Nestihli jste oceňovanou inscenaci Osobní poplach v režii Břetislava Rychlíka naživo v Městském divadle Zlín? Pak máte jedinečnou šanci vychutnat si ji na televizní obrazovce v pondělí 14. listopadu od 20.15 na programu ČT art. V hlavní roli uvidíte Zdeňka Julinu, který byl za svůj výkon nominován na Cenu Thálie 2020.

Silný příběh, silná hudba, silné herecké výkony. Nenechte si to ujít!

Čeká vás inscenace, která voní po klobáskách a jitrničkách, vínem i slivovicí, v níž neskonale souzní živá horňácká muzika (skvělí muzikanti Jura Petrů a Petr Mička) a scénická hudba Jury Pavlici, v níž se mísí činohra se zabíjačkovou operou i stylizovaným divadlem. V němž hořké a syrové se střídá s komickým a směšným, ostatně jako v každém opravdovém životě. V němž doba minulá se podepisuje na osudech lidí, ale zase je vede k rodinné sounáležitosti.

A k tomu všemu silné herecké výkony. Zdeněk Julina byl po právu za roli Jožky Slováka nominován na Thálii. „Jde o neobvyklý, vynikající výkon. Jeho Jožka mluví vážně i nevážně, tančí, zpívá, provokuje, zlobí, umí nakazit okolí radostí, ale také zklamat. Je ohleduplný a něžný, a přesto dovede občas zranit, jeho žerty jsou někdy drsné, ale vždy lidsky správně zacílené, a přitom působí naprosto autenticky a přesvědčivě, jako by vystoupil ze záběru z rodinné kroniky,“ napsal o jeho výkonu Milan Uhde.

Ale sílu prokazuje v inscenaci takřka celý zlínský soubor – Eva Daňková v roli manželky, švagr v podání Gustava Řezníčka, v dalších rolích Helena Čermáková, Rostislav Marek, Pavel Leicman, Zdeněk Lambor, Luděk Randár, Radoslav Šopík a další.

Přímo na jevišti se objevuje také autor stejnojmenné knihy Josef Holcman. Jde o mimořádný divadelní úkaz. V inscenaci se promítají fotografie hlavní postavy a pamětník, synovec ji přímo na jevišti komentuje, vypráví o ní. A kromě toho Jan Holcman, syn autora, hraje svého „tatu“ Josefa za mlada, takže se může takto důsledně do svého otce přetělesnit přímo jeho zraky.

Řeznický mistr Slovák, rodák z horňácké Velké nad Veličkou, byl pro Holcmana vzdělanec samouk, mistr estetiky a surový humanista, provokatér, furiant. Humorem, drzostí i absurdními situacemi vyvolanými neodolatelnou touhou po společnosti a sklence alkoholu se brání tlaku doby i strastem, které mu přináší nevyléčitelná nemoc jeho milované ženy Andy. Jožka Slovák je zkrátka hrdina z masa a kostí, kterému fandíme, a zároveň nás rozčiluje.

Inscenace sklízela pochvalné recenze a ohlasy. Doba jí bohužel nepřála, premiéru měla těsně před zavedením covidových restrikcí v březnu 2020. Kvůli pandemickým omezením jí pak byl dopřán jen velmi omezený počet repríz. A tak je určitým zadostiučiněním alespoň to, že díky finanční podpoře města Zlín vznikl profesionální záznam inscenace, který nyní můžete vidět. Režii televizního záznamu si vzal pod patronát přímo Břetislav Rychlík, který je podepsán i pod divadelní režií.

 

Další informace o inscenaci Osobní poplach najdete ZDE.

 

Zdroj: divadlozlin.cz