Už se mohlo zdát, že na cabaret-punkovou kapelu Franc Alpa budeme jen s radostí vzpomínat. Omyl. Po dvouleté odmlce je tato hudební naděje zpět. O slovo se hlásí s novou deskou, která vyjde v první polovině listopadu, a taky s novým bubeníkem.

Za bicí soupravu usedl zkušený Petr Ptáček a zlínské kapele vlil čerstvou krev do žil. „Vždycky jsme dělali muziku proto, že nás baví. Ovšem najednou se v naší sestavě objevil muzikant, kterého muzika i skutečně živí,“ říkají s úsměvem a nepřehlédnutelným nadšením Marek Příkazký (baskytara, zpěv) a Martin Šramka alias Šráma (kytara, zpěv).

France Alpu v nové sestavě můžete vidět už 16. 11., kdy v Dílně Městského divadla Zlín pokřtí dlouho očekávanou desku.

Po dvou letech ticha se Franc Alpa probírá ze svého spánku, tak mě zajímá, co vedlo k jeho probuzení?

Mára: Franc Alpa doopravdy nikdy nespal, ač se to navenek zdát mohlo. Nicméně výrazným impulzem k tomu, aby se opět přihlásil o slovo, bylo nalezení nového bubeníka. Ono to hledání není jen tak a trvalo docela dlouho.

Šráma: A taky v tom hrála roli bytostná touha po znovuobjevení dobra.

Za bicí soupravou vystřídal Kamila Brázdila zkušený bubeník Petr Ptáček. Kde jste k němu přišli?

Šráma: Bylo to pozdě v noci po jednom z Tančírků ve zlínském divadle, kterého se Peťa účastnil. Slovo dalo slovo, pivo dalo pivo a bylo to.

Mára: Peťa se spoluprací souhlasil, přesto, že nás vůbec neznal a neměl ani tušení, co vlastně hrajeme za muziku. Zalíbili jsme se mu po lidské stránce a to stačilo… (úsměv)

Peťa: Je to tak. Mám dojem, že do dění mě uvedla až Hanka Mikolášková (pozn.: režisérka a dříve taky umělecká šéfka zlínského divadla). France Alpu jsem do té doby opravdu neznal a neslyšel.

Peťo, ty jsi hodně vytížený muzikant, hodně času ti bere jenom hraní s B-Side Bandem a Vojtou Dykem. Čím tě kapela Franc Alpa zaujala?

Peťa: Zaujal mě fakt, že kluci hrají cabaret-punk. Po přečtení několika textů, které mě skutečně pobavily, jsem již neváhal a s chutí se přidal. Troufám si říct, že je to jedna z nejosobitějších kapel, ve které jsem doposud hrál a hraji. To považuji za velmi důležité. Navíc mám rád hraní ve třech, pro tu syrovost a celkový zvuk. Kluci jsou dobří muzikanti a dobře se mi s nimi spolupracuje.

Pánové, v čem podle vás spočívá přínos Peti Ptáčka pro kapelu Franc Alpa?

Šráma: No, kapela Franc Alpa má konečně muzikanta. (smích)

Mára: Vždycky jsme dělali muziku proto, že nás baví. Ovšem najednou se v naší sestavě objevil muzikant, kterého muzika i skutečně živí.

Pojďme ještě k tomu návratu, ve který spousta fanoušků už nevěřila.  Jak jste to měli vy? Věřili jste, že se podaří kapelu vzkřísit?

Mára: Já jsem ani chvilku neuvažoval o tom, že by to byl konec France Alpy. Po celou tu dobu ticha jsem věřil, že se dá kapela znovu do pohybu. I kdybych měl tvořit jen se Šrámou…

Šráma: Já se přiznám, že jsem v jednu chvíli v návrat nevěřil, pohrával jsem si s myšlenkou, že to položím, protože mě nebaví dělat věci na půl. Ale zase je pravda, že se nerad vzdávám.

Mára: Šráma je cílevědomý, kdežto já jsem zvyklý, že se mi věci tak nějak dějí, tudíž jsem rozhodně flintu do žita nikdy nehodil.

Vezměme to pěkně popořadě. Když jsme spolu dělali rozhovor naposledy, hodně jsme se bavili o připravované desce, která však doposud nevyšla. Jak to s ní vypadá? Dočkáme se jí?

Šráma: Dočkáme se jí v první polovině listopadu. V době, kdy probíhá tento rozhovor, se zrovna tiskne booklet, na kterém to tehdy celé ztroskotalo.

