jejich strategie, jejich nenápadné sledování každého našeho kroku – viz. Orwellova teorie Velkého bratra. Shodou okolností pak máme trefnou písničku Meta, kdy stejnojmenná společnost má zmíněné sítě pěkně pod palcem.

Oprostíme-li se teď od nějakého osobního přesvědčení – neškodí takové rozhodnutí kapele samotné? Není tento krok na úkor potřebné propagace?

Ano, je, avšak snažíme se to PR dělat trošku jinak, byť je to velmi složité, protože sítě mají přece jenom obrovskou sílu. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že naše kapelní moto odkazuje na galaktickou federaci, tedy na jednu z konspiračních teorií, založenou na mimozemské entitě, která se nám snaží pomáhat vymanit se z tohoto systému, který ovládají ilumináti, deep state a globalisté…

Pardon, že vám do toho skáču. Vy jste příznivec konspiračních teorií?

Jsem velký konspirátor, nebudu to zapírat. Dlouhodobě se konspiračním teoriím věnuji, přečetl jsem spoustu tematických knížek a v době covidové se mi to všechno jaksi pěkně propojilo do určitých souvislostí. Právě tehdy mě „ťukla“ zmíněná galaktická federace a dneska jsem pevně přesvědčený o tom, že nic není tak, jak je nám dennodenně z nejrůznějších stran předkládáno. Systém si s námi v podstatě dělá, co chce.

Počítám, že asi nebylo úplně jednoduché, obklopit se spoluhráči se stejným myšlením, nebo se pletu?

Nebylo to nejjednodušší, o tom žádná, ale podařilo se. Občas jsme se mezi sebou v kapele dokonce i jemně chytli, protože naše názory se ze začátku celkem výrazně lišily, postupně jsme se ale naštěstí setkali na podobné vlně – stačilo, abychom se o věcech víc a víc bavili. Pak je taky důležité doplnit, že první tři roky naší existence jsme vlastně pořádně ani nevěděli, o čem zpívat, respektive na základě, jaké tématiky psát texty. Všechno se to v nás tak nějak vyvíjelo a jak už jsem zmínil, u mě konkrétně se to celé naplno rozjelo v době covidové. Nemluvě o tom, že právě tehdy jsem chytl neuvěřitelný tvůrčí dech a texty se ze mě doslova sypaly.

Kdybyste měl kapelu stručně avšak výstižně čtenáři představit, jak by to vypadalo?

FATTT BOYS je kapela anglicky zpívající, a to o konspiračních teoriích a o věcech, které se systému jaksi nehodí do krámu, ať už jsou to kupříkladu válečná témata nebo témata mimozemských civilizací s odkazem na historii starověkých civilizací. Tuto cestu razíme. Fungujeme pět let a první tři roky pro nás byla kapela jenom jakýsi koníček. Scházeli jsme se ve zkušebně místo chození do hospůdky na pivko. Občas jsme si na nějaké menší akci zahráli, nicméně až po třech letech fungování jsme nabyli dojmu, že bychom to mohli uchopit pořádně. Vidle nám do toho hodila pandemie, nicméně toto nelehké období jsme ustáli a podařilo se nám vyprofilovat do současné podoby. Mimochodem, už za sebou máme i několik větších koncertů, například po boku slavnějšího Motorbandu.

Jaké je aktuální složení kapely?

Na kytaru hrají Aleš Krupík a můj brácha Bořek Fanc, za bicími nástroji sedí Jindřich Krč a já kluky doplňuji na třetí kytaru a zpívám. Jsme trošku výjimečnou kapelou v tom slova smyslu, že ve svých řadách nemáme baskytaristu, mimo jiné z toho důvodu, že baskytaristu nemůžeme najít.

Spolu s bratrem Bořkem jste v roce 1987 založili kapelu Fakultura, ve které jste to koneckonců dlouhá léta táhli společně. Letos jste se znovu hudebně potkali, pokud se nepletu, Bořek je vlastně čerstvá posila v řadách FATTT BOYS. Jste za to rád?

Jsem za to strašně rád, vždyť já jsem si na bráchu myslel celých těch pět let, vlastně od rozpadu Fakultury a úplných začátků FATTT BOYS. Vím, že Bořek bez muziky být nemůže, že to je jeho život a vášeň. Dlouho jsem ho přemlouval, nedařilo se mi ho zlákat, avšak nakonec se to přece jenom podařilo a v lednu letošního roku na další z mých nabídek kývl.

