Koncerty jsou stále v nedohlednu a tak nezbývá, než vděčit kapelám minimálně za jakousi virtuální přítomnost. Po několikaměsíční odmlce potěší své fanoušky také legendární Fleret, který odehraje speciální koncert z nahrávacího studia v Dolních Bojanovicích už v sobotu 10. dubna.

Fanoušci se rozhodně nudit nebudou. Pro tuto příležitost si totiž parta z Vizovic připravila speciální playlist plný překvapení. Například nové písničky z loňské desky pěkně promíchala s těmi dlouho nehranými. „Oprášili jsme staré pecky, které jsme nehráli klidně i deset nebo patnáct let,“ říká v rozhovoru kapelník Fleretu Zdeněk Hrachový.

Sobotní online koncert kapely Fleret z Tonstudia Rajchman v Dolních Bojanovicích začne v 19 hodin.
Vstupenky jsou k dispozici v síti Ticketstream.cz.
Podpořte Fleret a užijte si příjemný večer!

Zdeňku, naznač, jak bude sobotní koncert vypadat?

Já myslím, že bude vypadat dobře… (úsměv) Je pravda, že jsme streamovali jenom na Vánoce, a to hlavně na přání našich fanoušků, kteří nás chtěli vidět a chtěli si s námi zazpívat koledy, nicméně tenkrát to dopadlo dobře a já věřím, že jinak tomu nebude ani nyní. Pro dubnový stream jsme si vybrali nahrávací studio v Dolních Bojanovicích, což znamená, že přenos by měl být výborný hlavně po zvukové stránce. To byla jedna z našich podmínek. V rámci příprav jsme se s kapelou už třikrát sešli, pěkně jsme si zazkoušeli a fakt se těšíme. Můžu říct, že kapela Fleret žije i v roce 2021.

Mimochodem, jaká je momentálně v kapele nálada? Pociťuješ nějaké výrazné změny díky tomu, že se vídáte málo? Těšíte se na sebe víc, než když jste hrávali týden co týden?

Určitě. Je pravda, že teď jsme se neviděli tři měsíce. Dohromady nás svedly až zkoušky před sobotním koncertem, nicméně bylo skvělé pozorovat, s jakým nadšením kluci hrají, jak se na sebe smějí a jak si ty zkoušky užívají. Opravdu je poznat, že nám všem ten živý kontakt chybí.

Na co všechno se můžeme v sobotu těšit? Co pro fanoušky připravujete tentokrát?

Pro tuto příležitost jsme oprášili nějaké ty staré pecky, které jsme nehráli klidně i deset nebo patnáct let, a samozřejmě taktéž zazní téměř celá naše nejnovější deska V podroušeném stavu. Vynecháme jenom písničky se Zuzkou Šulákovou, protože ta s námi tentokrát vystupovat nebude. Většina fanoušků náš nový materiál naživo ještě ani neslyšela, protože jaksi nebyla příležitost ho zahrát. Jsme zvědaví a napnutí, protože reakce na nejnovější počin byly velmi kladné. Snad to bude znít stejně dobře i naživo.

Kapela Fleret v roce 2021 – zleva: Radek Postava (baskytara), Zdeněk Hrachový (kytara, zpěv), Rosťa Koplík (bicí), Vítek Rokyta (kytara) a Standa Bartošík (housle, zpěv).

Jak vlastně s odstupem času vnímáš desku V podroušeném stavu ty?

Jsem z ní pořád nadšený, pořád mě baví. Zrovna nedávno jsem si ji pustil asi po třech měsících, a ačkoliv to nedokážu úplně objektivně zhodnotit, tak mi přijde, že je to opravdu jedna z našich nejlepších desek. Líbí se mi, že je dlouhá a díky tomu, že jsme na ni měli čas, tak je i pěkně propracovaná.

Zmínil jsi, že v sobotu zazní i řada starých pecek. Podle jakého klíče jste je vybírali?

To je různé, ale řeknu ti alespoň jeden příklad… Na každém koncertě je strašně důležitá ta první písnička a já jsem si uvědomil, že už několik let máme pořád stejný začátek. Proto jsme si na jedné ze zkoušek řekli, že začneme úplně jinak, že začneme takzvaně postaru. Vzpomněl jsem si, že kdysi dávno, když ještě fungovala vizovická sokolovna, jsme udělali písničku Na valašském bále a tou jsme koncerty otvírali. No a teď jsme ji po mnoha a mnoha letech vrátili zpátky do repertoáru. Moc se na ni těším, protože je svižná a pořádně tě nakopne, což je pro rozjezd koncertu důležité. Pak jsme se vrátili třeba k jedné typicky jarní písničce, skalní možná tuší, ta se aktuálně hodí a věřím, že nám nějaké ty jarní koncerty mimo online prostor přivolá… (úsměv)

Vůbec poprvé za celou tu dobu online koncertů vás fanoušci můžou podpořit i finančně. Kromě klasické vstupenky tam máte i pěknou vychytávku. Můžeš říct, o co jde?

