Knize Samet v divadle, která mapuje listopadové události roku 1989 v tehdejším Gottwaldově, se věnují také některá média. Podívejte se na reportáž České televize z pořadu Události v regionech, anebo si poslechněte obsáhlý rozhovor Petra Kopčila s Jakubem Malovaným, který vznikl pro Rádio Helou!

Česká televize: Události v regionech

Samet v divadle – nová kniha mladého publicisty Jakuba Malovaného mapuje události listopadu 1989 očima zlínských herců, přímých aktérů sametové revoluce v Gottwaldově, dnešním Zlíně. Jeden z nich, herec Rostislav Marek, dokonce zájemce pozval přímo do divadla…

NA REPORTÁŽ SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE

Showcast na Rádiu Helou!

30 let svobody, samet, revoluce. Právě dnes máme skvělou možnost rekapitulovat, vzpomínat, pochopit, orientovat se nebo se prostě ptát. Ztratili jsme svobodu? Víme, co to svoboda vlastně je? Umíme rozpoznat hrdinu dnešních dnů? A je vůbec důležité otevírat třicet let staré události? Jakub Malovaný je mladý a revoluci nezažil. Jak sám říká, možná právě to mu dává nadhled a chuť se otočit zpět v čase. Aktuálně mu vychází kniha Samet v divadle, kterou jsme si společně rozebrali.

ROZHOVOR SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE

O knize Samet v divadle

Publikace Samet v divadle z pera již renomovaného zlínského redaktora a publicisty Jakuba Malovaného vypráví příběh sametové revoluce ve Zlíně, tehdejším Gottwaldově.

Příběh, jenž je seskládán z autentických dokumentů a dobových materiálů, které třicet let schraňoval a ve svém osobním archivu opečovával herec Divadla pracujících (dnešního Městského divadla Zlín), důležitá osobnost listopadových událostí, Rostislav Marek. Dále z rozhovorů s respondenty, rovněž členy stávkového výboru a Občanského fóra Ivana Kaliny, Jany Kafkové, Jaroslava a Heleny Čermákových a mnohých dalších, kteří větší či menší vzpomínkou rozvíjeli bohatou revoluční dějovou linku.

Tato velmi pestrá mozaika osobních zážitků a upomínek činí publikaci zcela výjimečnou. Z divadla na náměstí a zase zpátky, i tak by se ve stručnosti dalo popsat dějiště tohoto dramatického vyprávění.

„O Sametové revoluci toho bylo napsáno opravdu hodně, ale nikdy na mě nedýchla tak intenzivně, jako právě přes ty všemožné dokumenty a hlavně dlouhé debaty. Najednou jsem měl pocit, že se historie, která pro mě byla do té doby možná i trošku vzdálená, odvíjí před mýma očima,“ říká o knize sám autor Jakub Malovaný.

Součástí publikace je i samostatná kapitola reflektující změny v dramaturgii, v uměleckém i ideovém směřování divadla a rozsáhlá fotogalerie obsahující také skeny uvedených autentických dokumentů z listopadu 1989.

DALŠÍ INFORMACE NALEZNETE ZDE