O uplynulém víkendu se ve Zlíně uskutečnilo mistrovství České republiky v atletickém víceboji. Česká atletická esa bojovala nejen o cenné tituly, ale také o limity na velké mezinárodní akce. Patronem mistrovství byl bývalý vynikající atlet, trojnásobný mistr světa v desetiboji a zlínský rodák Tomáš Dvořák.

V září, přesně po dlouhých deseti letech, opustí Tomáš Dvořák funkci šéftrenéra české atletické reprezentace. Bronzový olympijský medailista v desetiboji z Atlanty 1996 si chce odpočinout, avšak podle prohlášení Českého atletického svazu je připraven přijmout nabídku na post poradce nového šéftrenéra.

Do rodného Zlína přijel v dobré náladě a s velmi milou povinností, když převzal patronát nad letošním mistrovstvím České republiky ve vícebojích všech kategorií.

Tomáši, jak jste si užil víkend plný atletiky?

Troufám si říct, že všechno šlo jako po másle. Program překvapivě odsýpal a člověk se v žádném případě nenudil. Celé mistrovství odstartovalo už v pátek, a to mládežnickými soutěžemi, následně jsem si užil i slavnostní večer v rámci filmového festivalu. Celé to pak pokračovalo dalšími dvěma sportovními dny za krásného počasí. Bylo nám přáno a je třeba dodat, že zlínský atletický klub se s pořádáním mistrovství republiky popasoval velice dobře.

Splnil Stadion mládeže veškeré podmínky pro mistrovství republiky?

Ačkoliv stadion není úplně zaslíbený vícebojům, například dálkařské doskočiště by mělo být zdvojené, tak se skutečně všechno vydařilo. A závodníci se odměnili pěknými výkony… (úsměv)

Co se vám honí hlavou, když stojíte na místním stadionu, ke kterému se vážou vaše atletické začátky?

Samozřejmě jsem si vzpomněl, jak jsem se tady kdysi dávno popelil ve škváře… (smích) A bylo i fajn, že jsem během víkendu potkal pár svých souputníků, kteří v té škváře běhali se mnou. Nicméně se přiznám, že nejsem nostalgicky založený člověk. Nějaká vzpomínka mi občas hlavou bleskla, ale že by mi vháněla slzu do očí, to ne…

Která z kategorií, případně i disciplín, vás během víkendu opravdu bavila a dělala vám radost?

Myslím si, že všechny. Je pravda, že občas to nedopadlo úplně dobře, například mě mrzí, že juniorští kluci nebyli úplně k pokoukání. Na druhou stranu věřím v to, že dorostou mladé naděje, které tady zazářily: Viděli jsme totiž skvělé výkony u dorostenců i v žácích a pěkné výkony napříč všemi kategoriemi předváděla také děvčata. Punc tomu všemu dodala samozřejmě mužská kategorie, ačkoliv je mi líto, že závod nedokončil Jirka Sýkora, který to tady měl parádně rozjeté, ale bohužel ho zradilo zdraví. Z vítězství se radoval Honza Doležal a my byli svědky jeho senzačního výkonu a zisku zasloužených více jak osmi tisíc bodů.

 

Rozhovor vyšel také na webu Českého rozhlasu Zlín – ZDE!

 

Foto: ASC Dukla – Ivana Roháčková