Jasně. Prvně asi zmíním, že virtuální vstupenky si fanoušci můžou zakoupit na portálu Ticketstream.cz, nicméně nejjednodušší asi bude, když si veškeré informace dohledají na našich stránkách fleretmusic.cz. Kromě běžné vstupenky za dvě stě padesát korun máme v nabídce i vstupenku rodinnou za tisíc korun, ta je vhodná například pro velkou partu, která se rozhodne, že jednak podpoří Fleret a hlavně, že si udělá pěkný večer v naší společnosti třeba v obýváku, nebo i kdekoliv jinde… (smích) Pro opravdové fajnšmekry pak máme k dispozici i takzvanou VIP vstupenku v limitované edici nějakých tří kusů. Za patnáct set si fanoušci můžou vybrat zcela libovolnou písničku, kterou jim věnujeme a zahrajeme, nebo ji naopak můžou někomu věnovat sami, a kohokoliv s ní potěšit.

Co když někdo v sobotu večer nebude moct? Bude možné si koncert pustit i ze záznamu?

Samozřejmě, že i na tohle jsme mysleli. Zakoupené kódy by měly být platné i pro zpětné spuštění koncertu s tím, že záznam bude k dispozici ještě dalších čtrnáct dní. Takže pokud někomu sobotní večer nevyhovuje, protože například koupe děti, nebo má noční směnu, tak si může klidně udělat pěkný večírek s Fleretem i v kterémkoliv dalším dni.

Jak už jsi řekl na začátku, pro kapelu Fleret to nebude první streamovaný koncert, ale na druhou stranu je potřeba dodat, že fanouškům opravdu nehrajete dvakrát měsíčně a spíš si ta virtuální setkání pěkně šetříte, díky čemuž jsou vlastně i vzácnější. Jak ty osobně takové koncerty vnímáš? Přece jen, po osmatřiceti letech hraní jste najednou už dlouhou dobu bez publika.

Přiznám se, že ty streamované koncerty moc rádi nemáme, a to z naprosto jasného důvodu – fanoušci nám strašně chybí, co si budeme povídat. Na druhou stranu, občas je pěkné, když můžeme alespoň takhle lidi potěšit. Stejně jako jsme jim udělali radost v tom předvánočním čase, tak se jim pokusíme udělat radost i nyní. K příjemnému zážitku by skutečně mělo dopomoct i zmíněné Tonstudio Rajchman v Dolních Bojanovicích, protože chceme, aby byl zajištěný skvělý zvuk, což v tomto případě bude. Myslím si, že kluci zvukaři jsou připraveni… (úsměv) Zároveň nás to občasné streamování nutí pracovat, musíme se scházet na zkouškách, což je super, protože kapela díky tomu žije. A já věřím, že přežije a doklepe to minimálně do svých čtyřicetin.

Otázkou stále zůstává, kdy se koncerty rozjedou naplno. Ty jsi loňskou pauzu vyplnil tvorbou nového materiálu a tak mě napadá otázka, co letos? Nesvrbí tě prsty? Neskládáš další písničky, abys vyplnil volný čas?

Je pravda, že loni mě ta situace zaskočila. Najednou jsem nevěděl, co mám dělat a tak jsem si zalezl do svého domácího studia, kde jsem složil, dá se říct, co druhý den novou písničku na texty Honzy Mrlíka a Libora Myslivečka. V podstatě velmi rychle jsem naskládal celou novou desku. Teď to mám ale jinak, nějak nemám tu správnou chuť tvořit, protože ta poslední deska ještě nedostala šanci na koncertech a pořádně jsme se jí nepověnovali. Něco málo ale přece jenom skládám. Například se pokouším napsat něco skočného a juchacího k těm našim čtyřicetinám s tím, že si přeji, aby to nebyla jenom písnička pro Fleret, ale díky své univerzálnosti si ji mohl na libovolné oslavě narozenin zpívat kdokoliv.

Dokážeš už prozradit, jak by mohlo vypadat vaše léto? Je pravděpodobné, že stále bude v platnosti několik omezení, ale i tak – tušíš, co by vás mohlo potkat?

Nějaké varianty máme, otázkou však zůstává, co bude možné… Pokud to bude podobné, jako v loňském roce, kdy postupně rozvolnili od stovky až po pět set lidí, tak si troufám říct, že jsme schopni hrát za každých podmínek. Pro menší počet lidí to ale bohužel nezvládneme v kompletní sestavě, to by se s největší pravděpodobností nezaplatilo, ovšem akusticky ve třech bychom mohli klidně fungovat ve větších hospůdkách nebo na venkovních zahrádkách. Pokud bude možnost hrát pro více lidí, tak to dáme v pohodě všichni, protože zase nemáme nějak přehnané nároky. Uvidíme, co přijde. Loni si nás pořadatelé objednávali na poslední chvíli s tím, jak se postupně omezení uvolňovala, díky čemuž jsme měli v podstatě plné léto.

A co tradiční festival v Zádveřicích, který máš dlouhá léta na starost? Proběhne?

Není to vyloučené. Loni jsem čekal, až se povolí akce minimálně pro čtyři sta lidí a díky tomu, že to klaplo, tak jsem si mohl dovolit uspořádat alespoň takovou ekonomičtější verzi tohoto festivalu. Letos bych si přál, aby to bylo podobné. Už teď je jasné, že případný termín padne na srpen, protože je přece jenom větší pravděpodobnost, že ve druhé půlce léta půjdou akce pořádat lépe. Čili pokud bude všechno příznivé, tak se potkáme v Zádveřicích 21. srpna.

 

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA KRÁTKÝ VIDEO ROZHOVOR SE ZDEŇKEM HRACHOVÝM, KTERÝ VZNIKL NA ZKUŠEBNĚ KAPELY FLERET VE VIZOVICÍCH!

 

Foto: Fikyno, z.s., Tomáš Sedláček (Český rozhlas) a archiv kapely Fleret