PODPALUBNÍ DENÍK: 13

Kapela Rybičky 48 patří k tomu nejlepšímu, co momentálně tuzemská hudební scéna nabízí a její nepřehlédnutelný frontman Kuba Ryba se zase řadí k těm muzikantům, kteří dlouhodobě a rádi poznávají svět. A právě o tom je tento rozhovor.

Výjimečně tak nedošla řeč na tvorbu a letní koncertní tažení kutnohorské party, protože tentokrát bylo hlavním tématem cestování. Kuba Ryba navíc fandí a podporuje Expedici Z101, která v čele s Tomášem Vaňourkem brázdí svět ve stopě legendárních cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. „Takový odkaz se jednoznačně rozšiřovat musí. A když to někdo dělá takovým stylem, jako právě Tomáš Vaňourek, tak je to naprosto úžasné,“ usmíval se baskytarista a zpěvák Rybiček 48 krátce po koncertě ve Hvozdné na Zlínsku.

Kubo, prozraď, jaký je tvůj vztah k cestování a poznávání světa?

Na to mám jednoduchou odpověď, která mluví za vše… Myslím si, že je potřeba cestovat, a to z jednoho prostého důvodu – proti hlouposti se bojuje čtením a proti rasismu se bojuje cestováním. Považuji za důležité poznávat ostatní kultury, protože člověk, který je nepozná, tak se jich většinou bojí. Zkrátka, obecně platí, že když něco neznám, tak se toho bojím, a to nejenom v případě cestovaní… Jasně, taky jsem byl předposraný a do svých pětadvaceti let jsem jezdil maximálně do Chorvatska, ale nakonec jsem si řekl, že chci vidět víc a proto jsem začal vyrážet do větších dálek. Co může být lepšího, než poznávat místní lidi, pár dní s nimi v podstatě žít a dennodenně komunikovat…

Jaká země, z těch všech, které jsi doposud navštívil, tě naprosto okouzlila?

Přiznám se, že mě okouzlily všechny země, ve kterých jsem byl. Vždycky na tebe cizí destinace nějakým způsobem dýchne, ať už víc nebo míň. Nicméně velmi jsem byl překvapený Thajskem. Proč? Protože jsem původně čekal, že to bude hodně „turistický“ výlet, kdy na každém rohu narazíš na nějakého prodavače náramků, soudě dle zkušeností z konce devadesátek, ale mýlil jsem se. Našli jsme ostrovy, kde se s námi místní dokonce fotili, protože snad poprvé viděli bělochy. Je důležité, vybrat si správný cíl… (úsměv) No a jak je známo, moje srdce patří z části Srí Lance a z části Indonésii.

Co se ti vybaví, když přijde řeč na slavnou cestovatelskou dvojici Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund?

Jejich knížka byla jedna z prvních, kterou jsem ve svém životě četl. V knihovně ji měl děda, a to pochopitelně ještě z dob, kdy pánové Hanzelka a Zikmund mohli oficiálně vydávat, tedy před rokem 1968. A mám-li být upřímný, tak mě naprosto fascinovala černoška s nahými prsy. To jsem si dával častokrát… (smích) Jakmile jsem uměl pořádně číst, tak jsem tu knihu začal samozřejmě vnímat i po obsahové stránce. Pochopil jsem, že my moc cestovat nemůžeme, avšak před sebou mám příběh dvojice, která do dalekého světa vyrazila a klidně dokázala spát na pyramidě, kterou dneska vidíme ze stometrové vzdálenosti. Byl jsem z toho absolutně odvařený. Takže Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda považuji za obrovské české hrdiny a mrzí mě, že jejich práci na dvacet let stopli. Ale o to víc jsem šťastnější, že to po roce 1989 nevzdali a „jeli“ dál…

Odkaz značky H+Z momentálně připomíná a taky rozšiřuje Expedice Z101 v čele s Tomášem Vaňourkem. Máš z toho radost?

Mám, protože takový odkaz se jednoznačně rozšiřovat musí. A když to někdo dělá takovým stylem, jako právě Tomáš Vaňourek, tak je to naprosto úžasné. Koncept Expedice Z101 je skvělý – jezdit na ta samá místa, kde před téměř sedmdesáti lety byli Hanzelka se Zikmundem, a dokumentovat je s naprostou přesností, to je obdivuhodné. A zřejmě taky neskutečně složité. Stačilo mi, když jsem dojel na Bali po blbých dvou letech a nemohl se zorientovat, protože už tam bylo všechno jinak… (smích) Nemluvě o tom, že když se pak celá ta práce Expedice Z101 dá dohromady právě s dílem značky H+Z, tak to bude k posrání. Moc tomu fandím!

 

Na speciální zdravici od Kuby Ryby se můžete podívat TADY!

 

PODPALUBNÍ DENÍK!
(Rozhovory, reportáže, videa, fotografie… Zkrátka, všechno, co potřebujete vědět o Expedici Z101!)

 

Foto: Jarda Noska a archiv kapely Rybičky 48