Divadelní představení reagující na dění kolem hlavy státu Miloše Zemana a především na výroky jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka připravují herci Městského divadla ve Zlíně. Hradního mluvčího zvou na premiéru.

Takzvaný nekorektní kabaret Ovčáček čtveráček mohou diváci navštívit už 6. listopadu od 19 hodin v Dílně Městského divadla. Jediná repríza, která by měla být zároveň derniérou, je naplánována na výročí sametové revoluce 17. listopadu. Jak informovala mluvčí divadla Veronika Jurčová, na premiéru autoři pozvou i mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka.

Představení vzniklo podle ředitele divadla Petra Michálka, který je zároveň jedním ze spoluautorů chystaného kabaretu, spontánně. „Za autorstvím stojí parta, která si říká Pia Fraus. Jsou to naši undergroundoví vtipálci. Teď ale přišli s námětem, kterému jsme se rozhodli dát prostor. Reaguje na aktuální situaci kolem státních vyznamenání, ale hlavně staví mluvčího prezidenta do role hrdiny dnešní doby,“ vysvětlil ředitel divadla.

Hůlka a dalajlama

Na jevišti dílny se tak příchozí setkají kromě Ovčáčka například s dalajlamou, čínským prezidentem Si Ťin-pchingem nebo zpěvákem Danem Hůlkou, podporovatelem Miloše Zemana, který se zároveň objevil na seznamu lidí vyznamenaných u příležitosti letošního státního svátku. „Divadlo by mělo reagovat na to, čím žije společnost. A satira je jedním z nejefektivnějších způsobů,“ poznamenal Michálek.

Ústřední role se v připravovaném kabaretu zhostí herec Marek Příkazký. Ten je zároveň jedním z tvůrců Pia Fraus. „Je docela těžké vzít si na mušku někoho, kdo působí jako parodie sebe sama. Ale hradní mluvčí se nevědomky projevil jako geniální scénárista a byla by škoda toho potenciálu nevyužít,“ prozradil Příkazký.

 

ARCHIV: Článek v původním vydání

 

Zdroj: Novinky.cz