PODPALUBNÍ DENÍK: 02

Už za pět týdnů vyrazí Expedice Z101 v čele s Tomášem Vaňourkem na dobrodružnou cestu po stopách pánů Hanzelky a Zikmunda. A půjde o cestu dlouhou a nelehkou, o cestu, která bude nejenom odkaz slavných cestovatelů důkladně ctít, ale taky pečlivě rozšiřovat.

Přečtěte si to nejlepší z nedělního LIVE STREAMU!

Dozvíte se zcela exkluzivní informace, které ještě nikdy veřejně nezazněly. Vůbec poprvé máte jedinečnou možnost nahlédnout do expedičního zákulisí: Zjistíte, jak momentálně veškeré náročné přípravy probíhají, kdy Expedice Z101 odstartuje i jaké budou z cesty výstupy pro veřejnost. A řeč pochopitelně dojde také na samotného Miroslava Zikmunda.

Tomáši, kdy přesně vyrazíte vstříc všem těm novým zážitkům a dobrodružstvím? Jaké datum odjezdu jste zvolili?

No, původně jsme měli vyjet už 22. dubna 2020, ale to se bohužel nepodařilo, jak všichni víme, zasáhl do toho covid-19. Takže jsme start odložili, ačkoliv jsme měli vlastně nějaké možnosti, jak by přece jenom vyrazit šlo. Ovšem nechtěli jsme to podniknout, nechtěli jsme provokovat, protože nastal nečekaný moment, kdy se celá republika potýkala s novým a opravdu velkým problémem. Tudíž vyrážíme letos, opět 22. dubna, přesně ve stejný den po čtyřiasedmdesáti letech, kdy se na tuto cestu vydali pánové Hanzelka a Zikmund.

Už se nemůže stát, že by vám epidemie koronaviru naplánovaný odjezd překazila?

Tohle je opravdu otázka za zlatého bludišťáka… Každý den k nám přichází nové a nové zprávy a co si budeme povídat, nejsou moc příznivé. To víme. Nicméně neustále se snažíme s celým týmem vracet k myšlence, že jakmile se nám podaří opustit Evropu, tak se v podstatě vyhneme jakýmkoliv restrikcím a budeme moct cestovat bez omezení a takřka svobodně. Takže doufejme!

Máš už představu, jak bude vypadat odjezd, budeme-li počítat s variantou, že se nic nezkomplikuje a 22. dubna skutečně vyrazíte?

Už o den dřív – 21. dubna – vyrazíme ze Zlína, města pevně spjatého se značkou H+Z, kde se rozloučíme s našimi přáteli a členy Klubu Hanzelky a Zikmunda. To je důležité. Cítíme totiž i jakousi milou povinnost vůči panu Zikmundovi, který ve Zlíně žije a chce být nedílnou součástí naší Expedice Z101 alespoň na dálku i ve svých sto dvou letech, což je neuvěřitelné. Následně zamíříme do Prahy, kde oficiálně vyrazíme od Autoklubu, vezmeme to přes mou rodnou Plzeň na Rozvadov a pak směle za hranice. Následně máme vícero možnosti – buď to nasměrujeme do nejbližšího přístavu a pošleme auto do Afriky lodí, taky si ale pohráváme s myšlenkou, že auto nacpeme do kontejneru a poputuje tam vlakem.

Můžeš ve stručnosti popsat, jak bude samotná cesta probíhat? Kam přesně s Expedicí Z101 míříte?

Budeme se snažit zopakovat cestu pánů Hanzelky a Zikmunda po Africe a Latinské Americe. To je základ. Ale dali jsme si za cíl i to, co se těmto legendárním cestovatelům nepovedlo a sice, dorazit až do Spojených států amerických. Tam se bohužel Hanzelka se Zikmundem kvůli politické situaci v roce 1948 nedostali. Už teď můžu prozradit, že máme parádní plán, se kterým se počítá, a to ten, že ke konci roku 2022 přivezeme rozsáhlé dílo Hanzelky a Zikmunda do New Yorku, kde proběhne velká výstava. To znamená, že více jak sedmdesátileté čekání na završení této cesty proběhne. (úsměv)

Mimochodem, kde vlastně v Africe začnete „psát“ první kilometry?

