V rámci připomenutí 90 let od posledního vzletu Tomáše Bati a taky 700 let od založení města Zlín je šestý ročník Festivalu Týden Baťa věnován vizím Tomáše Bati při budování továrních průmyslových měst v tuzemsku i ve světě.

Hlavním tématem festivalu bude představení vize průmyslového města, realizace a život v současných baťovských městech. Přednášková i výstavní činnost se tentokrát zaměří na doposud méně známé skutečnosti z baťovských měst. „Mezi přednášejícími budou mimo jiné zástupci jednotlivých měst a institucí, jako například Katarína Janíčková z Fabriky umenie v Partizánském nebo Vladimír Zentko ze Svit pod Tatrami, kteří se snaží do prostor někdejších baťovských továren navrátit život. V programu nebude chybět diskusní večer o budoucnosti těchto míst a těšit se můžete na doprovodný program v podobě promítání dobových filmů i představení nové animace,“ přibližuje Gabriela Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati.

„Baťa na prknech, která znamenají svět“. Přesně takový název nese unikátní beseda, která bude jedním z vrcholů bohatého programu Festivalu Týden Baťa. Proběhne v pátek 16. 9. od 17.30 a bude věnována trilogii o slavné rodině Baťů, kterou v posledních letech uvedlo na jeviště Městské divadlo Zlín. Diváci se postupně seznámili s baťovským fenoménem prostřednictvím autorských inscenací – Baťa Tomáš, živý (2014), Já, Baťa (2017) a Baťa III (2022). „Jsme moc rádi, že se nám podařilo dát dohromady všechny tři hlavní aktéry, tedy Gustava Řezníčka coby Tomáše Baťu zakladatele, Rostislava Marka jakožto Jana Antonína Baťu a taky Radovana Krále, který aktuálně ztvárňuje Tomáše Baťu juniora. Tím to ovšem nekončí, protože v čerstvě rozjeté divadelní sezóně si udělali čas a na besedu dorazí také režiséři zmíněných inscenací, a to Dodo Gombár a Patrik Lančarič. Myslím, že nás čeká velmi plodná a hlavně ojedinělá debata, kdy na fenomén Baťa nahlédneme netradičně z jiného úhlu pohledu,“ doplňuje Jakub Malovaný, PR manažer Nadace Tomáše Bati, s tím, že závěr festivalu bude patřit zlínské kapele Franc Alpa v čele s hercem Markem Příkazkým.

Podrobný program najdete na www.nadacetomasebati.cz. Na jednotlivé přednášky, diskuze a prohlídky se můžete stále registrovat na emailu sekretariat@batova-vila.cz.