“Pichlavá tragikomedie”

Drama Tracyho Lettse patří k nejoceňovanějším divadelním textům současnosti. Svědčí o tom i Pulitzerova cena, kterou získalo v roce 2008, jeho skvělé filmové zpracování s Meryl Streep a Julií Roberts v hlavních rolích, obrovský úspěch na Broadwayi, ale i na českých jevištích.

Pod jeho tajuplným názvem tepe příběh jedné rodiny, kterou po letech svedla dohromady překvapivá zpráva – ztratil se otec. Otec tří sester, kolem jejichž nelehkých, a přece všem tak důvěrně známých životních osudů autor příběh sestavil. Proč důvěrně známých? Rodinná traumata, odpuštění, vzájemná starostlivost i nepochopení, zklamané lásky i víra v lepší budoucnost – to všechno utváří rodinný život nejen v americké prérii, ale i mezi zlínskými kopci. Skvěle napsané dialogy a plnokrevné postavy navíc představují výzvu, po které prahne snad každý herec. A divák se pak má určitě na co těšit.

„Mám rád hry, kdy už ze samotného názvu zavane něco tajemného, nečekaného a provokativního. Magická nejistota. Příslib dráždivého příběhu. Neuchopitelná přitažlivost. Ano, často se pak člověk při samotném čtení zklame, to však určitě není případ Srpna v zemi indiánů. Tahle rodinná tragikomedie patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co v americkém dramatu v posledních letech vzniklo. Mimo jiné nabízí skvělé herecké příležitosti pro skvělý soubor. I proto se na práci ve Zlíně opět těším,“ říká režisér Petr Štindl.

 

Realizační tým:

Režie: Petr Štindl

Překlad: Julek Neumann

Dramaturgie: Kateřina Menclerová

Scéna: Petr B. Novák

Kostýmy: Lucie Halgašová

Hudba: David Rotter

Nápověda: Šárka Machová

Inspice: Jakub Malovaný

 

Délka představení: 2 hod. 55 min. (včetně přestávky)

Premiéra: 17. 09. 2016

Derniéra: 28. 04. 2017

 

Obsazení:

Jana Tomečková (Violet Westonová), Eva Daňková (Barbara Fordhamová), Tamara Kotrbová (Ivy Westonová), Marta Bačíková (Karen Westonová), Helena Čermáková (Mattie Fae Aikenová), Barbora Křupková (Jean Fordhamová), Vanda Kavková (Johna Monevata), Ivan Kalina (Beverly Weston), Luděk Randár (Bill Fordham), Radoslav Šopík (Charles Aiken), Pavel Vacek (Charles Aiken Junior), Gustav Řezníček (Steve Heidebrecht), Zdeněk Julina (Deon Gilbeau)

 

Ocenění:

Divácká anketa Aplaus 2017: 1. místo v kategorii „Inscenace sezóny 2016/2017“