Jednou z letních jistot je například příjemný festival Rocková noc pod hvězdami, který se každoročně koná v Zádveřicích mezi Zlínem a Vizovicemi. Ani letos tomu nebude jinak. V sobotu 20. července se do tamního sportovního areálu sjede celá řada skvělých kapel i hudebních fanoušků, aby zavzpomínali na legendární zpěvačku Jarmilu Šulákovou, jež by letos oslavila devadesáté narozeniny.

Rocková noc pod hvězdami je pevně spjatá s valašskou kapelou Fleret, respektive s jejím kapelníkem Zdeňkem Hrachovým. Právě on rok co rok připravuje zajímavý hudební koktejl a bohatý doprovodný program. Na rozhovor tentokrát nepřišel sám. Bude-li se letos v Zádveřicích vzpomínat na Jarmilu Šulákovou, tak u něho nesměla chybět ani její dcera Zuzana, která po mamince převzala pěveckou štafetu a s kapelou Fleret již třetím rokem koncertuje.

Jaká ta letošní Rocková noc pod hvězdami bude? Na co všechno se můžeme těšit?

Hrachový: Já doufám, že bude zase vynikající! (úsměv) Do Zádveřic dorazí jednak fanouškům dobře známé kapely, které tady v minulých letech sklidily velký úspěch, jako například Laura a její tygři nebo Folk Team, ale třeba takový Ivan Hlas a jeho trio si na Rockové noci pod hvězdami odbyde svou premiéru. Chybět samozřejmě nebude domácí Fleret se Zuzkou Šulákovou a Josef IX., což je v dobrém slova smyslu šílený DJ, který se během svého setu doprovází na bicí a dělá zajímavou ohňovou a světelnou show.

Na letošním ročníku Rockové noci pod hvězdami se ale bude hlavně vzpomínat na zpěvačku Jarmilu Šulákovou, která by se v červnu dožila devadesáti let. Jak se to do celého programu promítne?

Hrachový: Už u vstupu dostane každý návštěvník milý dárek, který se k těm nedožitým narozeninám Jarmilky samozřejmě váže. Vzpomínat na Jarmilku se bude během celého dne, ale hlavně se to promítne do koncertu kapely Fleret. Letos s námi v Zádveřicích vystoupí i dcera Jarmilky Zuzka, která si kvůli Rockové noci pod hvězdami dokonce musela posunout tradiční dovolenou v Egyptě… (smích) Tím to ovšem zdaleka nekončí, Zuzka totiž nebude jediná dáma, která bude během našeho koncertu zpívat Jarmilčiny písničky. Na pódiu se s námi ukáže taky zpěvačka z Laury a jejích tygrů Lucie Bakešová. Bude to zajímavé.

Zuzko, pro tebe to bude obzvlášť zajímavý ročník, mám pravdu?

Šuláková: To ano. Těším se. Myslím si, že to bude velký zážitek ve všech směrech… (úsměv)

Na Jarmilu Šulákovou vzpomínáte dnes a denně, a to právě díky vaší společné spolupráci. Zuzko, jak ty tři uplynulé roky po boku Fleretu hodnotíš?

Šuláková: Je to jenom a jenom lepší. Už si troufám říct, že fungujeme jako dobře namazaný stroj. Na začátku jsem měla samozřejmě určité obavy, ale co si budeme povídat, chlapi jsou výborní, pomáhají mi, a proto se mezi nimi cítím skvěle.

Díky tomu intenzivnímu koncertování jsi poznala Fleret opravdu důkladně. Je něco, co tě na této partičce překvapilo?

Šuláková: Myslím si, že ne. Vždyť je znám třicet let a jsou pořád stejní… (smích)

Stále tě fanoušci srovnávají s maminkou, nebo už to pominulo?

Šuláková: Srovnávají. A asi se toho nezbavím nikdy, tak to holt je. Kolikrát se mi dokonce i stalo, že jsem vyšla v kroji ze šatny a mnozí si mysleli, že proti nim jde mamka. Samozřejmě mi to absolutně nevadí, ba naopak, lichotí mi to. Mamka totiž byla jedinečný člověk a jedinečná zpěvačka.

Jarmila Šuláková na festivalu Trnkobraní v roce 2011 (Foto: Jan Mrlík)

Zdeňku, co se ti vybaví na první dobrou, když se řekne jméno Jarmila Šuláková?

Hrachový: Její poctivý, pokorný a naprosto profesionální přístup k folklóru, lidovosti a tradici. To bylo na Jarmilce naprosto krásné a neobyčejně vzácné. A taky se mi okamžitě vybaví, jak už jsem několikrát řekl, její nádherný hlas, který ve folklórní muzice nemá obdoby.

Je možné, aby se v blízké době objevila pěvecká osobnost takového formátu?

Hrachový: Obávám se, že to možné není. Tato doba tomu moc nenasvědčuje, vždyť ledasco je už jinak… V době, kdy byla Jarmilka na vrcholu, se věci odehrávali s větším klidem a pohodou, což se logicky odráželo i v ní, ale dnes je svět uspěchaný a každý se jenom za něčím honí. Koneckonců se obávám, že ani Jarmilka by dnes nezpívala s tak obrovskou chutí, jako tenkrát. Jan Rokyta to kdysi pojmenoval naprosto přesně, když řekl, že minimálně sto let tady podobná folklórní zpěvačka nebude. To bych mu okamžitě podepsal.

