Legendární Wanastowky se po dlouhých pěti letech hlásí s novou deskou. Parta zkušených a ostřílených muzikantů vydává novinku s názvem Alchymie, jež obsahuje celkem dvanáct písní.

Wanastowi Vjecy, hrající v čtyřčlenné sestavě Kodym – Vartecký – Havlíček – Smetáček, si tentokrát k nahrávání přizvaly i velmi zajímavé hosty, a sice Lenku Dusilovou, Viktora Dyka či formaci Čechomor.

Čím je nové album lákavé? Jak vznikalo? A vyrazí s ním kapela na turné? To ve třech odpovědích prozradil bubeník Štěpán Smetáček

Po pěti letech vydávají legendární Wanastowky novou desku. Nabízí se jednoduchá otázka – jaká je? Čím je lákavá?

Domnívám se, že se jako Wanastowi Vjecy ocitáme v mimořádně dobré konstelaci. Předešlé album Letíme na Wenuši bylo nahráváno v situaci, kdy jsme se setkali jako staronová skupina, a to zcela nově bez P.B.CH. (pozn.: baskytarista, jeden ze zakládajících členů Wanastowích Vjecý). Všichni jsme byli již s Wanastowkama v minulosti spojeni, ale v této sestavě to bylo nové. Tomáš Vartecký vlastně nahradil původního koncertního kytaristu Radka Havlíčka (pozn.: dnes baskytarista), který se v polovině devadesátých let pustil do budování své produkční firmy Pink Panther Production, která má z velké části na svědomí vzestup skupiny Kabát. Od roku vydání Wenuše jsme si zahráli na množství skvělých festivalů a koncertů a to nás velmi stmelilo, což je dle mého nejdůležitější magická složka hudební skupiny. Následující čtyři roky jsme příležitostně pracovali na nových písních. Nové album Alchymie je kompaktní záznam stavu zralé party v čele s navýsost dobře naladěným Robertem Kodymem. Některé skladby jsme začali zpracovávat už pro album předešlé, ale při selekci jim bylo dáno vyčkat a vyzrát. Vrátit se k nim bylo úžasné, všechno bylo najednou úplně jasné. Myslím, že jsou to Wanastowky, jak mají být.

Jak nové album vznikalo? Byla to alchymie?

Jak už jsem naznačil, pracovali jsme na něm průběžně od roku 2012. Pokud vás ale zajímá přímo průběh nahrávání, alchymie probíhala spíše na úrovni vynikající nálady ve studiu. Tomáš na toto téma podotkl něco ve smyslu: „Nepamatuju se, kdy mi naposledy bylo smutno, že už to (pozn.: nahrávání alba) máme hotový.“

Každým dnem by se měla novinka objevit v obchodech. Co bude následovat? Budete desku křtít, vydáte se na turné?

Co tak může skupina s deskou dělat? Třeba to, co teď dělám… (úsměv) Zahrneme některé písně do koncertního setu pro letní festivaly, kterých máme už teď domluvených docela dost. A zaslechl jsem, že by mohlo být v zimě 2017 nějaké tour. O těchto věcech ale rozhodně nerozhoduju.

 

Foto: Jan Nožička