AKTUALIZOVÁNO

Zásadní listopadové události roku 1989 v tehdejším Gottwaldově v podání hereček a herců z Městského divadla Zlín. Chronologicky, přehledně, den po dni. Sledujte video seriál s názvem Samet v divadle ONLINE.

Jednotlivé načtené ukázky jsou součástí knihy Samet v divadle, kterou napsal Jakub Malovaný ve spolupráci s hlavními aktéry gottwaldovské sametové revoluce – divadelníky, členy stávkového výboru nebo Občanského fóra – a to s Rostislavem Markem, Ivanem Kalinou, Janou Kafkovou, Jaroslavem a Helenou Čermákovými a mnohými dalšími.

Tentokrát se ale do tvorby zapojili divadelníci mladí – herci, kteří v době, kdy na náměstích zvonily klíče, ještě nebyli na světě, případně byli školou povinní a tak o politickém dění neměli přílišné ponětí.

„Oslovil jsem devět hereček a herců ze zlínského divadla, aby jednotlivé kapitoly – dny od 18. do 27. listopadu – načetli. Vybrali jsme to podstatné, to nejzajímavější. Je potřeba si tyto důležité okamžiky naší historie připomínat. Vždyť svoboda není samozřejmost, o čemž se přesvědčujeme dennodenně,“ říká k projektu jeho autor Jakub Malovaný.

Samet v divadle ONLINE uvítal i herec a „listopadový“ člen stávkového výboru Rostislav Marek, který byl klíčovou osobou nejenom během revoluce v Gottwaldově, ale taky při tvorbě knihy: „Buďme solidární činem, slovem nebo jen myšlenkou s těmi, kteří ještě musí v tomto pandemickém nečase bojovat třeba za svobodu slova se zabedněnými náboženskými fanatiky, jako například ve Francii, nebo za svobodné volby s diktátorem v Bělorusku. A je toho mnohem, mnohem víc… Netušil jsem, jak křehká nádoba je ta svoboda.“

Další informace si můžete přečíst ZDE.

Přehled všech odvysílaných dílů

27. 11. 1989 – čte Zdeněk Lambor

25. – 26. 11. 1989 – čte Kateřina Liďáková

24. 11. 1989 – čte Marie Vojtěchová

23. 11. 1989 – čte Štěpán Princ

22. 11. 1989 – čte Lucie Rybnikářová

21. 11. 1989 – čte Marek Příkazký

20. 11. 1989 – čte Josef Koller

19. 11. 1989 – čte Markéta Holcmanová

18. 11. 1989 – čte Radovan Král

Bonus: Jaký odkaz nám sametová revoluce zanechala? – odpovídají herečky a herci ze zlínského divadla

JEDNOTLIVÉ DÍLY SI MŮŽETE ZPĚTNĚ PŘEHRÁT ZDE