To ještě řešíme, ve hře je Egypt i Tunisko, ovšem je to hrozně složité. Navíc mám obavu, že už teď jsme přišli o jednu z krásných etap, která zahrnovala Alžírsko a Maroko, kam jsme měli přijet a měli jsme tam zdolat opravdu jenom malinkou hranici, která je ale bohužel z politických důvodů zavřená. Dokonce jsme kvůli tomu plánovali najet o čtyři a půl tisíce kilometru víc směrem na Západní Saharu a Mauritánii, odkud jsme chtěli překročit hranici zpátky do Alžírska a tím v podstatě poukázat na to, že Afrika je dneska diametrálně odlišná oproti tomu, jak ji poznali Hanzelka se Zikmundem, že je nebezpečnější, což nám potvrdil i samotný pan Zikmund, když prohlásil, že není dobré v současné době do Afriky cestovat.

Už jsi prozradil, že pan Zikmund chce být nedílnou součástí Expedice Z101. Znamená to, že jste spolu v kontaktu a veškeré věci spjaté s cestou spolu konzultujete?

Podívej, vzhledem k mému věku bych si nikdy nedovolil za panem Zikmundem jenom tak přijít, nebo mu zavolat, to fakt ne. O to víc mě ale těší, že o to všechno sám jeví zájem a sám mě kontaktuje, což je naprosto skvělé a pro mě osobně zcela neuvěřitelné. Dovolím si ještě trošku vysvětlit, proč jsme expedici dali název Expedice Z101 – ta číslovka se do názvu dostala ve chvíli, kdy jsme panu Zikmundovi celý projekt představili, bylo to v okamžiku, kdy slavil své stoprvní narozeniny. V té době jsem si říkal, že ačkoliv jsem už nad přípravou strávil obrovské množství času, tak pokud tento muž řekne, že se mu nápad nelíbí, že se mu to nezdá, tak to všechno skrečuju. Nicméně pan Zikmund seděl, kýval hlavou, vyslechl nás, pak celému projektu požehnal a od té doby ho bedlivě sleduje. Naposledy jsme spolu mluvili pár dní zpátky. Když jsem viděl, že mi volá, tak jsem se roztřásl, ale krásně jsme si popovídali. Dokonce jsem mu posílal i fotky a videa z příprav zprostředkovaně přes Instagram, na což mi vzkázal, že veškeré dění bude skrze sociální sítě sledovat. Takže už jenom čekám, kdy si tato legenda založí TikTok… (smích) Ale vážně, mám radost, že ho to těší, že o projekt jeví zájem a podporuje nás. Co víc si přát, než skutečnost, že tě sleduje taková osobnost a přeje si, aby se ti to, co sis naplánoval, povedlo.

To zní krásně. A najde se něco, v čem ti pan Zikmund opravdu poradil, v čem ti třeba i usnadnil ty nelehké přípravy na cestu?

Řekl bych, že pan Zikmund spíš se zájmem poslouchá, co se kolem naší expedice děje a když je třeba, tak se vyjádří. On opravdu není ten typ, který by tě poučoval a tlačil by ti do hlavy své názory a postupy. To ne. Je to muž, který má charakter a naprosto ctí tvůj názor, což je v dnešní době naprosto vzácné. Víš co je ale nejdůležitější?

Povídej.

