Zlínská rocková kapela Premier v pondělní Snídani představila svou novou píseň V dešťových kapkách. Kromě toho přišla ukázat také knihu, která mapuje její historii, včetně začátku devadesátých let, kdy ji do hudebních výšin vystřelil hit Hrobař.

Kapela Premier letos slaví 30 let, alespoň ve své novodobé sestavě. Jak frontman kapely Jaroslav Bobowski a publicista Jakub Malovaný ve Snídani objasnili, historie kapely ale ve skutečnosti sahá až do roku 1975, zanedlouho by tedy oslavila 50. let. “Je vlastně o něco mladší než Olympic,” poznamenal Bobowski.

Ve své novodobé sestavě však vystupuje od 90. let, kdy ji proslavil především hit Hrobař. “V mládí jsem se učil hrobařem, jezdit s hlínou, jezdit s trakařem, kopat hroby byl můj ideál,” zní v písni, kterou zná skoro každý. Skladba vyšla v roce 1993 a okamžitě se stala hitem. Kapela se od té doby stihla rozpadnout, dát znovu dohromady a vydat několik alb.

Historii kapely zmapoval publicista Jakub Malovaný v knize Premier: Kompletní příběh, kterou přišel představit do Snídaně. “Vůbec jsem netušil, že ta historie je tak hluboká. Vůbec jsem netušil, že je to tak rozmanitý příběh,” řekl Malovaný. Práce na knize zabrala tři roky. Jsou v ní také rozhovory s osobnostmi, které v průběhu let s kapelou spolupracovaly.

“Letos slavíme třicítku. Letní turné je za námi, tak jsme si dali trošičku oraz a pracujeme na nové desce. Tři písničky už máme natočené a do jara bychom to chtěli dodělat. Na jaro chystáme takové menší jarní turné. Deska bude a první singl je na světě,” prozradil Jaroslav Bobowski. Novou píseň V dešťových kapkách a její klip viděli diváci Snídaně jako první.

NA ZÁZNAM ROZHOVORU V POŘADU SNÍDANĚ SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE

ARCHIV: Článek v původním vydání

Autor: Aneta Daněčková