Deset velmi důležitých dní a jeden velký příběh, který odstartoval nelehkou cestu za svobodou. Nejenom v Praze se psaly novodobé dějiny v listopadu 1989. Sametová revoluce probíhala intenzivně také v dalších městech naší republiky, například i v tehdejším Gottwaldově. Připomeňte si to nejpodstatnější, a to díky projektu Samet v divadle ONLINE.

Asi není třeba zdlouhavě vysvětlovat, že revoluční dění se naplno rozjelo 17. listopadu 1989 v Praze, kde byli po povolené demonstraci k padesátému výročí uzavření českých vysokých škol studenti i další občané obklíčeni a zmasakrováni na Národní třídě. Netrvalo dlouho a jenom pár hodin po tomto zásahu zazvonil telefon v gottwaldovském Divadle pracujících, které bylo jedno z prvních „mimopražských“, kde se daly věci do pohybu. Sametová revoluce začala…

A právě tady začíná také příběh knihy Samet v divadle, kterou napsal Jakub Malovaný společně s hlavními aktéry Listopadu v tehdejším Gottwaldově – s herci Rostislavem Markem, Ivanem Kalinou, herečkou Helenou Čermákovou, dramaturgyní Janou Kafkovou a scénografem Jaroslavem Čermákem.

Rok po vydání knihy vznikl unikátní projekt, který volně vychází z jejího příběhu. Samet v divadle ONLINE je internetový seriál, který v devíti dílech připomíná to nejpodstatnější z revolučního dění v Gottwaldově.

„Oslovil jsem devět hereček a herců ze zlínského divadla, aby jednotlivé kapitoly – dny od 18. do 27. listopadu – načetli. Vybrali jsme to podstatné, to nejzajímavější. Je potřeba si tyto důležité okamžiky naší historie připomínat. Vždyť svoboda není samozřejmost, o čemž se přesvědčujeme dennodenně,“ říká k novému projektu jeho autor Jakub Malovaný.

Samet v divadle ONLINE uvítal i herec a „listopadový“ člen stávkového výboru Rostislav Marek, který byl klíčovou osobou nejenom během revoluce v Gottwaldově, ale taky při tvorbě knihy: „Buďme solidární činem, slovem nebo jen myšlenkou s těmi, kteří ještě musí v tomto pandemickém nečase bojovat třeba za svobodu slova se zabedněnými náboženskými fanatiky, jako například ve Francii, nebo za svobodné volby s diktátorem v Bělorusku. A je toho mnohem, mnohem víc… Netušil jsem, jak křehká nádoba je ta svoboda.“

Zajímavostí je, že se do čtení zapojili herci mladí, kteří v době, kdy na náměstích zvonily klíče, ještě nebyli na světě, případně byli školou povinní a tak o politickém dění neměli přílišné ponětí.

První díl odstartuje ve středu 18. listopadu ve 20 hodin a celý projekt poběží do 27. listopadu, tedy do dne, kdy před jednatřiceti lety na celém území Československa proběhla generální stávka.

Samet v divadle ONLINE můžete sledovat na několika Facebookových kanálech, kromě stránky Jakub Malovaný Publicista poběží třeba také na profilu Festivalu svobody ve Zlíně nebo na profilu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

 

Podrobnější informace o knize Samet v divadle, která je mimo jiné také plná dobových materiálů a fotografií, najdete ZDE.

 

Projekt Samet v divadle ONLINE mediálně podpořili

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně: Muzeum se připojilo k projektu Samet v divadle ONLINE

14|15 Baťův institut: Listopadové události roku 1989 připomene projekt Same v divadle online

Městské divadlo Zlín: Festival svobody bude i letos a divadlo je opět jeho součástí! / Samet v divadle ONLINE v podání herců

Festival svobody ve Zlíně: Program 2020

Český rozhlas Zlín: #SamiAleSpolu – to je motto letošního Festivalu svobody, který připomíná události 17. listopad

ZLIN.CZ: Listopadové události roku 1989 v tehdejším Gottwaldově připomene projekt s názvem Samet v divadle ONLINE

Město Zlín: Samet v divadle ONLINE / Listopadové události roku 1989 v tehdejším Gottwaldově připomene projekt s názvem Samet v divadle ONLINE

Rádio Kroměříž: Samet v divadle ONLINE představí listopadové události 1989 v tehdejším Gottwaldově