Hru Ovčáček čtveráček, který spontánně připravilo Městské divadlo Zlín jako reakci na dění na české politické scéně, bude mít 6. února příštího roku derniéru v Praze. V ten den se uskuteční dvě představení v Divadle Za plotem při psychiatrické léčebně v Bohnicích, sdělila v pondělí ČTK mluvčí zlínského divadla Veronika Jurčová.

Kabaret zachycující prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka jako svérázného hrdinu nynější doby měl premiéru na začátku listopadu, divadlo od té doby přidalo řadu repríz, vždy byly okamžitě vyprodány.

Zájem o představení měla i jiná divadla v republice, divadlo však chtělo nejdříve uspokojit zájem domácího publika. Ředitel divadla a režisér inscenace Petr Michálek také uvedl, že u tak spontánně vzniklého kusu je těžké určit moment, kdy by měl zase skončit.

Divadelníci kabaretem reagovali na události související s udělováním státních vyznamenání, ve hře se kromě Ovčáčka objevuje i dalajláma, Jiří Brady, několik politiků i zpěvák Daniel Hůlka. Ovčáček čtveráček začal vznikat koncem října, text autoři napsali za dva dny.

Na začátku příštího roku uvidí kabaret diváci v Brně, Ostravě a Praze. „Zatímco Divadlo Bolka Polívky v Brně už hlásí na obě reprízy 7. ledna vyprodáno, lístky na dvě pražská uvedení jdou do prodeje teprve v úterý 29. listopadu,“ uvedla Jurčová.

Za autorstvím stojí skupina undergroundových vtipálků z řad divadelníků, která si říká Pia Fraus. Hlavní roli hradního mluvčího ztvárnil Marek Příkazký. Divadlo již na premiéru pozvalo i Ovčáčka, ten však nepřijel a „angažovaným divadelníkům“ popřál hodně zdaru. Nyní jej divadelníci opět pozvou na derniéru.

 

ARCHIV: Článek v původním vydání

 

Zdroj: Lidovky.cz