Stará Puška se po roce opět vrací do Zlína. Tentokrát bude pálit ostrými náboji v místním oblíbeném klubu Šopa, a to poslední říjnový čtvrtek (27. 10.). Akustický projekt muzikanta a frontmana ostravské kapely Staré Pušky, Petra „Sidneyho“ Matěje, dlouhodobě sklízí úspěchy napříč celou republikou, avšak zlínská zastávka nabídne i několik neopakovatelných překvapení.

Do Zlína se vracíš často, a to i soukromě, jaký k němu máš vztah? Jak toto město vnímáš?

Kdyby ses mě na Zlín zeptal před deseti lety, tak bych ti odpověděl, že ho vnímám jako jedno z mnoha měst na Moravě, které se vyznačuje cihlovými domky a výrazně se na něm podepsal „nějaký“ Baťa. Ovšem dnes už ti odpovím jinak, protože si troufám tvrdit, že o Zlínu vím tolik, jako málokterý Ostravák. Mám k tomu městu opravdu blízko, vracím se do něho rád, a dokonce se nebojím přiznat, že je pro mě určitou srdeční záležitostí. Mimochodem, kde jinde tentokrát oslavit svátek republiky, než ve městě největšího továrníka…

Ano, koncert v Šopě proběhne v předvečer výročí vzniku samostatného československého státu. Bude něčím specifický? Bude se nějak lišit oproti koncertům ostatním?

Lišit se bude pravděpodobně brzkým začátkem. Všude jinde start spíš oddalujeme, aby se postupně nastolila ta správná atmosféra, nicméně tentokrát bereme do hry danou skutečnost, že v Šopě musí produkce končit úderem desáté hodiny večerní. Na druhou stranu – hrajeme čistě akusticky, takže tajně věřím, že si třeba lehce zazpíváme i poté, budou-li návštěvníci kultivovaní. A ještě jedno specifikum bych našel. Tím, že se koncert koná 27. října a „přetečeme“ do 28. října, tak možná dojde i na půlnoční zpívání státní hymny, jako je tomu svátečním zvykem u nás v Ostravě, respektive v mé rodné vsi, v Proskovicích.

Jaké písničky během večera zazní? Jak jsi tentokrát sestavil playlist?

Zazní téměř všechny zásadní písničky z repertoáru Starých Pušek, avšak řada dojde taky na písničky z mé sólové desky, která nese název Maminko, vzbuďte mě, až bude vidět moře. Už minulý rok jsem byl mile překvapený, jak hojná účast na našem zlínském koncertě byla, a hlavně kolik lidí si společně s námi zazpívalo. Tak třeba to vyjde i tentokrát.

V čem se koncert Staré Pušky liší oproti koncertu Starých Pušek?

Když to řeknu jedním slovem, tak určitě v intimitě.

A když bys to měl říct celou větou?

Ve větší intimitě.

Dobře. Během koncertu bude navíc pokřtěna zbrusu nová audiokniha Inspirace Baťa, na kterou jsi složil doprovodnou muziku. Těšilo tě, že ses mohl na baťovském odkazu podílet takovou formou?

Určitě. Jsem moc rád, že se mi dostalo možnosti spolupracovat na takovém pěkném projektu, avšak co mě těší ještě víc je skutečnost, že moje hudba po všech těch letech konečně dostála toho správného slova. Mám radost, jak se nám to pěkně propojuje a že to společně během večera zdárně oslavíme. A dá-li bůh, tak spolu s audioknihou pokřtíme ještě jednu speciální novinku, která vzniká v Nadaci Tomáše Bati a podílí se na ní ostravští umělci…

Odnesl sis něco z toho baťovského odkazu do života?

Víš, co jsem zjistil? Že podle baťovského odkazu se v podstatě snažím žít celý život, aniž bych tu filozofii ještě donedávna jakkoliv podrobně znal. Vždycky jsem podvědomě tušil, co je v životě správné a postupně mě jenom překvapovalo, že to Baťa mnohdy vnímal stejně. Teprve v poslední době mi to do sebe začalo krásně zapadat – jak by řekl klasik, teprve nyní se mi ty koleje pěkně sbíhají.

O audioknize Inspirace Baťa

Knižní bestseller autorky Gabriely Končitíkové s názvem Inspirace Baťa vychází jako audiokniha. Poslouchejte kdykoliv a kdekoliv „Jak být silnější a šťastnější podle životních zásad Tomáše Bati“. Audioknihu namluvil publicista Jakub Malovaný, o její hudební stránku se postaral ostravský muzikant Petr „Sidney“ Matěj, působící v kapele Staré Pušky.

Audiokniha Inspirace Baťa je první svého druhu, protože nabízí posluchači možnost: Jak na to. Přináší nový pohled na filozofii Baťa a ukazuje, jak začít s budováním sebe sama, změnou životních postojů i vnímání světa, podle baťovských principů. Je rozdělena do čtyř částí, každá se věnuje jedné z oblastí lidské bytosti – tělo, mysl, duše a vztahy. Do jednotlivých oblastí je rozděleno baťovských 99 kapitol. Každá představuje krátkou a údernou radu, jak se zlepšit v jedné konkrétní činnosti. Nejenže se dozvíte, jak daná rada fungovala, ale najdete i baťovské pravidlo na její zavedení do svého každodenního života. Audiokniha vám přináší také pověstná baťovská desatera.

Audiokniha Inspirace Baťa bude slavnostně pokřtěna 27. 10., a to během koncertu Staré Pušky ve zlínském klubu Šopa.

 

Rozhovor vyšel v říjnovém čísle magazínu inZlin.

 

Foto: Luděk Blovský, archiv Staré Pušky