Bude show. A to velká. Na festival Lážo Plážo totiž dorazí v sobotu 18. června oblíbená taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 Smíchova MIG 21, která přítomné publikum nejenom, že pořádně rozproudí, ale podávat mu bude také skvěle namíchaný Džus noci. /+ ANKETA/

Kdo by náhodou nevěděl, tak Džus noci je název nejnovější řadové desky kapely, na kterou si museli její fanoušci sice několik let počkat, avšak výsledný materiál je rozhodně nezklame. „Máme z ní velkou radost, určitě některé písně zahrajeme i na Štěrkáči. Zaplaťpánbůh, už se zase můžeme objímat,“ říká v předfestivalovém rozhovoru Honza Hladík, bubeník této veselé partičky, v jejímž čele stojí pěvec Jiří Macháček.

Název otrokovického festivalu přímo vybízí k první otázce – jak si představujete ideální „lážo plážo“ pohodu?

Pohoda je nejlepší, když se stane sama, tak trochu nečekaně. Naplánovat, anebo si představovat pohodu v mém případě moc nefunguje, protože to většinou dopadne přesně naopak. Ale festival, to je něco jiného. Takže: slunce, úžasné publikum a kvalitní alkohol. Jo, to už si představit dovedu.

Troufám si tvrdit, že lidé na Zlínsku se na vás těší velmi, navíc jste se na festivalu Lážo Plážo měli představit už před dvěma lety, ale kvůli covidu to neklaplo. Letos se všichni dočkáme, tak nám prozraďte, s čím na místní Štěrkáč dorazíte? Můžete nastínit, jak bude váš letní program vypadat?

Letní program je ještě jaksi ve stádiu zrodu, protože stálé jedeme naše jarní turné. Ale už se připravuje nová scéna a pomalu taky přemýšlíme, které písně do festivalového playlistu zařadíme. A samozřejmě plánujeme i malé překvapení… (úsměv)

Mimochodem, čím jsou vám festivaly sympatické? Jaké v nich vidíte přednosti oproti vlastním klubovým koncertům, kde jste přece jenom jako ryba ve vodě?

Festivaly jsou většinou v létě a venku, takže je to úplně něco jiného, než hrát vlastní koncertní turné ve vnitřních prostorách. Co si budeme povídat, ta atmosféra grilovaných klobás a rozlitého piva je prostě skvělá a nikdy se neomrzí.

Vybavíte si nejbizarnější festivalový zážitek, který byste si s radostí dali znovu? Anebo naopak, který byste raději zapomněli?

Vybavím, ale bohužel ho nelze publikovat.

Počítám, že stejně jako na aktuálním jarním tour, tak i na blížících se letních festivalech, představíte novou desku Džus noci. Na vaši pátou řadovou desku si fanoušci museli počkat sedm let, však myslím, že výsledek stojí za to. Jak jste s ní s odstupem času spokojeni vy?

Z desky máme velkou radost a líbí se i našim fanouškům. To už si troufám po půlročním turné k desce říct. Určitě některé písně zahrajeme i u vás.

Deska obsahuje celkem dvanáct písní. Některé z nich už fanoušci můžou znát z koncertů, jiné nikoliv. Kdo byl tentokrát hlavním autorem textů a muziky? A co bylo v rámci tvorby vaší hlavní inspirací?

Všechny texty napsal Jirka Macháček a o hudbu se postaral jako vždy náš kytarista Tomáš Polák. Až na jednu výjimku, písničku, která nese název Ptáček, pod tou je podepsaný náš klávesový virtuóz Matej Benko. A je krásná. Ovšem, co se inspirace týče, na ni se budete muset zeptat přímo autorů.

Ačkoliv z desky tryská pro vás typická pohoda, tak mi to nedá, abych se nezeptal, zda do jejího vzniku nějakým způsobem zasáhla i nálada spojená s karanténami a dlouhým společenským odloučením.

Naštěstí moc ne, ale je pravda že píseň Těsněvedlesebe je vlastně o přání mít zase lidi blízko pod pódiem. Když píseň vznikala v době nejtvrdšího lockdownu, tak se to zdálo jako úplně nemožné a hle! Zaplaťpánbůh, už se zase můžeme objímat… (úsměv)

Zároveň píseň Svoboda není levná věc stále víc a víc nabírá na aktuálnosti. Údajně jste se s ní ale během těch let, co nový materiál na desku vznikal, natrápili a několikrát dokonce změnila podobu, je to pravda?

Je to pravda. A musím s odstupem času říct, že se ta práce vyplatila. Píseň zraje jako víno a patří k vrcholům našich koncertů.

