PODPALUBNÍ DENÍK: 15

Kapela Tři sestry patří k tuzemským hudebním legendám, vždyť na kontě má už pěknou řadu hitů, které takřka zlidověly. Avšak ještě větší řada jejich písní momentálně doprovází Expedici Z101 na cestách Afrikou. I z toho důvodu vznikl následný rozhovor…

Během rozhovoru s frontmanem souboru, textařem a zpěvákem, Lou Fanánkem Hagenem tentokrát nedošla řeč na koncerty, letní atmosféru na pódiu i pod ním, ani na případné novinky v repertoáru. Kdepak. Nyní jde o čistě cestovatelský rozhovor, ve kterém Fanánek vzpomíná na své tažení pouští na čtyřkolce a taky se zamýšlí nad projektem Tomáše Vaňourka, který rozšiřuje odkaz slavné cestovatelské značky H+Z.

Fanánku, jaký je tvůj názor na cestování a s ním spojené poznávání světa?

No, je to určitě složitější téma, u kterého asi nebudu úplně nejstručnější. Na jednu stranu bych měl říct, že je správné, aby člověk poznával svět, ovšem podívám-li se na celou věc z druhé strany, tak musím přiznat, že se ve mně stále víc a víc bouří ekologická duše. Ačkoliv vím, že to teď nebude znít úplně populárně, tak mi to nedá…

Povídej.

Před stovkami let poznávali svět pouze bohatí lidé a cestování bylo výsadou šlechty, což už dneska pochopitelně neplatí, avšak neuvěřitelné masy lidí jezdí nesmyslně sem a tam jenom proto, že je do nich reklamně cpáno, aby si udělaly minimálně jednou za rok nějakou parádní dovču. A ideálně na ni vyrazily letadlem nebo třeba pěknou výletní lodí, že jo. Při představě, co takové cestování působí za škody, například kolik paliva se dennodenně spotřebuje, vždycky úplně trpím a přijde mi to celé v podstatě absurdní.

Tomu vlastně rozumím. Jenže pak jsou tady opravdu i nadšenci, kteří před písčitou pláží dávají přednost objevování nepoznaných kultur a krajin.

Jasně, to je věc druhá. Pokud někoho cestování v pravém slova smyslu táhne a touží poznávat svět, proč ne. Proti tomu nic. Já osobně tuto touhu nemám, v podstatě jsem nejraději doma, ale nezpochybňuji, že jakákoliv změna prostředí člověka obohatí.

Před deseti lety jsi byl součástí projektu Moto cestou necestou, v rámci něhož jsi společně s kolegy z branže absolvoval na čtyřkolce cestu marockou pouští, Tureckem a Kavkazem. Jak na tento „výlet“ s odstupem času vzpomínáš?

To bylo moc fajn. Samozřejmě, že bychom tam našli věci, které odrážely skutečnost, že jsme nebyli sehraná parta, ale to se nedá nic dělat. Kdybych na takovou cestu vyrážel se Sestrama, vypadalo by to pochopitelně úplně jinak. Jenže pro potřeby tohoto konkrétního projektu jsme byli všemožně namíchaní, v podstatě můžeme říct, že se spojily známé osoby s odborníky. A musím přiznat, že v určité chvíli se dostavila i určitá pnutíčka, která podtrhlo dané prostředí, horko, hluk i další faktory. Vzpomínám si na večer ve městě Zagora, kde jsme to zapíchli po asi devadesátikilometrovém přejezdu úplně rovné pouště, který sice nebyl terénně nijak náročný, ale bylo skutečně hrozné vedro. Během večírku pak přišla celkem drsná třenice, během které se střetly dvě party – cestovatelé a producenti filmu.

O co přesně šlo?

No, producenti měli odlišné požadavky než my, v ten okamžik cestovatelé. A hlavně chtěli mít parádní záběry, což ve skutečnosti vypadalo asi tak, že jsi projel kolem nějaké skály, ale chtěl jsi v cestě pokračovat, když jsi byl ten cestovatel, jenže oni tě kvůli špatnému světlu vrátili a musel jsi ten průjezd absolvovat znovu. Ke konci už to bylo únavné…

Co se ti vybaví, když přijde řeč na slavnou cestovatelskou dvojici Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund?

Samozřejmě, že jsem o této slavné dvojici vždycky věděl, ale přiznám se, že její dílo příliš neznám a nikdy jsem mu nijak nepropadl. Rozhodně ho však neodmítám, aby to nevyznělo jakkoliv špatně, nicméně ke mně nepřišlo.

Odkaz značky H+Z momentálně připomíná a taky rozšiřuje Expedice Z101 v čele s Tomášem Vaňourkem. Co na to říkáš?

Je to rozhodně zajímavé, stejně jako posléze mohou být zajímavé i vzniklé materiály, ať už se bavíme o srovnávacích fotkách nebo videích. Avšak ta cesta sama o sobě je srovnatelná a zároveň jaksi nesrovnatelná. Vezmi si třeba už jenom rozdíl ve vozidlech, vždyť Tomáš nejede v oné legendární Tatře, kterou jeli Hanzelka se Zikmundem. Anebo politická situace, ta je taky úplně jiná. Zkrátka, změnilo se toho za ta léta spoustu a každý to má svým způsobem těžké jinak. Ale určitě držím Expedici Z101 palce.

 

Na speciální zdravici od Fanánka se můžete podívat TADY!

 

PODPALUBNÍ DENÍK!
(Rozhovory, reportáže, videa, fotografie… Zkrátka, všechno, co potřebujete vědět o Expedici Z101!)

 

ČTĚTE TAKÉ:

„Koncept Expedice Z101 je skvělý. Jsem rád, že odkaz cestovatelské značky H+Z žije dál,“ říká frontman kapely Rybičky 48 Kuba Ryba

 

Foto: Petr Tibi a archiv kapely Tři sestry