Zpěvák Ben Cristovao patří zcela bez debat k největším hvězdám současné mladé hudebně-taneční scény. Na jaře letošního roku bojoval o účast ve finále prestižní soutěže Eurovision Song Contest a už na začátku září bude jedním z vrcholů druhého ročníku otrokovického festivalu Lážo Plážo, kde mimo jiné představí své nové album.

Lážo Plážo Fest můžeme brát jako jakousi pomyslnou tečku za letním hraním. Dá se už nyní říct, jak na tyto prázdniny budete vzpomínat? Jsou plodné, co se koncertů týče?

Myslím, že všichni muzikanti se stejně jako já strašně těšili, až se zase vrátí na pódia. Ta energie od lidí nám fakt chyběla a teď si to maximálně užíváme. Taky bych řekl, že se zapomnělo na nějaké remcání nad pětihodinovými cestami na koncert, naopak, teď jsme za ně rádi.

Co považujete za dosavadní největší letošní letní zážitek? Přece jen, po kultuře je hlad a lidé si koncerty užívají.

Obecně je zážitek to, že můžeme hrát a můžeme si užívat muziku naživo. Jsem rád, že mám zase svoji kapelu vedle sebe na pódiu, to je rozhodně ten největší highlight tohohle léta, který nic nepřekoná.

Mimochodem, jaký je váš vztah právě k letním festivalům? Čím jsou vám sympatické?

Bavím mě celá ta atmosféra kolem, je to prostě pohoda… Jasně, v klubu jsou lidi obvykle blíž, ale když zase vidíš ty davy na festivalech, tu obrovskou partu lidí, která s tebou funguje, reaguje na tebe a baví ji, co na tom pódiu děláš, tak je to prostě úžasné.

Uplynulé období nebylo díky covidu snadné pro nikoho. Jak ho s odstupem času vnímáte?

Pro mě to byla fakt cenná zkušenost. Naučil jsem se jako spousta dalších zpomalit, víc prožívat všechny momenty, být s rodinou, věnovat se sám sobě… Myslím, že to dost pomohlo i ostatním lidem v rámci uvědomění si, co je v životě důležité a že nemá cenu se pořád za něčím hnát. Protože vždycky je něco nad námi, něco, co absolutně nemáme šanci ovlivnit, co ti prostě z ničeho nic může říct stop a ty s tím nic nenaděláš. Ačkoliv nebyly koncerty a omezily se i některé moje další pracovní činnosti, související s cestováním, tak jsem si našel čas, který mi pomohl si dost věcí ujasnit.

Stále čerstvá je ještě vaše účast v soutěži Eurovision Song Contest. Ačkoliv jste do finále nakonec nepostoupil, určitě to byla cenná zkušenost, mám pravdu?

Neuvěřitelná zkušenost! Letošní Eurovize byla dost jiná. Například jsme museli nakonec udělat úplně nový song, protože jsem nemohl soutěžit se songem Kemama, jak jsem měl původně v plánu. Po vyhlášení náhradního ročníku jsme tak za dva měsíce udělali tři písně, ze kterých si česká porota vybrala jednu, se kterou budu vystupovat. Na místě to bylo dost hektické, nemohli jsme na sto procent představit to, co jsme chtěli. Přesto ale musím říct, že jsem si to fakt užil a beru to jako skvělou příležitost. Přivezl jsem si hodně podnětů, se kterými chci pracovat.

V čem byla tato zkušenost pro vás jakožto interpreta přínosná? Zaslechl jsem, že samotnému vystoupení předcházela docela tvrdá příprava.

Kromě soustředění se na vystoupení samotné se interpret musí účastnit docela vysokého objemu mediálních aktivit, aby o sobě dal vědět. Nebo takové plánování show, to musí být opravdu hodně precizní, řeší se v něm, co se děje každou vteřinu… Bylo to dohromady docela náročné, pokud jsem chtěl všechno skloubit se svými dalšími aktivitami, jako bylo například dokončování desky JENTAK a podobně… Měl jsem štěstí na skvělý tým, jeli se mnou tanečníci, které jsem si sám vybral, hodně mi pomáhal tým České televize i můj label Championship Music. Díky tomu se to dalo všechno zvládnout.

Zároveň to letos asi nebylo snadné ani skrze veškerá protiepidemická opatření.

Během pobytu v Rotterdamu jsme měli zakázáno chodit za ostatními interprety nebo do města. Jezdili jsme jenom na zkoušky a zpátky do hotelu. Vždy před příchodem do haly nás testovali, všichni byli maximálně opatrní. Z těchto důvodů bohužel nebyla šance potkat se s ostatními soutěžícími, což byl pro mě přitom jeden z hlavních důvodů, proč tam jet.

Pojďme do Otrokovic. Jak bude váš koncert na festivalu Lážo Plážo vypadat? Na co se můžeme těšit?

Mám skvělou kapelu, se kterou představíme naživo i několik songů z alba JENTAK, které jsme v červnu vydali s mým producentem Filipem Vlčkem. Bude to super a těším se.

S tuzemským producentem jste vlastně spolupracoval poprvé. Kam album JENTAK, nejenom díky zmíněné skutečnosti, ve své tvorbě řadíte?

Je hudebně hodně pestré, žánrově rozkročené. Kluci z kapely na desku nahráli část nástrojů, čili o to živější výsledek je. S Filipem jsme dali dohromady už song Omaga pro Eurovizi a zároveň jsem s jeho kapelou natočil song Tidal Wave, který funguje úplně skvěle, a už teď můžu říct, že chystáme další společný song. Takže tímto dávám vědět, že se mi s ním dělá skvěle, Filip je strašně šikovný a máme podobný styl práce.

Je patrné, že nikterak nezahálíte. Co všechno vás ještě do konce tohoto roku čeká?

Je toho přede mnou dost a těším se na to. Myslím, že se už taky začneme pomalu chystat na koncert v O2 aréně, který nás čeká 1. října 2022.

Co byste vzkázal čtenářům a návštěvníkům Lážo Plážo Festu?

Těším se na vás a jsem si jistý, že si kromě mého koncertu užijete i koncerty kapel John Wolfhooker nebo kámošů z Vypsané fiXy.

 

Rozhovor vyšel v rámci speciální festivalové přílohy, která je součástí letního čísla magazínu inZlin.

 

Foto: Čestmír Jíra a Kamil Klekar