PODPALUBNÍ DENÍK: 40

Ačkoliv je Expedice Z101, jedoucí po stopách Hanzelky a Zikmunda Afrikou, touto dobou na cestě do Ugandy, v rámci Podpalubního deníku se ještě vrátíme o několik týdnů zpět, abychom si připomněli a nepatrně shrnuli, co všechno se jí povedlo v rámci letní zastávky v České republice. Na stěžejní okamžiky zavzpomínal Tomáš Vaňourek, hlavní tvář projektu.

Naše zastávka v Česku byla důležitou provozní přestávkou, protože Afrika v našem podání přestávala stačit tempu expedice, což platilo především pro dokumenty, které jsou nezbytné pro bezpečný pohyb kontinentem. Navíc jsme se zavázali, že expedici budeme rozšiřovat a prohlubovat, z čímž se nutně pojí i rozšiřování vlastních kompetencí. To, co se může zdát jako dlouhá doba, se ukázalo jako okamžik, který utekl a zanechal za sebou nové specializace, změnu fyzické konstituce a nové zkušenosti. Náš pracovní pobyt v Česku měl totiž do značné míry položit základ dalšímu rozvoji naší práce v následujících letech.

Úkolem dokumentaristů na cestách je tvořit a po návratu materiály zpracovat a publikovat, ale jak to dělat, když se z cest nevracíte? Prostě to není tak snadné, jak se zdá a pod tíhou produkčních závazků dříve nebo později podlehnete. V tomto případě bylo zlomem dokončení filmu Cesta vody, který je první audiovizuálním počinem Expedice Z101. A tak jsem v létě zamířil do pražského studia, abych namluvil komentáře, společně s kolegou editoval střih, a hlavně dotočil postřehy Jirky Šímy, jehož životní zkušenosti dodaly filmu nejen na energii, ale zejména realitě. Ještě než se odehrála jeho premiéra na festivalu Voda, moře, oceány v Hluboké nad Vltavou, přišly nabídky na další filmovou tvorbu, což by snad mohla být známka kvality a možná i úspěchu. Můj režisérský debut tak věřím není úplně propadák, přičemž ten debut nebyl dán ničím jiným než holým faktem, že jsme neměli peníze na profíky, a tak jsme natočili to, co jsme považovali za důležité a za čím si stojíme. Ono se taky přece říká, že „štěstí někdy sedne i na vola“.

A co se podařilo Expedici Z101 za těch pár týdnů v Česku stihnout? Několik přednášek pro naše partnery a kamarády, dokončení zmíněného filmu a jeho premiéra, přednáška v jedinečné kavárně Slavia v Praze, získání zbrojního průkaz spolu s výcvikem – to se nám tak nějak z historické zkušenosti hodí, ukončení leteckého výcviku a zisk pilotní licence. Připravili jsme také základ pro knihu Expedice Z101 II. část, rozšířili jsme své potápěčské licence a zapojili do produkcí podmořský svět, prostudovali podrobně další pohyb naší výpravy, nastavili osu cesty, a hlavně jsem změnil svou fyzickou konstituci, což bylo úmorné zápolení s vlastním tělem tři hodiny denně šest dní v týdnu. A samozřejmě nesmím zapomenout na to, co vlévá člověku krev do žil, a to jsou přátelé. Jsem velmi vděčný, že se našly i chvíle, kdy se pilo, vyprávělo a byla zábava.

Bylo to náročné období, ale úspěch prostě jen tak sám nepřichází a pro nás není satisfakcí nic jiného než dostát svým plánům, ač se mohou zdát někomu doslova bláznivé. Kdyby to ale bylo jednoduché, tak by to přece dělal každý!

SLEDUJTE PODPALUBNÍ DENÍK a nic podstatného z afrického tažení Expedice Z101 vám neuteče!

Foto: Archiv Expedice Z101