„Magické prolínání dvou smeček“

Antonín Bajaja ve Zvlčení (Prolnutí) překvapivě prolíná osudy karpatské vlčí smečky s osudem rodiny hajného Butory. Právě smrt hajného svede dohromady celou jeho rodinu.

Na hájenku uprostřed moravské části Bílých Karpat přijíždí i její pražská část a společně s moravskou větví této lidské smečky k sobě znovu hledají cestu. Přibližně ve stejnou dobu přichází do revíru zemřelého hajného i vlčí smečka, která se zde usadila poté, co ji lovci vyhnali z jejího původního domova na Slovensku. Obě rodiny-smečky, lidská i vlčí, žijí vedle sebe, až se nakonec osudově protnou…

Čeká vás magický příběh dvou společenství, která se v sobě navzájem zrcadlí. Kdo je zde vlastně více vlkem? Kdo více člověkem?

Divadelní adaptace oceňovaného románu zlínského spisovatele Antonína Bajaji. Jejím autorem je dramatik a režisér Dodo Gombár, který svou schopnost poutavě převést prozaický text na jeviště prokázal ve své vlastní, velmi úspěšné dramatizaci románu Žítkovské bohyně.

„Zvlčení nese v sobě všechno, co se systematicky svou tvorbou pokouším říct, u čeho se léta pozastavuji, co mne nenechává chladným. Už ho mám v sobě dlouhou dobu, v hlubinách zůstalo a zrálo. Teď je potřeba vyjádření skrze tento magický vodopád literatury o to poctivější, že Antonína Bajaji si můžu upřimně vážit; setkání s ním, i krátká a letmá i pracovní i osobní byla vždycky hezkým časem. Jistě řeknou hezky dramaturgové, o čem to tak asi je, srozumitelně přiblíží a popíšou. Já jen dodám, že jak se protínají ty dva příběhy, tak se protnou tedy i cesty spisovatele a režiséra, protnou se minulé zkušenosti s další nevtíravou možností. Bude zase u toho lidsky blízký soubor a stejné nejistoty jako vždycky,“ říká Dodo Gombár.

 

Realizační tým:

Režie: Dodo Gombár

Dramatizace: Dodo Gombár

Dramaturgie: Vladimír Fekar

Obraz pro potřeby scénografie: Josef Ruszelák

Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská

Pohybová spolupráce: Linda Fernandez Saez

Hudba: Richard Dvořák

Nápověda: Šárka Machová

Inspice: Jakub Malovaný

 

Délka představení: 3 h. (včetně přestávky)

Premiéra: 16. 12. 2017

Derniéra: 16. 06. 2018

 

Obsazení:

Luděk Randár (Tomáš), Eva Daňková (Markéta, jeho žena), Dagmar Kopečková / Jana Drgová (Olga, jejich dcera), Milena Marcilisová (Jadviga), Radoslav Šopík (Jiří), Romana Julinová (Jitka, jeho žena), Marie Vančurová (Helena, jejich dcera), Matěj Štrunc (Ferda, jejich syn), Jana Tomečková (Ester Patáková), Jan Leflík (Vincek Paták), Pavel Leicman (Mrtvý Ferdinand Butora), Zdeněk Julina (Vlk), Helena Čermáková (Vlčice), Pavel Vacek (Odin, Romulus), Radovan Král (Čingis), Marta Bačíková (Purim), Vojtěch Johaník (Ušál), Markéta Kalužíková (Beltýna), Jan Holcman (Žabák, Remus), Filip Komínek (Kukačka), Rostislav Marek (Herec), Petra Králová (Režisérka), Gustav Řezníček (Zvukař), Zdeněk Marušák / Marek Smetka (Klarinetista)