Mára: Ano. Proto jsme si vzali se Šrámou do dílničky grafické návrhy od Hynka Petrželky a sami to dotáhli do zdárného konce.

Franc Alpa 2017 – zleva: Petr Ptáček, Martin Šramka a Marek Příkazký.

Neztratila deska za tu dobu, co byla v šuplíku, nic ze své aktuálnosti?

Šráma: Pro nás neztratí aktuálnost nikdy. Všechny písničky, co na té desce jsou, máme od srdce rádi a doufáme, že je budou mít rádi i posluchači.

Mára: Bůh napsal desatero mnohem dřív a aktuální je pořád.

Před několika dny jste vypustili první termíny koncertů. V listopadu se fanouškům představíte ve Zlíně (16. 11.) a taky v Brně (28. 11.). Jak budou tyto koncerty vypadat? A proč jste si nyní vybrali zrovna tato dvě města?

Mára: Budou to speciální koncerty, na kterých novou desku s názvem Alpum pokřtíme. Ve Zlíně si s námi zahraje kapela Ateliér, ve které působí můj nový divadelní kolega Matěj Štrunc, a v Brně nám bude dělat parťáka Lidopop, spřízněná kapela, jejímž členem je kamarád a producent naší desky Libor Mikoška alias Mikeš. Co se kmotrů týče, tak máme v jednání několik zajímavých hostů, kteří nám fandí a mají nás rádi. Mimo jiné jednáme i s Vojtou Dykem, kterého Peťa Ptáček bezmezně miluje. Rozhodně našim fanouškům na Facebooku zveřejníme esemesku s jeho odpovědí…

Šráma: A proč jsme si vybrali zrovna tato dvě města? Je to jednoduché. Ve Zlíně naše kapela před sedmi lety vznikla. Desku budeme navíc křtít v Dílně, což je klub v Městském divadle Zlín, kde jsme měli historicky první koncert. A Brno je další nám blízké město, ve kterém jsme v určité době strávili většinu času, a Franc Alpa tam odehrál i velkou část koncertů.

Dále mě zaujal lednový společný koncert s vizovickou kapelou Fleret v klubu Masters of Rock Café. Jak došlo k tomuto spojení?

Mára: S kapelou Fleret jsme se poznali díky člověku, který je podepsaný pod tímto rozhovorem. On totiž v březnu vydal novou knihu a na jejím křtu jsme se seznámili s kapelníkem Zdeňkem Hrachovým, kterého pobavil náš čistě akustický set bez bubeníka a tak nám nabídl možnost zahrát si, za což mu děkujeme. Fleret poslouchám odmalička, mám k němu blízko, takže jsem rád, že se to nyní takhle všechno propojilo. Vím, že úplně nejvíc z toho bude nadšený můj tatínek. (úsměv)

Fleret je typický a rozpoznatelný díky houslím, ale často využívá i dechy či akordeon. Neláká vás časem rozšířit sestavu o další nástroje?

Šráma: Dlouhou dobu jsme si říkali, že budeme razit jakýsi Green Day model, ale čím jsme starší, tím jsme línější a trochu jsme připustili, že bude dobré, když si někdy na tom pódiu i odpočineme a budeme mít možnost sledovat, co se děje okolo a taky mezi lidmi. To znamená, že bychom velice rádi časem rozšířili sestavu o další členy a hosty, kteří by obstarávali například dechovou sekci.

Mára: Což nás může vlastně hudebně přiblížit k tomu Balkánu, který máme tak rádi…

To, že je Franc Alpa zpět jste dali najevo vypuštěním hned tří singlů a zveřejněním nového videoklipu. Jaké jsou vaše další plány, až pokřtíte Alpum?

Mára: Prioritou číslo jedna je koncertovat. Je potřeba, abychom hráli před lidmi, nejlépe dvakrát až třikrát do měsíce.

Šráma: A budeme velice rádi, když se nám podaří v příštím roce nahrát druhou desku, jelikož materiálu máme víc než dost, a objeví se na ní i zmínění hosté s dalšími nástroji.

Mára: Tak doufejme, že na to zase nebudeme čekat dlouhé roky… (smích)

 

Další informace o zlínské kapele Franc Alpa naleznete zde.

 

Rozhovor vyšel také v tištěné podobě, a to v listopadovém čísle magazínu inZlin.

 

Foto: Marek Malůšek