Za poslední dva roky jsme strávili extrémně mnoho času v archivech Hanzelky a Zikmunda. K dispozici máme autentické rukopisy i vlastní texty pana Zikmunda, které s největší pravděpodobností ještě nikdy nikdo neviděl. Postupně se je snažíme digitalizovat, aby byli přístupnější, a když si je pročítáme, tak zjišťujeme, do jakých všemožných situací se pánové na cestách dostali. A to je, myslím, krásný návod, jak se připravit na cestu, podle těchto zápisů se řídíme. Kdybych to řekl trošku s nadsázkou, tak pokud by nyní četli Hanzelka se Zikmundem své dávné deníky a připravovali totožnou expedici znovu, tak věřím tomu, že se vydají podobnou cestou, jakou se vydáváme my. Takže shrnu-li to, pánové Hanzelka a Zikmund nám radí denně prostřednictvím svého neuvěřitelného díla.

V rámci tvého předchozího projektu Zikmund100 jsi vyrazil na cestu společně s Lukášem Sochou, se kterým jste už tehdy, během putování po Asii, probírali možnosti na cestu po Africe. Na Expedici Z101 s tebou ale nepojede, je to tak?

Je to tak. Lukáš už součástí další expedice nebude. Když jsme končili projekt Zikmund100, tak ho provázela řada zdravotních potíží a v okamžiku, kdy jsme se bavili, co dál, tak mi sdělil, že už se v životě nacestoval dost a že už by se rád věnoval i jiným věcem, což respektuji. Navíc se odstěhoval do Prahy, kde má dost své práce, stejně jako já mám své práce až nad hlavu, takže momentálně ani nejsme v kontaktu. Ale pokud vím, tak se mu daří, dokonce snad zůstal i u fotografování.

Nicméně sám do Afriky a Jižní Ameriky nejedeš. Pojďme si představit tým, který budeš mít okolo.

Tak ať je to tematické, začněme u tebe, co ty na to… (smích) Ty budeš na strategickém místě ve Zlíně, budeš všechno sledovat a budeš přinášet v rámci Podpalubního deníku všemožné zajímavé a doprovodné informace, které budou mít na naši expedici přímou návaznost. Další důležitou osobou v týmu je Martina, starající se o PR, protože zájem z médií je obrovský, což je samozřejmě super, ale tato komunikace vyžaduje soustavnou a speciální péči. Stejnou péči vyžadují i sociální sítě, na jejichž správu máme Páju a nutno podotknout, že se do toho pustila jako buldok. Přímo na cestě pak budu mít v zádech kameramana a fotografa, nicméně po svém boku budu mít po celou dobu tu nejdůležitější osobu, kterou je paní doktorka Linda Piknerová, což je členka několika afrických asociací, členka obchodních komor a zároveň taky uznávaná afrikanistka a komentátorka Českého rozhlasu pro africké aktivity a události. A je to právě Linda, kdo má na starosti celý náš plán a itinerář, kdo pečlivě sleduje aktuální politickou situaci a kdo nám bude vyjednávat jednotlivé přestupy na hranicích. Bez ní bych to nezvládl, já budu v podstatě jenom řidič… (smích)

Mohl bys zmínit výstupy, které z této dlouhé a náročné cesty budou? Na co všechno se můžeme těšit?

Ono to poběží tak nějak paralelně, my budeme na cestě, ale mezitím už budou probíhat všemožné akce. Bude toho vlastně hodně, takže ani nevím, kde začít… Začnu ve zlínském muzeu, kde už nyní běží výstava s názvem Jiří Hanzelka 100, kterou za současných podmínek ještě neměla možnost vidět veřejnost, ale já věřím, že na to dojde, protože chceme, aby si z ní lidi něco odnesli, aby se pobavili, třeba i poučili a hlavně, aby z ní měli radost, stejně jako z ní máme radost my. Zároveň jsou k vidění covid free výstavy v Praze ve spolupráci s Náprstkovým muzeem, které se během naší cesty asi třikrát promění. Skvělé je, že celkem čtyřiadvacet metropolí ve světě si vyžádalo naši produkci, takže postupně budeme vystavovat na různých místech – v praxi to může vypadat tak, že zájemce si koupí letenku například do Soulu a vyrazí se podívat na naše fotky a historické materiály Hanzelky a Zikmunda právě tam. V plánu jsou pochopitelně i knížky, bude vznikat celá série fotografií o cestě samotné a kontinuálně budeme pořizovat i video záznam, ze kterého by mohla vzniknout filmová tvorba. Čili plány jsou veliké. Doufám, že jsem na nic nezapomněl… (úsměv)

V jaké fázi se momentálně – zhruba pět týdnů před odjezdem – přípravy nachází?

