Kapela Harlej jede už nějaký čas na úspěšné vlně. Momentálně má za sebou vydařené klubové turné, které vyvrcholilo vyprodanou Lucernou, její nejnovější desce se dostává zasloužená chvála, a ještě před tím, než se vrhne do oslav svých třicátin, čeká ji festivaly skutečně nabité léto.

Jeden z nejprestižnějších festivalových koncertů letošního roku odehraje tato rocková legenda na Lážo Plážo Festu – na otrokovické Štěrkoviště se Harlej vrátí po dvou letech a přiveze s sebou speciální show plnou pyrotechnických a ohnivých efektů. Nejen o tom byla v rozhovoru řeč s kytaristou a kapelníkem Tondou Rauerem.

Máte za sebou druhou část klubového turné s názvem Zatím je to dobrý. Tak jak ji hodnotíte, bylo to dobrý?

Máme z toho hodně dobrý pocit. Všude byly bezvadné návštěvy a dost koncertů bylo vyprodaných. Myslím, že jsme si to suprově užili jak my, tak taky naši fandové.

Speciální kapitolou je pak velké finále celého zmíněného tour, které proběhlo ve velkém sále pražské Lucerny. Ten jste opět vyprodali. Čím si vysvětluješ, že Harlej takto táhne už dost dlouhou dobu?

To je spíš otázka na naše fanoušky. Osobně si ale myslím, že jsme si nikdy na nic nehráli, za každou cenu jsme se nikam necpali a šli si svojí cestou tak, jak nás to baví. Věřím, že tuhle poctivost lidi ocení. Samozřejmě jsme měli i obrovské štěstí, že to, co nás baví, se trefilo do vkusu lidí a našlo si to svoje příznivce, protože bez toho by nemělo smysl nic.

Pozitivních recenzí se vám dostalo i na zatím vaši poslední desku s příznačným názvem Zatím je to dobrý. Jak jste s ní s odstupem několika měsíců spokojeni?

Pro mě je odstup několika měsíců zatím málo. Popravdě, pořád si to album nejsem schopný poslechnout s patřičným nadhledem. Žil jsem s ním od přípravy po realizaci až moc dlouho a tím pádem na něm stále hledám spíš chyby. Mám však jistotu, že jsme Zatím je to dobrý udělali nejlépe, jak jsme v danou chvíli mohli a tím pádem jsem spokojení. Věřím, že je tam několik písniček, které se stanou stálicemi i v koncertním repertoáru.

Dokážeš říct, čím je deska jiná oproti jejím předchůdkyním? V čem je její síla?

Každá deska je vždycky jiná, člověk se vyvíjí jako autor a samozřejmě i jako člověk. Nejsem ten samý Tonda jako ve třiceti, i když jsem – myslím – z devadesáti devíti procent stále stejný blázen, jako jsem býval. Podle mě se ta deska posunula hodně zvukově, měli jsme chuť ji udělat trochu jinak. A v čem je její síla? Nevím, nerad sám hodnotím naši práci, ale věřím, že síla Harleje je v tom, že se sice posouváme, ale jsme pořád Harlej. Koneckonců, já osobně nemám rád, když moje oblíbené kapely dělají nějaké stylové kotrmelce.

Jak máte v rámci sestavy, která drží pohromadě už dvanáct let, rozdělené úkoly? Jakým způsobem nové písničky tvoříte?

Každý už ví, co se od něj očekává a co má dělat, což do Harleje přináší větší dávku klidu. Ač jsem už dlouhodobě z naprosté většiny převážným autorem hudby, tentokrát na mě padlo to autorství celé a všechny texty napsal Tomáš Miřátský. Nebyl v tom žádný záměr, prostě jsem měl hotových hodně písniček a takhle to vyšlo.

Kde chytáš múzu v této neutěšené době? Co je ti hlavním zdrojem inspirace?

