Přesně za měsíc – 14. prosince 2016 – přijede do zlínského Kongresového centra legendární zpěvák, skladatel, klávesista a samozřejmě zakladatel Elánu Vašo Patejdl, aby během unikátního koncertu s názvem „Od Elánu po Fontánu“ zahrál to nejlepší ze své bohaté tvorby.

Populární a oblíbený hitmaker dosáhl za více jak čtyřicet let na česko-slovenské hudební scéně snad všeho. Na co je ale opravdu hrdý? Zazní ve Zlíně písničky skutečně ze všech etap jeho pestrého hudebního života? A bude na pódiu Vašo Patejdl sám nebo s kapelou?

Ať už s Elánem nebo samostatně jste dosáhl všech možných ocenění a uznání. Co považujete vy osobně za největší úspěch ve vaší dlouhé a pestré hudební dráze? Na co jste skutečně hrdý?

Úspěch je především to, že můžu muziku stále dělat a živit tím svou rodinu. Samozřejmě mě těší určité mety, kterých jsme dosáhli s Elánem, ať už jde třeba o koncert na Letenské pláni v roce 2003 po Jožově havárii (pozn.: frontman Elánu Jožo Ráž měl vážnou dopravní nehodu v roce 1999), kdy na nás přišlo snad osmdesát tisíc lidí, nebo o koncert v „Mecce muzikantů“ – newyorské Carnegie Hall v roce 2007. Zahrát si v Carnegie Hall je, řekl bych, maximum. Je to jako zúčastnit se olympiády. (přemýšlí) A ještě bych rád zmínil, že se mi hraje muzikál Jack Rozparovač v Jižní Koreji a Japonsku, což je pro mě jakési zadostiučinění, že jsem se dostal s muzikou někam dál, řekněme i za hranice střední Evropy.

Nejen hity Elánu zazní na vašem prosincovém koncertě ve Zlíně. Prozraďte, jak bude váš koncert v Kongresovém centru vypadat?

Já jsem samozřejmě i po odchodu z Elánu nadále tvořil (pozn.: Vašo Patejdl skupinu Elán opustil v roce 1985, krátce po natočení úspěšné desky Hodina slovenčiny). Hned v roce 1985 mi jednak vyšla deska Chlapčenský úsmev a také vyšel film Fontána pre Zuzanu, ke kterému jsem dělal muziku, což mě docela proslavilo. V následujících letech jsem dělal sólové desky dál, i paralelně s působením v Elánu, do kterého jsem se v roce 1996 vrátil. Čili na koncertě ve Zlíně zazní staré písničky z let osmdesátých, písničky, které zpívám s Elánem, dále písničky ze zmíněné Fontány pre Zuzanu a dokonce zazpívám i něco z toho, co jsem napsal pro své kolegy. Zkrátka, s potěšením nabídnu svůj výběr hitů.

Pochopitelně v Kongresovém centru nebudete na pódiu sám, ale s vaší vynikající kapelou…

Ano. Momentálně spolupracuji s muzikanty, kteří opravdu patří ke světové špičce – kytarista Ďuro Burian, baskytarista Martin Gašpar a bubeník Marcel Buntaj. Překvapením v našem programu je pak zpěvačka Andrea Zimányiová, se kterou jsem pár písniček nazpíval, a která mi dělá vokály. Takže se je i na co dívat, člověk nemusí jenom poslouchat… (smích)

 

Poznámka: Velký rozhovor s Vašo Patejdlem, nejen o blížícím se zlínském koncertě, si můžete přečíst v aktuálním – listopadovém – čísle kulturního a lifestylového magazínu inZlin.

 

Foto: Petr Horník