Zůstaňme chvilku u Fakultury, která dlouhá léta patřila v podstatě ke zlínským metalovým stálicím. Nejprve byla zaměřena hlavně na coververze písní skupiny Metallica, později se však vrhla na čistě vlastní skladby. Jak na celé to období vzpomínáte?

Je pravda, že já jsem ve Fakultuře působil pouze do roku 2002, než jsem ji z pracovních důvodů definitivně opustil, nicméně byly to opravdu nádherné roky. Kapelu jsme s bráchou zakládali v nějakých šestnácti sedmnácti letech a postupně jsme si začali plnit všechny ty klukovské sny. Zpětně si uvědomuji, jak jsme rostli. Nikdy nezapomenu, jak jsme si jenom tak z lásky k muzice pravidelně jamovali na zkušebně a postupně z nás padaly krásné hudební nápady, až jsme si najednou řekli, že už nebudeme hrát jenom námi milovanou Metallicu, ale že budeme tvořit vlastní písničky. Bohužel se nám výrazně mimo region prorazit nepodařilo, možná i proto, že jsme se nechtěli vydat jakoukoliv bigbítovější cestou a drželi se své nekompromisnosti, ale rozhodně toho nelituji.

Vidíte nějakou paralelu mezi Fakulturou a FATTT BOYS?

Co se stylu týče, tak asi ani ne, protože ve Fakultuře skládal převážně brácha, kdežto ve FATTT BOYS jde muzika za mnou a za Alešem, avšak troufám si tvrdit, že určitý duch je v obou případech stejný – máme obrovské nadšení, chceme hrát a je úplně jedno, jestli před deseti lidmi nebo plnou halou…

A brzy se na koncerty vydáte s novou deskou, jejíž vydání je doslova na spadnutí…

Přesně tak. Deska, která nese název The Galactic Federation is here, je hotová, nahrávali jsme ji v srpnu ve studiu Šopa v Lipově na Hodonínsku v režii Standy Valáška, a dokonce už ji máme i vylisovanou na CD nosiči. Posluchači se můžou těšit na zhruba třicet sedm minut muziky a pro nás nastává období, kdy se tento materiál pokusíme dostat co nejvíc do světa. Ukázky z tohoto CD je možné si stáhnout z našeho webu www.fatttboys.cz v sekci MP3 ke stažení.

Mimochodem, jak vaše zaměření se na konspirační teorie berou posluchači? Není to v dnešní divoké době trošku ožehavé? Nesetkáváte se s negativními reakcemi?

Odpovím na to jednoduše. Zatím jsme se s žádnou negativní reakcí nesetkali, zatím nás nikdo nevypískal, a to říkám naprosto upřímně. Dokonce ani když jsme hráli na spíše folkové akci, kde bylo velmi specifické publikum – myslím tím nemetalové publikum.

Co vlastně chcete vaší tvorbou sdělovat? Jde vám také o to, aby se lidé nad určitými tématy zamýšleli, nebo se spíš snažíte zaujmout určitý postoj, o kterém jste přesvědčeni, že je správný?

Je mi jasné, že velká část lidí poslouchá víc muziku než jakékoliv sdělení v textu, nicméně i tak bych byl moc rád, kdyby se našli tací, kteří se nad ním zamyslí. Snažím se v písních alespoň nepatrně otevírat nejrůznější témata, která mě tu více tu méně pálí, která mi přijdou důležitá a v podstatě se jedná o určitý můj současný společenský postoj. Nechci však, aby to vyznělo, že si připadám jako člověk, který by měl veřejně cokoliv hlásat, kdepak, politika mě již dnes nezajímá, i když pro inspiraci nabízí spoustu nových témat, která jsou však negativního charakteru.

Na závěr podstatná otázka – kdy a kde bude vaše deska pokřtěna?

Pokřtěna bude už v sobotu 11. listopadu, a to v rámci speciálního koncertu na domácí půdě – na staré Sokolovně ve Zlíně a to od 20 hodin. Vážení čtenáři, dámy a pánové, věřte, že vás rádi uvidíme. Tento koncert bude navíc doprovázen videoprojekcí, která prezentuje naše texty.

Rozhovor vyšel v listopadovém čísle magazínu inZlin.

Foto: Archiv kapely FATTT BOYS