V současné chvíli máme zajištěnou cestu po Africe, zajištěná je finančně i smluvně, a znamená to pro nás jeden rok putování. Doděláváme veškeré nutné práce na expedičním speciálu, kterým do Afriky vyrazíme – máme natestováno zhruba šest tisíc kilometrů s tím, že ještě čtyři tisíce testovacích kilometrů jsou před námi a pak přijde na řadu závěrečný servis. No a taky vyjednáváme jak s vládou Tuniska, tak s vládou Egypta to, abychom se tam bezpečně dostali a mohli odtud bezpečně pokračovat navzdory všem nástrahám a covidu. Není toho zrovna málo. (úsměv)

Expediční speciál. Auto, které ještě nikdy nikdo neviděl, a přece víme, že existuje.

Asi není žádným tajemstvím, že auto nám postavil Aleš Loprais a dvakrát absolvovalo Rallye Dakar coby press car, jednou v Latinské Americe, podruhé v Saudské Arábii, takže prošlo vším možným. Jde o čtyřválec, dvou a půl litr, čili se jedná o relativně malý motor, který je předělaný a kterému jsme se důkladně pověnovali, a jde o japonskou značku auta, kterých v Africe jezdí spousta, což je výhoda, protože když urveš závěs kola, tak ho snadno seženeš. Dá se říct, že nyní máme přesně takové auto, jaké je na tak náročnou cestu potřeba. Snažíme se o to, aby to auto bylo jakýmsi signifikantním prvkem naší expedice, ale aby bylo zároveň nenápadné. Nicméně dodávám, že ačkoliv se snažíme o to, aby nebudilo na cestách rozruch, tak stačí, abychom párkrát omylem přejeli Plzeň nebo Zlín a lidi se otáčí a zírají, co to kolem nich projelo, takže je těžké ho udržet v tajnosti… (smích)

Kdy ho veřejnosti odhalíte?

Vezmu to obsáhleji. Za poslední týdny a měsíce jsme se potkali s celou řadou přátel a kamarádů z různých oborů, kteří nám natočili skvělé video zdravice, na nichž přejí expedici štěstí a mnoho zdolaných kilometrů. My ta videa sestříháme, dáme je pěkně dohromady a vypustíme ven s tím, že krátce na to půjde do světa i série fotografií, na kterých bude naše auto představeno široké veřejnosti. Ta posloupnost je logická, protože jsme si dlouze lámali hlavu nad tím, jak by se naše auto mohlo jmenovat a nakonec nás napadlo, že dáme všem těm osobnostem možnost, aby nějaké to jméno navrhli. A pochopitelně do toho zapojíme i naše fanoušky – brzy zveřejníme soutěž o nejlepší jméno a budeme moc rádi i za jejich náměty. Následně to všechno projdeme a jméno, které se nám bude líbit nejvíc, naše auto nakonec dostane.

 

ZAJÍMAJÍ VÁS DALŠÍ PODROBNOSTI A ZÁKULISNÍ INFORMACE? CHCETE VĚDĚT, Z ČEHO BUDE MÍT TOMÁŠ NA DLOUHÉ CESTĚ NEJVĚTŠÍ OBAVY, CO MU BUDE V AFRICE OPRAVDU CHYBĚT A CO BY SE MUSELO STÁT, ABY CESTU UKONČIL? PAK SI PUSŤTE CELÝ ZÁZNAM NEDĚLNÍHO LIVE STREAMU!

 

Foto: Archiv Expedice Z101, Zlín Film Festival