Legendární zlínská kapela Kochta Band oslaví už v prosinci třicet let své existence, a to i přes určité pochyby, zda se kola této vskutku originální rockové formace skutečně roztočila v roce 1993. Ať už to ale bylo jakkoliv, jedno je víc než jisté – velký narozeninový večírek se uskuteční 9. 12. v klubu Zelenáčova Šopa a jak v rozhovoru prozrazují frontman Petr „Kochta“ Kochaníček a kytarista Pavel Mašek, bude to stát za to.

Pánové, jakých těch třicet let bylo?

Kochta: Třicet let je opravdu dlouhá doba na to, aby člověk zažil nepřeberné množství zážitků, poznal řadu nových lidí, hudebních kolegů i fanoušků. Tohle všechno se nám zaplaťpánbu stalo. Byly to krásné roky, během kterých naší kapelou prošly zhruba dvě desítky hráčů, na začátku jsme disponovali dokonce i dechovou sekcí, až se to všechno postupně vykrystalizovalo do současné podoby, kdy je nás pět, respektive čtyři a půl, jsme přímočařejší a každý koncert si náležitě užíváme.

Ohledně vašeho letošního třicátého výročí však panují určité pochyby. Čím to je?

Kochta: Tím, že naše začátky jsme prožívali celkem divoce a vlastně jenom těžko odhadujeme, kdy přesně jsme vznikli. Nicméně tato nevědomost má svou velkou výhodu – pokud se nám letošní oslavy vydaří, nedělá nám absolutně žádný problém si je příští rok zopakovat. Vlastně to tentokrát může být taková pěkná generálka…

Který okamžik byste za ty uplynulé tři dekády v rámci historie Kochta Bandu vypíchli?

Pavel: Asi se shodneme na tom, že krásné byly všechny naše výjezdy do zahraničí, kterým pravděpodobně vévodí koncert v jednom z vídeňských klubů, kam nás pozvali kamarádi. Jeli jsme do úplně neznámého prostředí, avšak netrvalo ten večer dlouho a tamní publikum si s námi foneticky zpívalo refrény. Bylo to něco úžasného. Dodneška na sebe s Kochtou před každým koncertem zařveme „Vídeň“, abychom si navodili správnou atmosféru.

Kochta: A taky zmíním moment, kdy jsme si nezahráli – ano, slyšíš správně, nezahráli – před Pražským Výběrem v Buchlovicích, ačkoliv si nás sám Michal Pavlíček vybral. Bohužel, technici celou situaci tehdy podcenili a nějak se na nás zapomnělo, ale to už je teď vlastně jedno. Čekali jsme, viděli jsme, odjeli jsme…

Dalším silným okamžikem bude určitě blížící se výroční koncert v Zelenáčově Šopě. Můžete prozradit, jak bude probíhat?

Pavel: Zahrajeme všechny pecky, na které jsou naši fanoušci zvyklí, stejně jako jim vůbec poprvé představíme náš nový singl s názvem Peloton. Kromě nás se pak během večera na pódiu představí také celá řada výjimečných hostů z našeho regionu, které jsme opravdu dlouze a pečlivě vybírali, takže o zábavu a nejedno překvapení nebude nouze.

Kochta: A samozřejmě, že nebude chybět tombola, tentokrát velmi věcná!

Zmiňujete čerstvý singl – dá se říct, že se jedná o nenápadnou předzvěst nové desky?

Pavel: V podstatě se to tak říct dá. V kuloárech kapely se o tom intenzivně mluví, takže pevně věřím, že příští rok by nová deska mohla spatřit světlo světa.

Kochta: Bude s tím ještě dost práce, tak snad se to podaří. Držme si palce. Přece jenom, nejvíc nás baví živé hraní, chceme těšit lidi a práce ve studiu není úplně naše parketa.

Rozhovor vyšel v zimním dvojčísle magazínu inZlin.

Foto: Archiv kapely Kochta Band