“Nestárnoucí skandální komedie”

Tartuffe. To slovo, to jméno zní skoro jako šifra, jako zaklínadlo. Co se za ním skrývá? Podvodník? Pokrytec? Svatoušek? Nebo skutečně příkladný muž? Ostře satirická komedie o umění slovní manipulace, o schopnosti nasadit si masku svatého, příkladného muže v situacích, kdy je to potřeba. O tom, že postava Tartuffa nachází živnou půdu především v takové společnosti, která poztrácela veškeré základní hodnoty nebo je v marastu doby právě hledá. Když ovšem narazí na Tartuffa, nehledá ty hodnoty zrovna na nejlepším místě.

Tartuffe, umělec ve šmejdovství, jenž vás dokáže totálně oblbnout, umělec v nasazování líbezné masky. Falešný spasitel našich životů. Sladká reklama, která vás ukecá a které nelze odolat.

Říká se, že každá doba má své Tartuffy. Jakého Tartuffa tedy máme my?

“Chci, aby byl náš Tartuffe jako chlapík z reklamy, který vás zbaví problémů. Oddluží, vyléčí z rakoviny, zařídí vše. Je velmi, velmi těžké mu nenaletět. NA HŘE MĚ NEJVÍC ZAJÍMÁ TA POSLEDNÍ SCÉNA – ZJEVÍ SE DEUS EX MACHINA A VŠECHNO V DOBRÉ OBRÁTÍ – tak říkám si, že Moliére je příliš dobrý autor na takový kýčovitý konec, a samozřejmě to lze vysvětlit tím, že to napsal na popud krále – ale myslím, že Moliére byl chytřejší než Ludvík a že tam zaklel něco tajuplného, co možná celého Tartuffa převrací naruby a zásadně proměňuje, KDO NA ČÍ STRANĚ V TÉTO HŘE STOJÍ A KOLIK ŽIVOTŮ MÁ TARTUFFE,” říká režisér Pavel Khek.

 

Realizační tým:

Režie: Pavel Khek

Překlad: Vladimír Mikeš

Úprava: Vladimír Fekar a Pavel Khek

Dramaturgie: Vladimír Fekar

Scéna: Michal Syrový

Kostýmy: Agnieszka Pátá Oldak

Pohybová spolupráce: Petr Nůsek

Hudba: Výběr

Nápověda: Šárka Machová

Inspice: Jakub Malovaný

 

Délka představení: 2 hod. 40 min. (včetně přestávky)

Premiéra: 10. 12. 2016

Derniéra: 25. 10. 2017

 

Obsazení:

Jan Řezníček (Orgon), Radovan Král (Tartuffe), Romana Julinová (Paní Pernellová), Marta Bačíková (Elmíra, Orgonova druhá žena), Marek Příkazký (Damis, Orgonův syn z prvního manželství), Jana Drgová (Mariana, Orgonova dcera z prvního manželství), Tomáš David (Valér, Marianin nápadník), Vojtěch Johaník (Kleantes, Orgonův švagr), Eva Daňková (Dorina, komorná), Pavel Leicman (Pan Loyal, soudní vykonavatel), Pavel Vacek (Policejní úředník), Lord Pítr Grifon Brambora, vévoda brabantský (Filipka, pes)

Policejní komando: Jan Machů, Marcel Steiner, Stanislav Bedřich, Petr Zajíček a Libor Fuchs