„Lázeňská detektivní komedie“

Luhačovice. Hotel Alexandria. Noční wellness. Všichni jsou v županech, takže není úplně jisté, kdo je kdo. Ale tady je to jedno. Všichni popíjejí šampaňské a touží po odpočinku. Chtějí si prohřát svá unavená těla, příjemně se prokrvit, zapomenout na starosti všedního dne.

Tahle idylka ale netrvá dlouho.

Pravdou je, že všechny postavy téhle detektivky mají věru dobrý důvod se potit a hlavně: krev je na bílém prostěradle skutečně dobře vidět…

Peter Black, světoznámý autor slavných románů (Zpívající ropucha, Případ věrné manželky, či asi nejznámější opus Krajíc chleba, který nikdy nepadá na zem – ten má být příští rok zfilmován s Leonardem di Caprio v titulní roli), se jednoho dne ubytoval v luhačovickém hotelu Alexandria. A byl natolik okouzlen atmosférou luhačovického wellnessu, že se rozhodl napsat svou první divadelní hru. Jeho agent hned začal vyjednávat práva ke světové premiéře v některém z londýnských divadel, ale pak Peter Black navštívil jednu z repríz Splašených nůžek a vykřikl: Světová premiéra bude ve Zlíně!

Mikoláš Tyc: „Proč Zlín a tento text? Nebylo to vůbec složité – “komediální detektivka” a “Zlín” jsou pro mě (paradoxně) tak trochu spojené pojmy. Od doby kdy jsem tu viděl Splašené nůžky jsem s radostí vzpomínal na souhru herců, na atmosféru v publiku… Je to samozřejmě mimořádné představení, ale když se mi pak do ruky dostal vtipný i překvapivý text Petera Blacka, tak jsem neváhal. Baví mě hrát si s divadlem a s žánry a tady se objevují další krásná a nečekaná spojení. Lázně, smrt, Luhačovice, pára a zamlžená skla, kriminálka – zkrátka krev i komedie. Na to se těším.“

Mikoláš Tyc bude v Městském divadle Zlín režírovat poprvé. Hru uvedeme v překladu ředitele Petra Michálka.

 

Realizační tým:

Režie: Mikoláš Tyc

Překlad: Petr Michálek

Dramaturgie: Katarína Kašpárková Koišová

Scéna: Michal Syrový

Kostýmy: Petra Krčmářová

Hudba: Mario Buzzi

Nápověda: Jana Drgová / Nikol Zavřelová

Inspice: Jakub Malovaný / Radek Vojtěch

 

Délka představení: 2 h. 20 min. (včetně přestávky)

Premiéra: 14. 10. 2017

Derniéra: 08. 02. 2020

 

Obsazení:

Kateřina Liďáková (Kateřina Bystrá), Luděk Randár (Luděk Sýkora), Tamara Kotrbová (Tamara Vysoká – recepční hotelu), Radoslav Šopík (Radek Lysý), Romana Julinová (Romana Lysá), Marek Příkazký (Marek Tatarka), Zdeněk Lambor (Zdeněk Smýkal), Stanislav Valla (Pan Tichý), Gustav Řezníček / Petr Michálek (Gustav Kejval), Petra Králová (Petra Kejvalová), Vojtěch Johaník / Josef Koller (Vojtěch Mlýnek), Marta Bačíková (Marta Plytká), Jan Leflík (Jan Zamykal – ředitel hotelu), Rostislav Marek / Pavel Vacek (Rostislav Sytý – lázeňský lékař), Zdeněk Julina (Npor. Zdeněk Syrový), Marie Vančurová (Nadstr. Marie Pyšná), Matěj Štrunc / Petr Ťopek (Havran 1, člen mordparty), Jakub Malovaný / Radek Vojtěch (Havran 2, člen mordparty), Pavel Leicman (Kapitán)