Vrátili se v čase z roku 2050 a přišli svými songy zachránit hudební scénu. To o sobě tvrdí členové svérázné a nespoutané kapely Bert & Friends, která na sebe výrazně upozornila v roce 2016 singlem Haluzinace a v jejímž čele stojí osobitý zpěvák, textař a skladatel Albert Romanutti.

Co si budeme povídat, kapela Bert & Friends je prostě jiná. Je originální. Na české hudební scéně se vymyká takřka ve všem a přesvědčit se o tom budete moct už 11. července, kdy poprvé zavítá také do Zlína.

Jedním z lákadel na blížící se unikátní letní koncert na místním zámku může být právě i tento rozhovor s frontmanem Bertem, který je taktéž zcela netradiční a vznikal v jakémsi snovém světě, kde naplno funguje fantazie a nic není nemožné…

Určitě se najde čtenář, který vás ještě nestihl zachytit, přece jenom se stále na české hudební scéně – dá se říct – zabydlujete. Jak byste kapelu Bert & Friends jednoduše, ve dvou až třech větách, představil?

Ou jé, magmazel. Ou jé, ou jé. Jes, ou jé. Magmazel.

Někde jsem se doslechl o informaci, že jste se vrátili v čase z roku 2050 a přišli svými songy zachránit hudební scénu. Jak si to mám vyložit?

O tom, jací doopravdy jsme, mnohem více než naše schopnosti vypovídá to, co si sami zvolíme.

Mimochodem, jak tedy vypadá hudební scéna ve zmíněném roce 2050?

To si zatím jenom představuji…

Bavíme-li se o hudební scéně, tak mě ještě zajímá, zda se najde někdo, kdo by ji mohl zachraňovat společně s vámi. Koho máte rádi? Kdo z hudebních interpretů je vašemu srdci blízký?

Tak ke konci roku pojedeme například Turné 2050 s interprety, jako jsou Hello Marcel, B4, Muzikant Králíček, Johuš Matuš, Stříbrný Rafael, Koně a Prase nebo Darkness Positive.

Můžete se pochlubit abstraktními texty a taky docela širokým a pestrým žánrovým rozptylem. Z čeho při tvorbě vycházíte? Co je vám inspirací při skládání písní a psaní textů?

David Lynch o tom mluví jako o chytání ryb. Vždy čekám na ty, které jsou pro mě největší a mému srdci nejbližší.

Za zmínku pak určitě stojí i vaše videoklipy. Je okamžitě patrné, že jsou nedílnou součástí vaší tvorby. Asi se shodneme na tom, že nejde jenom o nějaký „povinný doplněk“ a chcete, aby působili jinak, skoro až filmově. Mám pravdu?

Mám rád věci jako díla. Jediná skladba je silnější, než miliarda skutečností.

Když jste kapelu zakládal, údajně jste vycházel z jakési revolty. Proti čemu byla namířena?

Možná jsem v té době takzvaně „zabíjel mistra“, což je pro mě takové období, kdy umělec musí zahodit všechno, co si do toho okamžiku myslel, že tak musí být, avšak ono to může být úplně jinak a přitom přirozeněji.

Měl jste jasno už tehdy, v roce 2016, kudy kroky vaší kapely povedou? Jak moc se Bert & Friends proměnili v toku času, tedy za ta čtyři léta?

Občas si říkám, že svět je továrna na plnění přání. Ale hlavně mi jde o to tvoření a hraní si. A Bert & Friends má za ty roky ještě víc kamarádů…

Zatím máte na svém kontě album s názvem SUPR, které vyšlo v loňském roce a obsahuje čtyři singly. Dočkáme se někdy v budoucnu jeho nástupce, třeba i s více skladbami?

Ano, jo, budeme tento rok dělat krásné věci. Zajímá mě teď vajb a kompozičnost. Ne, nezajímá mě to, právě jsem zjistil, že ne… Ale jo, ale ne, ale jo, ale ne… No, tak možná vydáme pět alb, možná taky ne. Každopádně se moc těším na všechno!

Zlínskému publiku se představíte 11. července, a to na místním zámku. Proč zrovna v tomto prostředí? Má to nějaký hlubší význam?

Ještě jsme ve Zlíně nehráli. A na ten význam, to se přijďte určitě podívat, kdybyste měli čas.

Jak bude koncert vypadat? Můžeme čtenáře nepatrně nalákat?

SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR. SUPR.

Léto se pomalu rozjíždí a i přes nedávné nelehké časy by nakonec nemuselo být tak smutné. Jaké máte plány na prázdniny? Co vás čeká? Na co se těšíte?

Těšíme se na koncerty, na výlety, na tvorbu, koupání a tak. Mějte se!

 

Rozhovor vyšel v prázdninovém čísle magazínu inZlin.

 

Foto: Archiv kapely Bert & Friends