Kapela Premier se téměř přesně před třiceti lety zapsala do povědomí rockových fanoušků skladbou Hrobař a stejnojmennou deskou. A třicet let od prvního megahitu, to už je dostatečně dlouhá doba pro ohlédnutí za bohatou hudební kariérou. Kapela tímto představuje publikaci, kterou si můžete objednávat již nyní.

Kompletní historie Premieru

„V mládí jsem se učil hrobařem, jezdit s hlínou, jezdit s trakařem, kopat hroby byl můj ideál…” Děti devadesátek si jistě vzpomenou. Ale Premier je mnohem víc než tato jedna, ač vskutku ikonická píseň. „Hrobař“ slaví třicet let, ale co bylo předtím? Kdo kapelu založil? A co se dělo od té doby až do dnešních dnů? Vše se dočtete v nové obsáhlé knize publicisty Jakuba Malovaného, nazvané Premier: Kompletní příběh, která vyšla 23. září.

Od samých začátků

Když se řekne rocková kapela, většinou se každému vybaví ono zažité heslo sex, drogy, rock’n’roll, avšak jenom skutečně znalí vědí, že pokud má kapela vydržet a něčeho dosáhnout, stojí to její členy spoustu úsilí, odvahy, odhodlání i nutné disciplíny, v rámci které je důležité překonat nejrůznější krize, stejně jako je nutné častokrát potlačit vlastní ego. A tohle všechno, o čem mluvím, v historii Premieru najdeme. Příběh této kapely v sobě nese velkou značnou dávku inspirace,“ vysvětluje autor knihy Jakub Malovaný, kterému se na čtyřech stech stran podařilo zmapovat kompletní historii kapely Premier. Sáhl kvůli tomu opravdu hluboko – až do samých začátků, které se datují do 70. let. Tehdy bratři František a Miloš Hrnčiříkové založili kapelu, která se postupně stala pojmem nejen na rodném Zlínsku, ale také v celé republice. „Díky čerstvě vzniklé knize jsem se dozvěděl informace, o kterých jsem neměl ani ponětí. A věřím, že obzvlášť silně historii Premieru vnímá náš baskytarista Dan Hrnčiřík, protože jeho otec kapelu založil a na různých pozicích, ať už muzikantské nebo manažerské, s ní prožil víc jak dvacet let. V podstatě se dá říct, že je to taková rodinná značka,“ vypráví zpěvák Jarda Bobowski, který je tváří Premieru od roku 1992.

Vzestup, pády, naděje, sny i slavní spolupracovníci

Kniha nám představuje desítky fotografií, řadu archivních materiálů i dosud nikdy nepublikovaných historek. A taky jeden velký příběh plný vzestupů a pádů, úspěchu, dřiny i životních přátelství. V šesti kapitolách se samozřejmě objevují autentické rozhovory, a to jak se členy současnými, tak i těmi bývalými nebo s osobnostmi, které se na příběhu kapely Premier výrazně podílely – vzpomeňme například renomovaného zvukaře Petra Slezáka, spisovatele Jaroslava Irovského, moderátorku Terezu Pergnerovou nebo režiséra Filipa Renče. Kniha je svým obsahem, formátem i grafickým zpracováním ojedinělým dílem, které nadchne snad každého čtenáře, nejen hudební nadšence. „Moc se těším, až si tu naši kompletní historii v klidu přečtu ještě jednou, protože se ke mně stále dostává celá řada nejrůznějších střípků, které jsou pro mě úplné novum. Máme za sebou fakt zajímavý příběh a myslím, že čtenáři se mají určitě na co těšit,“ doplňuje kytarista Jarda Mikoška.

K dostání na e-shopu

Kniha „Premier: Kompletní příběh“ byla slavnostně pokřtěna v sobotu 23. září 2023 během koncertu kapely Premier na platformě u budovy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU v rámci Dne Zlínského kraje.  Jedním z kmotrů byl Lou Fanánek Hagen, frontman skupiny Tři sestryKnihu si můžete objednat na e-shopu kapely Premier.

 

ARCHIV: Článek v původním vydání

 

Autor: Sylva Kaplanová