Velký letní rozhovor Jakuba Malovaného s hercem Bolkem Polívkou otiskl také magazín Patriot. Titulní strana, na které je portrét valašského krále, odkazuje na deset stran uvnitř, na nichž najdete celý nezkrácený text, ale také mnoho zajímavých fotografií.

Nové číslo magazínu Patriot vyšlo na začátku srpna, shodou okolností jenom dva dny po narozeninách Bolka Polívky. Bolek v obsáhlém rozhovoru například vzpomíná na dětství ve Vizovicích, dospívání ve Zlíně, ohlíží se za svou bohatou divadelní i filmovou tvorbou a co je hlavní, číší z něho obrovská chuť do života. Zkrátka, inspirativní osobnost ve všech ohledech.

UKÁZKA Z ROZHOVORU:

Přijde mi, že váš tehdejší specifický „provázkovský“ styl v mnohém překračoval divadelní hranice. Dá se říct, že jste našli určitou díru na trhu? Že jste přišli s něčím, co tady do té doby nebylo běžně k vidění?

Ačkoliv se nám tehdy klasičtí divadelní bardi vysmívali a do určité míry námi i pohrdali, tak musím zpětně uznat, že jsme asi v mnoha ohledech objevné divadlo dělali. V podstatě jsme začali míchat dohromady výrazná gesta a pohyby s mluveným slovem. Často jsme byli opravdu velmi překvapeni, jakého ohlasu se nám dostalo, a to nejenom u nás, ale taky v zahraničí. V roce 1975 jsme vyrazili vůbec poprvé do francouzského Nancy na tamní mezinárodní divadelní festival, na kterém jsme se uvedli hned třemi inscenacemi – Am a Ea, Pepé a Commedia del arte. Zažili jsme neuvěřitelný úspěch, lidé nás takřka nosili na ramenou, a když jsme se vrátili domů, nabídky z celého světa se jen hrnuli. Jenže tím to na nějakou dobu skončilo. Z vyšších míst se k nám donesl vzkaz: „My to platíme, tak to budete hrát v Brně. Pustíme vás maximálně do Prahy“. Co se dalo dělat, divadlo jsme bezmezně milovali, takže jsme hráli u nás. Naštěstí se pak ozvali nějací impresáriové z Milána a Paříže s tím, abychom vycestovali na jejich festivaly a jelikož byli důslední a pořádně zatlačili, tak se to i podařilo.

Uvažoval jste někdy v těch nesvobodných dobách reálně nad tím, že zůstanete ve svobodné zemi a do vlasti se nevrátíte?

Uvažoval, dokonce jsem byl už rozloučený i s maminkou, ale tak nějak se mi to nakonec všechno v hlavě rozleželo. Přece jenom jsem tu naši zemi miloval, ať už to v ní vypadalo jakkoliv, a taky jsem miloval celou divadelní partu, kterou jsem měl kolem sebe. Vedl jsem v sobě zvláštní vnitřní boje, kdy si člověk na jednu stranu říkal, že v zahraničí se bude mít dobře, využije některou z nabídek, které se mu objevily na stole, bude třeba i učit, režírovat a nevím, co ještě všechno, ale definitivně opustí své kořeny. Ve výsledku to všechno dopadlo asi nejlépe, jak mohlo. Nemluvě o tom, že by mi pravděpodobně dlouho trvalo, než bych dokázal porozumět, co si na dvě stě metrů vzdálení milenci na lavičce povídají. I když by to bylo zřejmě velmi podobné, ať už bych se nacházel kdekoliv…

Magazín Patriot vznikl jako nový zpravodajský web se zaměřením na byznysové, politické a společenské dění nejprve v Moravskoslezském kraji, a to na podzim roku 2015. V dubnu 2016 vyšel poprvé v tištěné podobě a postupem času se rozšířil také do Zlínského kraje. V současné době vychází bez přestávky každý měsíc a počet jeho předplatitelů stále roste.