Šopa pro Ukrajinu. Tak se jmenovala speciální březnová série koncertů ve zlínském hudebním klubu Zelenáčova Šopa, během níž se vybralo celkem 29 785,- Kč na pomoc válkou zasažené Ukrajině. Tato částka byla odeslána na účet Českého červeného kříže.

Český červený kříž dlouhodobě reaguje na aktuální vývoj na Ukrajině a je ve stálém kontaktu s Ukrajinským červeným křížem – mimo jiné zajišťuje zdravotnický materiál a léčiva, mobilní ambulance a převozy raněných, zdravotnické stany nebo chirurgické sety. Na území ČR pak pomáhá ve dvou desítkách Asistenčních centrech pomoci Ukrajině uprchlíkům z Ukrajiny a taky poskytuje asistenci v evakuačních vlacích ČD.

DĚKUJEME vám všem, kdo jste do Zelenáčovy Šopy na některý z koncertů dorazili, DĚKUJEME Pivovaru Malenovice, který věnoval krásnou částku z výdělku za vypité pivo a v neposlední řadě DĚKUJEME kapelám Ruchadze Band – Amsterdam Beyond, Jablkoň, Orange, New Orleans Band, The Bladderstones, Podjezd a Neznámi, které se do této koncertní série bez váhání zapojily.

„Je to strašně smutné. A popravdě si vůbec nedokážu představit, že by se něco takového dělo přímo u nás,“ řekl k aktuálnímu válečnému konfliktu Martin „Čurda“ Juřík, majitel Zelenáčovy Šopy, který s pomocí Ukrajině neváhal ani minutu. „Když se na mě kamarád Kuba Malovaný obrátil s tím, zda něco smysluplného nevymyslíme, okamžitě jsem souhlasil. Tyto věci se mě hluboce dotýkají. A ačkoliv podobné akce nedělám často, tak tady opravdu nebylo co řešit. Vždyť toto už není pouze lokální politická záležitost, nad kterou bych mohl mávnout rukou, toto je Putinovo šílenství, které děsí celý svět.“

V Zelenáčově Šopě proběhlo během března hned šest speciálních koncertů, které patřily Ukrajině. Zazněl folk, alternativní rock i jazzrock, do akce „Šopa pro Ukrajinu“ se zapojily jak místní kapely, tak i interpreti ze zahraničí. Koncert blues-crossoverového tria The Bladderstones byl navíc přenášen díky Studiu4Event také online, diváci a posluchači si ho mohli vychutnat na YouTube a taky na Facebooku. Záznam je stále k dispozici ZDE.