Společný příběh Fleretu a Jarmily Šulákové je dobře známý. Všichni víme, jak tato sedmnáctiletá spolupráce vznikla, jak probíhala a jaké úspěchy sklízela. Mě by však zajímalo, kde Jarmila brala tu neuvěřitelnou sílu a energii. Kde tato dáma dobíjela baterky?

Šuláková: Mamka byla jako Jekyll a Hyde. Doma působila skromně a tiše, ale v okamžiku, kdy vkročila na pódium, tak se rozjela. Jakmile mohla zpívat pro davy lidí, tak byla ve svém živlu a právě z toho čerpala i veškerou energii.

Hrachový: A taky čerpala ze zkušeností a z toho, že s folklórem procestovala celý svět. Po tom všem, co během svého muzikantského života prožila, ji nemohlo překvapit nějakých sto padesát koncertů ročně s Fleretem. Ani přejezd tři sta kilometrů v dodávce na další koncert. Vždycky, když jsme všichni padali únavou, tak si vzala slovo a řekla: „Ogaři, co to je? My jsme po Americe absolvovali úplně jiné vzdálenosti. Zbrchejte se!“ (smích) A víš co? Když už náhodou přišla únava i na ni, tak si vždycky uměla krásně poradit. Vozila si s sebou malé pet lahve, ve kterých měla slivovičku nebo vodku, a jakmile se necítila ve stoprocentní kondici, tak to do sebe kopla a bylo to… (opět smích)

Na který váš společný koncert vzpomínáš nejraději?

Hrachový: Takový Masters of Rock ve Vizovicích, kde Jarmilka oslavila osmdesátiny, to bylo něco nepochopitelného. Vždyť ona si s tím dvaceti tisícovým davem hrála jak s loutkou. Když řekla, že bude ticho, tak skutečně ticho bylo. Ale objektivně musím říct, že každý náš společný koncert byl zážitek. Senzační byly třeba i naše tradiční vánoční koncerty ve Vizovicích, ty jsem si po boku Jarmilky vždycky užíval.

Zuzko, ty sis předloni užila na Masters of Rock premiéru. Jaké to bylo stát na tak velkém pódium před tím několikatisícovým davem rockových a metalových nadšenců?

Šuláková: Byl to šok. Navíc jsem absolutně netušila, že pustí hlas mamky ze záznamu, a to v momentě, kdy jsem měla zpívat závěrečné Ovečky zaběhnuté. Dostala jsem totální záchvat a rozbrečela se. V tu chvíli mě obrovsky podržel houslista Staňa Bartošík, který na mě špitl, ať to dám, že to zvládnu. Bylo to zvláštní, jako kdyby tam mamka stála se mnou. Zpětně to ale beru jako velký zážitek.

Vraťme se zpátky do Zádveřic. Počítám, že playlist Fleretu bude hodně prošpikovaný právě písničkami Jarmily Šulákové.

Hrachový: Zahrajeme úplně všechny písničky, které jsme s Jarmilkou měli v programu. Ať ta vzpomínka stojí za to. A dojde i na bonus v podobě písničky nové, kterou napsal Honza Mrlík, náš dvorní textař, speciálně pro Zuzku.

To mi pěkně nahráváš. Dočkáme se někdy speciální desky Fleretu se Zuzkou, tak jako tomu bylo v devadesátých letech s Jarmilou?

Hrachový: No to záleží na tom, jestli naskládáme tolik písniček, že jo… Spíš to zatím vidím na model desky Zapřahajte žebřiňák, kde byla půlka písní čistě od Fleretu a druhou půlku písniček nazpívala Jarmilka. Naši výborní textaři totiž mají trošku problém napsat text pro ženskou a já to chápu, ono to není nic jednoduchého. Necháme se překvapit.

Co dalšího plánuje Fleret v blízké budoucnosti?

Hrachový: Začínáme poctivě zkoušet a momentálně máme rozdělané zhruba čtyři písničky na novou řadovou desku. Na podzim bychom chtěli začít natáčet a tentokrát vyzkoušíme nový model, kdy se nezavřeme do ověřeného ostravského studia, ale využijeme domácího studia našeho bubeníka Rosti Koplíka. Budeme se scházet podle času a chuti, nebudeme muset nikam spěchat, což by mohlo být osvěžující a zajímavé. A samozřejmě budeme celé léto hrát, obzvlášť se těšíme na dva velké koncerty do Moskvy, kde se objevíme na obřím festivalu, na který chodí až šedesát tisíc lidí. Jsem zvědavý. Jenom bych byl nerad, kdyby v tom někdo viděl nějaký politický motiv, protože si tam jedeme opravdu užít muziku.

 

Rozhovor vyšel v prázdninovém čísle magazínu inZlin.

 

Foto: Archiv kapely Fleret a Jan Mrlík