“Komedie ze současnosti”

Jedna z nejhranějších současných českých divadelních her. Petr Zelenka napsal komedii, v níž se sice objevují na první pohled vykloubené situace a postavy, ale myslím, že se s komediální nadsázkou dokázal vypořádat s běžnými problémy, které žijeme. Snad právě pro schopnost této komedie jemnou nadsázkou pojmenovat náš současný obyčejný životní styl si tuto hru zamilovali v polských divadlech, kde se hrála na jedenácti scénách. Takřka všechny postavy Zelenkovy komedie především touží po obyčejné lásce nebo se touží docela obyčejně vymanit ze samoty, jen k dosažení těchto cílů volí poněkud neobvyklou cestu.

Příběhy obyčejného šílenství získaly v roce 2001 Cenu Alfréda Radoka v kategorii Hra roku. Poprvé byly uvedeny v Dejvickém divadle s Ivanem Trojanem v hlavní roli a okamžitě se staly hitem, který na repertoáru Dejvického divadla vydržel několik sezon. V roce 2005 byl podle hry natočen stejnojmenný film, oceněný na filmových festivalech v Moskvě a v Chotěbuzi.

 

Realizační tým:

Režie: Hana Mikolášková

Dramaturgie: Vladimír Fekar

Scéna a kostýmy: Zuzana Přidalová

Inspice: Tomáš Komínek / Jakub Malovaný

Nápověda: Šárka Machová

 

Délka představení: 2 hod. 40 min. (včetně přestávky)

Premiéra: 08. 09. 2012

Derniéra: 23. 11. 2013

 

Obsazení:

Pavel Vacek (Petr), Helena Čermáková (Matka), Michaela Doleželová nebo Markéta Kalužíková (Jana), Milan Hloušek / Luděk Randár (Jiří), Roman Blumaier (Moucha), Eva Daňková (Sylvie), Romana Julinová (Alice), Zdeněk Julina (Otec), Petra Králová (Figurína, Eva), Josef Koller (Aleš), Marek Příkazký (Šéf, Muž v publiku, Voják z Čečny)