Zaujalo mě, že jste na novém materiálu spolupracovali hned s několika zajímavými hosty, zmiňme například Matěje Rupperta, Radka Škarohlída nebo Martu Issovou. Jak vás napadlo přizvat si takovou „pestrou“ partu?

Píseň Tykej mi je pro nás celkem netradiční nejenom hudebně, ale právě i díky přizvaným hostům, o které si píseň vlastně sama řekla. Naštěstí zmínění kluci ihned zahořeli a za jedno odpoledne bylo všechno nazpíváno. A podobné to vlastně bylo i u písně Svádíš, kde zahořela naopak děvčata, tedy Martha Issová a Erika Stárková.

Pokud se nepletu, tak během nahrávání desky se vám vyměnili baskytaristé. Ovlivnilo to nějak proces nahrávání, ať už v jakémkoliv slova smyslu?

Jelikož výměna proběhla hned na začátku natáčení, tak nic neovlivnila. Hlavní je, že jsme zůstali všichni kamarádi a že si přejeme jen to nejlepší.

Vy vlastně měníte jenom baskytaristy, nevybavuji si, že by se za ta léta, co vás znám, vystřídal muzikant na nějakém jiném postu. Čím to je?

Basa je zakletý nástroj, ale nikomu to neříkejte…

Také je nutné dodat, že si pokaždé, když přijdete s něčím novým, potrpíte na skvělou vizuální prezentaci. V případě desky Džus noci tomu není jinak a tak mě zajímá, zda se její aktuální design nějak promítne i do vaší pódiové show na festivalech?

Promítne, ale to už bych nechal jako to překvapení.

Co dalšího pěkného, samozřejmě kromě návštěvy Otrokovic, čeká kapelu MIG 21 během léta? Co byste speciálně vypíchli?

Během léta se uskuteční speciální koncert s orchestrem Národní divadla v Praze na festivalu Metronom. Tak snad to dopadne skvěle.

Na závěr máte možnost něco vzkázat čtenářům magazínu inZlin, chcete?

Drazí čtenáři, dorazte na Lážo Plážo, ať tam nejsme sami. My už se těšíme!

ANKETA: Jak si představujete ideální „lážo plážo“ pohodu?

Mukas
Elektrïck Mann

„Pohoda znamená hlavně brutálně dobrou zábavu, dostatek tekutin – ideálně dvanáctistupňových, přiměřené množství destilátů a taky nekonečné množství šťastných lidí.“

Tonda Rauer
Harlej

„Společně si užíváme pohodu, když koncert správně běží, všechno funguje a my i fandové se dobře bavíme. V soukromí to máme každý úplně jinak. Pro mě je třeba „lážo plážo“ pohoda ležet na sluníčku a poslouchat, jak šumí moře.“

Matěj Homola
Wohnout

„Není to úplně plážové, ale představuji si léto, západ slunce nad horami, jízdu na motorce po hřebenovce, zastávku na vyhlídce a vychutnání si té krásy…“

Pokáč

„Ideální „lážo plážo“ pohodu si představuji rozhodně na nějakém „lážo plážo“ místě s „lážo plážo“ lidmi. A kde jinde jsou takoví „lážo plážo“ lidé, než na Lážo Plážo Festu… Tak nedělejte drahoty a dorazte, těším se na vás!“

Peter „Petko“ Opet
Polemic

„Lážo plážo“ pohoda? To je príjemný deň strávený s ľuďmi, ktorých má človek rád, open air festival s publikom, ktoré si s kapelou na pódiu vymieňajú energiu a večerný stav mysle, že deň, ktorý sa chýli ku koncu bol ten najlepší, aký sa dnes dal zažiť. Keď sa toto všetko stratne v jednom, tak to čistá a dokonalá „lážo plážo“ pohoda.“

Vratko
Iné Kafe

„Žabky na nohách, slnečné okuliare, fesťák s nadupaným lineupom, okolo kopa báb v bikinách, muzika na plné pecky, slnko nad hlavou. Už sa len rozhodnúť či pivo, alebo prosecco… Proste zábava od rána do večera!“

Filip „Fido“ Vondrášek
Fast Food Orchestra

„Lážo plážo“ pohoda, to je ždímat každou vteřinu života jako citron. Písek, voda, plavky, surf, slunce kámoši a hromada lásky.“

 

Rozhovor vyšel ve Festivalovém speciálu, který byl součástí květnového čísla magazínu inZlin.

 

Foto: Standa Merhout a archiv kapely MIG 21