“Zamotaná komedie”

Nejpopulárnější a nejznámější komedie plná záměn a radosti ze hry o sluhovi, který si dokáže se vším poradit, i když se přitom nahoní jako pes.

Sluha dvou pánů patří mezi nejoblíbenější veselohry světového repertoáru. Napsal jej slavný italský komediograf Carlo Goldoni, pozdější velký odpůrce improvizované komedie dell´arte. Nicméně, toto jeho nejpopulárnější a zřejmě také nejznámější dílo, je psáno právě ve stylu zmíněného žánru. To znamená, že se v komedii vyskytuje plejáda komediálních typů, které vytvářejí plejády komických situací. Jádrem humoru je “vydávání se za někoho jiného”, což plodí hromadu nedorozumění, vždy se zaručeným účinkem.

Nejde o nic jiného, než o legraci, zábavu, čistou radost ze hry – o divadlo, kterému se smáli lidi na tržištích a náměstích, aby ze sebe setřásli své starosti. Bavili se bez výpravných dekorací, ale hlavně díky umu herců-komediantů, vtipu dialogů a špílců a vůbec plnokrevnosti tohoto lidového divadla.

Ve hře jsou dvě dvojice zamilovaných párů – naivní mladí Clarice a Silvio, rafinovanější a zkušenější Beatrice a Florindo, dále držgrešle Pantalone, mudrlant Doktor, “holka pro všechno” hostinský Brighella, prostořeká Smeraldina a všem samozřejmě vévodí postava hlavní, všemi mastmi mazaný sympaťák, sluha Truffaldino. Zápletka je velmi jednoduchá, ale zaplete se velmi složitě – aby se nakonec velmi jednoduše rozpletla. Jak říká už název, Truffaldino slouží dvěma pánům současně, aniž by to dva os sobě vzájemně věděli, což je “pohonným motorem” této půvabné komedie.

O tom, jak se Truffaldino umí ohánět – jak bezbřehá je jeho výřečnost a obratnost, jak velký má stále hlad, jak krásně umí lhát i jak se zamiluje, na to se přijďte podívat do našeho divadla!

 

Realizační tým:

Dramaturgie: Jana Kafková

Režie: Jakub Nvota

Překlad: Eva Bezděková

Scéna a kostýmy: Michaela Hořejší

Hudba: David Rotter

Inspice: Tomáš Komínek / Jakub Malovaný

Nápověda: Eva Borovičková / Jana Drgová

 

Délka představení: 2 hod. 40 min. (včetně přestávky)

Premiéra: 05. 12. 2009

Derniéra: 05. 11. 2012

 

Obsazení:

Radovan Král (Truffaldino), Zdeněk Julina (Pantalone de Bisognosi), Petra Králová (Clarice de Bisognosi), Luděk Randár (Doktor Lombardi), Zdeněk Lambor (Silvio Lombardi), Tamara Kotrbová / Hana Tomáš Briešťanská (Beatrice Rasponi), Rostislav Marek (Florindo Aretusi), Jan Leflík (Brighella), Romana Julinová (Smeraldina)

 

Ocenění:

Divácká anketa Aplaus 2010: 2. místo v kategorii “Inscenace sezóny 2009/2010”