Kapela PSH je jistotou a také definicí českého hiphopu, kterému udává tvář už od začátku devadesátých let minulého století. Pod názvem Peneři Strýčka Homeboye se její založení datuje zhruba do roku 1991 a od té chvíle ušla pořádný kus cesty.

Jak to této legendární partičce, hrající aktuálně ve složení Orion, Vladimir 518 a Mike Trafik, šlape, se můžete přesvědčit už 15. června na prvním ročníku otrokovického Lážo Plážo Festu. PSH budou jednou z ozdob této letní párty u Štěrkáče.

Pánové, jak se těšíte na premiérový ročník otrokovického Lážo plážo Festu?

Těšíme se velice. Máme za sebou tříměsíční pauzu, takže jsme nabití.

Přiznám se, že tak nějak podvědomě vás vidím spíš na pódiu v klubu, než na velké festivalové stagi. Kde se cítíte lépe? Jaký formát koncertu je vám bližší?

Všechno má svoje, a to jak malé kluby, kde jsi s publikem v těsném kontaktu, tak velké kluby, kde už jsi mimo dosah, ale pořád je tam ta atmosféra noci, temnoty a světel. Samozřejmě své kouzlo mají i letní festivaly, kde jsi na velké stagi a hraješ před tisíci lidmi. Máme rádi vše.

Vybavíte si, který koncert za poslední dobu vás opravdu potěšil a zůstal ve vás?

Aktuálně stále ten poslední koncert roku 2018 v brněnské Flédě, kde s radostí končíme už sedm let po sobě. Jak jsme řekli, akorát se momentálně rozjíždíme, takže nacpaná Fléda je pořád v naší živé paměti.

V Otrokovicích s vámi rozhodně nuda nebude. Prozraďte, na co všechno se v rámci vašeho setu můžeme těšit? S čím na Zlínsko dorazíte?

Kromě našeho standartního koncertního setu zapojíme i naše poslední novinky – Hlavně, ať se to nedoví máma a Kdo já jsem. Každopádně přijedeme v plné síle a na pódiu necháme vše.

Můžeme zmíněné novinky chápat jako jakousi předzvěst nové desky? Případně, v jakém stádiu je její příprava?

Desku právě natáčíme. Ano, je to aktuální. Bude to naše nejlepší a největší deska. Už teď tam vidíme několik zásadních hitů. Ale jestli se na desce objeví i Kdo já jsem, to zatím není jisté…

Poslední album jste vydali v roce 2010, což je přece jen dávno. Jak se PSH za těch dlouhých devět let změnili? V čem jsou jiní?

Jako kapela jsme vydali desku Epilog před devíti lety, to je pravda, ale sólově jsme mezi tím vydali čtyři desky, navzájem jsme si byli nápomocni při tvorbě a nonstop koncertujeme. Čili v zásadě se nic nezměnilo. Jsme starší, zkušenější a bereme věci s větším nadhledem.

Jaká témata vás aktuálně pálí? K čemu byste se rádi prostřednictvím svých písní momentálně vyjádřili?

My se průběžně vyjadřujeme k aktuálnímu dění ve společnosti celou naši kariéru… A co za témata se objeví na desce? Bude to aktuální odraz nás samotných i společnosti.

Troufám si říct, že na československé hiphopové scéně patříte mezi legendy. Když se za těmi pětadvaceti lety, co PSH funguje, ohlédnete, na jaké období vzpomínáte nejraději?

Nevzpomínáme. Jedeme dál, jsme kapela živá, aktuální, ne nostalgická. Mohli bychom říct, že každé období mělo něco. A to, co se teprve stát má, je jediné vzrušující. Budoucnost.

Co je podle vás důležité proto, aby se hiphopová formace udržela na vrcholu tak dlouho?

Práce.

A co konkurence? Říká se, že pokud je zdravá, tak nikdy neuškodí. Je nyní na scéně někdo, koho s respektem sledujete a nutí vás stále hnát kupředu?

Máme nadhled a soutěžit s někým, kdo je o dvě dekády mladší, je přeci nesmysl. Děláme si naše věci a lidé je milují. Co bylo, to nám už nikdo nevezme. A proto tady PSH jsou stále.

Pojďme nepatrně nahlédnout do blízké budoucnosti. Co vás letos čeká? Na co se skutečně těšíte?

Určitě na vydání nové desky PSH a na koncerty k ní.

Na závěr bych vás poprosil, zda byste poslali vzkaz čtenářům magazínu inZlin.

Doražte na PSH, na Penery… Vidíme se v klubu nebo na festivalu.

 

Rozhovor vyšel v dubnovém čísle kulturního a lifestylového magazínu inZlin.

 

Foto: Archiv kapely PSH