“Národní opera tak trochu jinak”

Prodaná nevěsta je nejhranější českou komickou operou. Archivy hlásí, že jen za posledních sedmdesát let byla nastudována více než stokrát. V posledních letech si na ni troufají i divadla, která nemají operní soubor. Pochopitelně, v podání činoherního souboru Městského divadla Zlín a v režii Jana Antonína Pitínského nelze očekávat velký symfonický operní zvuk…

Nebudete ovšem o hudbu Bedřicha Smetany připraveni. Všechny známé melodie Proč bychom se netěšili, Dobrá věc se podařila, Milostné zvířátko a další v představení zazní v invenčním komorním hudebním aranžmá, jehož autorem je hudební skladatel Mario Buzzi.

Nebudete připraveni ani o atmosféru pouti a komediantů, ani o situace, v nichž české „pivečko“ je nebeský dar.

Nebudete připraveni ani o samotné Sabinovo libreto, v němž se mísí próza s veršovanými promluvami.

A přesto nebude všechno stejné. Ryze herecké výstupy se budou mísit s hudebními, recitativy budou střídány voicebandem, dojde i na prvky tance i nového cirkusu.

V režii Jana Antonína Pitínského vám chceme dokázat, že příběh Jeníka, Mařenky, Vaška, rafinovaného dohazovače Kecala a dalších postav se může klidně odehrávat v současnosti, nebo v době jen nedávno minulé. Že k příběhu patří přirozeně veselé a komické, tak i smutné a vážné tóny. Že Prodaná nevěsta nezestárla.

 

Realizační tým:

Režie: Jan Antonín Pitínský

Hudební aranžmá, úprava hlasových a orchestrálních partů: Mario Buzzi

Dramaturgie: Vladimír Fekar

Scéna: Jan Hubínek

Výtvarný návrh opony a realizace návrhu: Ivo Plass a Jan Hubínek

Kostýmy: Zuzana Krejzková

Hudební nastudování: Josef Ručka, Josef Surovík a Mario Buzzi

Dirigent: Josef Surovík nebo Viktor Kozánek

Pohybová spolupráce: Jiří Bilbo Reidinger

Inspice: Jakub Malovaný

Nápověda: Jana Drgová

 

Délka představení: 2 hod. 15 min. (včetně přestávky)

Premiéra: 10. 10. 2015

Derniéra: 20. 1. 2017

 

Komorní orchestr:

Josef Ručka (klavír), Vojtěch Szabó (akordeon), František Slavík nebo Vojtěch Kozubík (trumpeta), Zdeněk Marušák nebo Klára Míčová (klarinet), Michaela Kamenčáková (hoboj), Josef Vojtášek (basa), Markéta Kalužíková / Tereza Preiningerová (cimbál), Marek Příkazký (gajdy)

 

Obsazení:

Jan Leflík (Krušina, sedlák), Eva Daňková (Ludmila, jeho žena), Petra Králová (Mařenka, jejich dcera), Josef Koller (Mícha, gruntovník), Helena Čermáková (Háta, jeho žena), Zdeněk Lambor / Tomáš David (Vašek, jejich syn), Radovan Král (Jeník, Míchův syn z prvního manželství), Gustav Řezníček (Kecal, dohazovač), Pavel Leicman (Smetana), Jana Tomečková (Jeho žena), Rostislav Marek (Principál komediantů), Marta Bačíková (Esmeralda, komediantka), Radoslav Šopík (Indián, komediant), Tomáš David (Komediant), Vojtěch Johaník (Komediant), Markéta Kalužíková / Tereza Preiningerová (Komediantka), Marek Příkazký (Komediant), Jan Řezníček (Komediant), Marie Vančurová (Komediantka), Jana Drgová (Komediantka), Jakub Malovaný (Komediant), Šimon Dohnálek / Martin Machala (Komediant), Pavel Procházka (Komediant), Lucie Bánovská (Komediantka), Zdeněk Julina (Vesničan), Romana Julinová (Vesničanka), Luděk Randár (Vesničan), Sabina Stradějová (Vesničanka)

Sbor “Proč bychom se netěšili” příležitostně zpívají další zaměstnanci Městského divadla Zlín.