Letošní rok je pro kapelu Škwor výjimečný, a to z jednoho krásného důvodu – připomíná si totiž úctyhodných pětadvacet let od svého vzniku. Během uplynulého čtvrtstoletí urazila tato úderná pražská parta, pohybující se na pomezí nu-metalu a hard-rocku, řádný kus cesty, o kterém se v rozhovoru rozpovídal zpěvák a kytarista kapely Petr Hrdlička.

Škwor bude slavit také na otrokovickém Lážo Plážo Festu. V pátek 23. června dorazí na Štěrkáč se svojí zcela speciální show a co je hlavní, odehraje mimořádný osmdesátiminutový narozeninový set. Půjde o jediný festivalový koncert kapely ve Zlínském kraji v tomto kalendářním roce a si není třeba dodávat, že to bude jízda!

Jak se na blížící se letní festivaly těšíte? Co na nich máte nejraději?

Na letní akce se těšíme každý rok, protože je na nich vždycky skvělá atmosféra a lidi se baví venku na čerstvém vzduchu. Máme to prostě rádi se vším všudy.

Letos pro vás budou festivaly asi obzvlášť výjimečné, protože slavíte krásných pětadvacet let na scéně. Promítne se to nějak do vašeho programu?

No, jo, to to uteklo… Máme pětadvacet, takže budeme slavit a určitě zahrajeme i nějakou novou pecku z připravované desky.

Svou pozici na hudební scéně průběžně stvrzujete nejenom novými nahrávkami, ale také úspěšnými videoklipy a výpravnou show. Můžeme se těšit na další posun i po stránce vizuální?

Ano. Právě jsme dotočili videoklip k novému singlu a až ho kluci filmařský dostříhají, tak ho s radostí vyfrkneme do světa.

Když se nyní ohlédneme, jakých těch uplynulých pětadvacet let vlastně bylo?

Sám za sebe můžu říct, že to bylo krásných pětadvacet let. Živit se tím, co tě v životě nejvíc baví, je úžasná věc, ze které plyne velká pokora nejenom k fanouškům, bez kterých by vlastně nebylo nic, ale i k celému našemu týmu, který pro nás, jak při hraní, tak i mimo stage, dělá první poslední. Prostě paráda!

Patříte mezi stálice na tuzemské hudební scéně, nicméně vzpomenete si, co vás skutečně nastartovalo? Kdy přišel zlom a Škwor začal stoupat?

Ono těch zlomů bylo asi víc, ale my měli od začátku našeho fungování vizi, že to chceme dělat naplno a vlastně jsme nikdy ani nechtěli dělat nic jiného. Myslím, že když si něco opravdu přeješ a něco pro to děláš, tak se ti to splní. Takže jsme si nějaký ten nezdar vlastně asi ani nepřipouštěli.

Mimochodem, je pravda, že v začátcích vás provázelo komolení vašeho původního názvu, a tak jste se museli přejmenovat?

No, nemuseli, ale už nás sralo, jak ten název lidi komolili, proto jsme udělali jedinou možnou věc – víc ho počeštili (pozn.: původně se kapela Škwor jmenovala Skwar). Od té doby už byl klid. Sice občas někdo napsal Škwor s jednoduchým „v“, ale oproti „Švár“ nebo „Švára“, už to bylo celkem oukej.

Vzpomínám si, že poprvé jsem vás viděl naživo v roce 2003 na turné s kapelou Kabát. Dá se říct, že i tahle spolupráce vám v určitém slova smyslu otevřela dveře dál? Dáváte taky podobné šance současným mladým kapelám?

Každá taková zkušenost tě určitě posune dál a samozřejmě je to taky velká škola. I dneska na to vzpomínáme jako na super zážitek. Každý rok s námi jede nějaká kapela, kterou si vybereme, a potom už je čistě na ní, zda dostane lidi na svoji stranu.

Jaké jsou další stěžejní milníky toho vašeho pětadvacetiletého tažení? Na co jste hrdí?

Já osobně jsem hrdý na to, že můžu být součástí této party a to, co jsme spolu vybudovali a prožili, už nám nikdo nevezme. Navíc před sebou máme velkou tour k našemu výročí a k nové desce, takže se rozhodně nudit nebudeme…

Zároveň se nabízí i opačná otázka, a sice zda byste zpětně udělali něco jinak.

Asi bych nenatočil tu pro nás nultou desku Mayday. Byli jsme čtyři mladý jelita a jediný náš záměr byl, provokovat a šokovat, ale my jsme tenkrát asi takový byli. No, každý nějak začíná a v tu chvíli si myslí, že to je to pravý ořechový. Na správnou cestu si musí každý přijít sám až časem.

25 let na scéně oslavíte hned dvakrát po sobě, a to v říjnu v pražském O2 universum. Co pro tuto vzácnou příležitost chystáte? Jak budou vaše narozeninové mejdany probíhat?

Když se ty koncerty povedou a hlavně, když se na nich nic neposere po technické stránce, což jsou vždycky největší nervy, tak to pro nás bude rozhodně největší oslava. Vzhledem k tomu, že máme opravdu šikovný tým, tak si myslím, že všechno klapne na jedničku.

Ještě před tím se ale objevíte na otrokovickém Lážo Plážo Festu. Co vy a Zlínsko? Máte k němu nějaký vztah?

Zlínsko máme rádi, třeba místní Hotel Moskva (pozn.: dnešní Hotel Zlín) je pro nás legendární. Strašný mejdany, například už tenkrát se zmíněným Kabátem… Divím se, že jsme to vůbec přežili.

Do minulosti jsme už nahlédli, tak ještě nahlédněme do blízké budoucnosti. Co chystá kapela Škwor, jakmile řádně oslaví své výročí? Naznačil jsi nový videoklip, novou desku – co bude dál?

Máme spoustu plánů, ale musíme je vzít jeden po druhém, nikoliv naopak. Takže nejdřív bude oslava a potom ty další věci, o kterých budeme průběžně informovat na našich stránkách.

 

Rozhovor vyšel ve Festivalovém speciálu, který byl součástí květnového čísla magazínu inZlin.

 

Foto: Natty Paula Horáková a Radek Herold