Vždycky jsem většinu základních nápadů čerpal na dovolených, nicméně tentokrát to bylo trochu jinak. Skládáním jsem si čistil hlavu a udržoval si dobrou náladu během nucených covidových pauz, díky čemuž jsem měl fakt hodně materiálu v záloze. Co je mi zdrojem inspirace ani vlastně nevím, prostě si vezmu kytaru a ono něco buď přijde nebo ne. Není to moc o přemýšlení, prostě to odněkud spadne, tím pádem je mi hlavním zdrojem inspirace pravděpodobně můj život.

Je pro tebe těžší skládat s přibývajícími alby na kontě stále nové písničky, respektive nevykrádat se? Pokud jsem správně počítal, tak deska Zatím je to dobrý je vaše čtrnáctá.

Není těžší skládat, ale je těžší sledovat, jestli se člověk neopakuje. A samozřejmě se možná někdy i stane, že se to neuhlídá. Jak jsem říkal, jsem to i s přibývajícím časem stále já, stále se mi líbí, stejně jako mě štvou stejné nebo podobné věci, a to se ve všem odráží. Považuji však za hlavní, že mě skládání pořád baví a cením si toho, že náš playlist na koncertech nemusíme stavět na starých věcech.

V jedné z recenzí na nejnovější desku stojí: „Texty nejsou žádnou velkou depresí, pro lidi, kteří si procházejí například nějakým složitějším obdobím, jsou povzbuzením a motivací, že nemá cenu nic vzdávat.“ Odráží se pohoda v písních z atmosféry v kapele?

Myslím, že jo. Tomáš Miřátský je můj dlouholetý kamarád a ač se z časových důvodů moc nepotkáváme, mám zvláštní pocit, že mezi námi existuje určité propojení a je schopný reagovat na to, co jsem si představoval, že by písničky měly říkat. A v těch konečných verzích, jak písničky vyznějí na albu a na koncertech, se určitě atmosféra v kapele odráží. Nejsme stroje a bylo by divný, pokud by se neodrážela.

Příští rok oslaví Harlej neuvěřitelných třicet let na scéně. Už se pomaličku ohlížíte, nebo to má ještě čas?

Tyhle věci se musejí plánovat hodně dopředu, takže už se samozřejmě ohlížíme. Už jsme ohlásili halové turné, které proběhne na podzim 2025, brzy spustíme i předprodeje lístků. Pár dalších věcí si ale zatím necháme pro sebe…

Pokud by ses měl nepatrně ohlédnout pro tuto chvíli – čeho si za ty tři dekády v rámci vašeho hudebního tažení ceníš nejvíc?

To je jednoduché. Nejvíc si vážím toho, že pořád hrajeme a máme stále víc a víc fandů. Vážím si toho, že jsme dokázali překonat spoustu kotrmelců a pořád se dokážeme Harlejem bavit my i posluchači.

Než na velké oslavy dojde, čeká vás toho ještě spousta, mimo jiné je před vámi festivalová sezóna. Jak se na ni těšíte?

Hodně, protože open air vystoupení mají prostě jinou atmosféru. Vlastní koncerty v sálech si sice může náš tým v klidu připravit, jelikož je na ně víc času, ale léto je prostě léto.

Velkou slávu si užijete v červnu na otrokovickém Lážo Plážo Festu, který pro vás není neznámým. Jaké vám na něho zůstaly vzpomínky z minula?

Jen ty nejlepší. Těšíme se do Otrokovic po dvou letech znova a budeme se tam snažit odehrát co nejlepší koncert.

Pojďme na závěr čtenáře trošku nalákat – jak bude váš speciální koncert na „Lážu“, jediný v této sezóně na Zlínsku, probíhat? Pokud se nepletu, přivezete s sebou skutečně velkou show.

Díky vstřícnosti pořadatelů nás návštěvníci „Láža“ skutečně uvidí tak, jak nás na festivalech moc lidí šanci vidět nemá. Nebudu nic prozrazovat – přijďte se podívat, všichni uděláme sto procent pro to, aby to stálo za to!

 

Rozhovor vyšel ve Festivalovém speciálu, který byl součástí květnového čísla magazínu inZlin.

 

Foto: Martin Paldus a archiv kapely Harlej