„Nejde – neexistuje!“ Tak se jmenuje výstava fotografií, která vás zavede do Zlína třicátých let, tedy do doby, kdy toto město rostlo pod rukami podnikatele Tomáše Bati. Autoři výstavy vybrali a následně vybarvili několik snímků, které ukazují, jak se ve městě obuvi žilo v dobách jeho největší slávy.

Díky unikátním fotkám si můžete projít třeba tovární areál nebo typickou čtvrť plnou baťovských domků. „Kolega Vladimír Parízek nám poslal do Nadace Tomáše Bati první kolorovanou fotografii, na které byl právě Tomáš Baťa. Pak přišly další fotografie, jako například svatební foto novomanželů Baťových, a nám najednou přišlo, že ten historický baťovský Zlín nám je neskutečně blízký, a to přesně díky té barevnosti,“ vysvětluje Gabriela Končitíková, autorka výstavy.

Dát fotografiím barevnost ovšem nebylo vůbec snadné. Půlročnímu kolorování snímků předcházelo pečlivé zkoumání, aby výsledek co nejvíce odpovídal realitě, tedy skutečnosti, jaké barvy byly v baťovském Zlíně. „Nejhorší byly skupinové fotky s lidmi, protože tam máte řadu detailů – vlasy, oči, zuby, čepice, košile… Je toho hodně a všechno musíte speciálně ručně obarvit,“ přibližuje výtvarník Vladimír Parízek.

„Zjistili jsme, že barva do fotografií vlévá úplně jinou energii, že jim dala život a dokážete si mnohem lépe představit, jak se v baťovském Zlíně žilo,“ doplňuje autorka výstavy, věnující se odkazu Tomáše Bati, s tím, že tento projekt přinesl celou řadu nových poznání. Klidně i v detailech. „Třeba takové baťovské stroje. První myšlenka Tomáše Bati byla, aby byly bílé. Později ho ale přemluvili na světle šedou a nakonec i na světle zelenou. On byl posednutý čistotou a nechtěl, aby byla někde vidět špína.“

Výstava byla původně dostupná v jedné ze zlínských kaváren, ale díky současné situaci ji autoři v kompletní podobě přenesli na internet, kde si ji můžete prohlédnout.

 

Podívejte se na speciální reportáž Jakuba Malovaného pro CNN Prima News, v rámci které se na zajímavá zlínská místa vydal a v porovnání s kolorovanými fotografiemi zjišťoval, jak vypadají po více jak osmdesáti letech -> ZDE.

 

Foto: Archiv Nadace Tomáše Bati / SOkA Zlín