Návrat do Červeného města je šedesátiminutový hraný studentský film, který vznikl na půdě Fakulty multimediálních komunikací ve Zlíně. Postindustriální detektivní příběh se odehrává v 60. letech a je volně inspirován baťovským Zlínem a poetikou jeho zarůstajících cihlových budov.

Synopse

Do ospalého a chátrajícího Červeného města, které za první republiky vybudoval geniální Továrník, přijíždí mladý historik Tomáš Hájek, který zde chce pátrat po okolnostech smrti jistého Jiřího Kadlece, zastřeleného Němci na počátku války. Táhnou jej sem i osobní důvody – narodil se tu. Téměř nic si nepamatuje, při procházkách Červeným městem se mu však stále častěji vybavují útržkovité vzpomínky na pochůzky s otcem a také na dávno zapomenutý zločin, jehož se stal svědkem.

Hájek je fascinován opuštěným továrním komplexem v centru města, který je z nepochopitelných důvodů bedlivě střežen, jakoby ukrýval nějaké záhadné tajemství. Pátrání po oběti nacismu záhy ustupuje výpravám do továrny za tajemným mechanismem.

Hájkův zájem však probouzí strach těch, kteří nemají čisté svědomí a Hájek se brzy dostává do nebezpečí života. Nitky se splétají do jediné linie, ve které figuruje nejen Továrníkův tajný plán, který mohl zvrátit vývoj války, ale také jedna stará vražda, peníze, vlastizrada a nakonec také Hájek sám.

Film vznikl jako pocta geniu loci toho, co zbylo z baťovského Zlína, a zarostlých továren obecně. Scénář si pohrává s historickými fakty a některé reálie jsou inspirovány autentickými výpověďmi pamětníků.

 

Kalendář

Jaro 2004 – první nápad a hlavní hudební motiv

Léto 2004 – 02/2007 – scénář prochází postupně čtyřmi vývojovými fázemi, konečná verze nese označení “4.51”

12/2006 – 05/2007 – přípravné práce: shánění financí, výběr herců a především hledání lokací

17/05 – 17/06/2007 – natáčení (s přestávkami, některé záběry se dotáčely ještě v červenci 2007)

Léto – 12/2007 – postprodukční práce – střih, triky, hudba a mix zvuku

13/12/2007 – premiéra ve Velkém sále Malé scény ve Zlíně

 

Fakta

Stopáž: 57 minut 57 sekund

Natáčení: květen – červen 2007

Premiéra: 13. 12. 2007

 

Ocenění

Zvláštní uznání poroty na festivalu Ostrava Picture 2008

2. místo v kategorii “Studentský film” na festivalu Mladá kamera 2008

3. místo v soutěži České televize “První dobrá” (ročník 2007, za scénář)

 

Herecké obsazení

Hlavní role se ujal Josef “Béďa” Kaluža, hlavní vedlejší roli Jaryna ztvárnil Vladislav Georgiev, oba z ostravského Divadla Aréna. V dalších rolích můžete vidět herce z Městského divadla ve Zlíně a Slováckého divadla v Uherském Hradišti, paní Herfortová za námi přijela z Městského divadla v Brně.

Hájek – Josef Kaluža, Jaryn – Vladislav Georgiev, Hoffman – Dušan Sitek, Rousal – Radoslav Šopík, Archivář – Zdeněk Julina, Sousedka – Zdena Herfortová, Anderson – Martin Vrtáček, Lojza – Vladimír Doskočil, Pepan – Pavel Majkus, Vrchní – Luděk Randár, Hlídač – Ivan Řehák, Kadlecová – Irena Poledníková, Vrátná – Milena Marcilisová, Příslušníci VB – Pavel Hromádka, Kamil Pulec, Kluci – Matyáš Darnady, Štěpán Chvatík, Jakub Malovaný

 

Námět a scénář

Tomáš Hubáček

 

Dramaturgie

Zuzana Gindl-Tatárová

Jan Gogola st.

 

Hudba

Tomáš Hubáček

 

Kostýmy

Lenka Marková

Marie Štorková

Veronika Vašátková

 

Asistent režie

Jan Hubáček

 

Zvuk

Michal Gazdag

 

Střih

Miroslav Bláha

 

Kamera

Alan Soural

 

Režie

Tomáš Hubáček

 

Návrat do Červeného města na ČSFD.cz