Zlínská koncertní mekka. Zlínská Lucerna. Přesně tak se říká oblíbené hospůdce pivních speciálů a hlavně vyhlášenému zlínskému klubu Šopa, který je už rok osiřelý a uzamčený. Alespoň nepatrně však ožije během blížícího se víkendu. Sice nebude po strop naplněný, jak tomu bývá pravidelným zvykem, ale opět nasaje závan koncertní atmosféry.

Momentálně se v Šopě uklízí, aby mohl být prostor, do kterého bezmála dvanáct měsíců nevkročil žádný návštěvník, pěkně nasvícen a za asistence přenosových kamer se v něm mohly uskutečnit hned dva online koncerty, které si budou moct lidé vychutnat u svých televizních obrazovek.

Na co všechno se můžeme během sobotního i nedělního večera těšit? Na to odpovídá Martin „Čurda“ Juřík, otec zlínské Šopy a taky spoluzakládající člen bluegrassové kapely Podjezd!

Ačkoliv už Šopa dlouho spí a dlouho v ní žádný koncert nebyl, tak o víkendu přece jenom ožije. Připravují se totiž hned dvě zajímavé akce, které budou mít navíc určitý přesah. Můžeš k tomu prozradit víc?

Určitě. Proběhnou tady dva koncerty, a to na podporu Šopy, tedy klubu jako takového, ve kterém se skutečně už rok nehrálo. Oba koncerty budou streamované, takže fanoušci a naši příznivci si je budou moct vychutnat z pohodlí domova na YouTube nebo na Facebooku. V sobotu 6. března zahraje na místním pódiu kapela Podjezd, která v podstatě na tomto místě před mnoha a mnoha lety začínala a která v příštím roce oslaví třicet let existence, a v neděli 7. března tady vystoupí dámy Magdaléna Malaníková a Lucie Fajkusová se svým projektem Musica Angelica. Troufám si říct, že to bude taková příjemná protiváha té sobotní divočiny… (úsměv)

Jak můžou fanoušci, posluchači a diváci legendární Šopu podpořit?

Podpořit Šopu můžou v podstatě už nyní, protože na internetových pozvánkách je tak zvaný QR kód, který umožňuje jednoduše přispět skrze mobilní telefon, a během koncertů pak samozřejmě poběží na obrazovce číslo účtu pořadatele klubových koncertů ArtZlín. Přístup k oběma koncertům bude zdarma, nicméně pokud se bude produkce někomu líbit a bude chtít přispět, má možnost. My budeme rádi, poněvadž případné vybrané finanční prostředky půjdou na techniku a nezbytné zajištění víkendových akcí, a pokud zůstane i něco navíc, tak peníze rádi použijeme na klubovou činnost hned, jakmile nám to situace umožní. Kdyby se přece jenom tato prapodivná doba vlekla dlouhodobě dál, pak nejspíš uděláme nějaký další streamovaný koncert. Uvidíme.

Pro kapelu Podjezd, kterou jsi spoluzakládal, to bude vlastně online premiéra. Jak se na ni těšíš a co všechno na sobotní večer připravujete?

Těším se moc, protože mám rád dobrodružství a jsem přesvědčený o tom, že pro kapelu Podjezd to jedno velké dobrodružství bude. A co připravujeme? No, máme nazkoušené nějaké novější věci, uvidíme, jak se nám povedou, a stoprocentně nabídneme lidem, kteří nás už víc jak rok neslyšeli, i nějakou tu klasiku z našeho letitého repertoáru. Nechme se překvapit!

 

NA VIDEO VERZI ROZHOVORU SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE.

 

Foto: Vladimír Musial / Magazín Váš Zlín