Psáno pro CNN Prima News

Legendární vsetínský Zimní stadion Na Lapači slaví pětatřicet let. Místo, na kterém se v devadesátých letech sbíraly tituly z hokejové extraligy jako na běžícím pásu, má pořád stejnou atmosféru. Stále během zápasů na tribunách – když tedy zrovna není pandemie – voní slivovice. A Vsetín bojuje opět o své místo mezi elitou.

Typický obrázek devadesátých let: Extraligový pohár v rukou Vsetína. K šesti titulům dopomohl valašskému klubu i jeho stadion. Kulisy Lapače hnaly domácí dopředu. A soupeřům naháněly hrůzu.

„Bylo to nádherné. Fascinující atmosféra, těch lidí tady, vyprodaný zimák. Diváci vybičovali ke skvělým výkonům,“ vzpomíná na zlaté časy Jan Srdínko pro CNN Prima NEWS, dnes trenér vsetínského týmu, v devadesátých letech jeho obránce, který s klubem vybojoval kompletní šestici trofejí.

Na první pohled nenápadný stadion uprostřed Vsetína je pozoruhodnou stavbou, které dominuje hlavně ojedinělá střecha sedlovitého tvaru. Na tehdejší dobu unikát.

„Vím, že se říkalo, že je to devadesátá devátá střecha, ale převážně se stavěly ve světě a severských zemích, což je taky zajímavost. Tam, kde padá hodně sněhu, projektanti tvrdí, že toto opravdu nikdy nespadne,“ konstatuje Petr Propš, vedoucí provozu zimního stadionu.

Po vsetínském ledě se už sice olympijští vítězové ani mistři světa neprohání, ale ambice v místním klubu jsou nejvyšší. Valaši by se rádi vrátili do extraligy. Jenže, co Lapač? Splňoval by aktuální náročné požadavky?

„Je otázkou, jak český hokejový svaz nastaví podmínky. Byla by to otázka licenčního řízení. Vidím spíš problémy v počtu diváků, protože existují kvóty, kolik má být lidí na sezení. My jsme tady na Vsetíně byli zvyklí, že lidi stáli, což vytvářelo onu atmosféru,“ říká Propš.

Šance na postup Vsetína mezi elitu jsou stále otevřené, tým teď čeká čtvrtfinále play-off. Na svojí cestě za návratem do nejvyššího patra – kde byl naposledy v roce 2007, pak kvůli finančním potížím spadl o dvě soutěže níže – teď musí přemoci Vrchlabí, čtvrtý tým základní části Chance ligy. V Podkrkonoší hraje v sobotu a v pátek, pak se série přesune na Moravu.

Zda bude Lapač znovu budit respekt u soupeřů, ukáže čas.

 

ARCHIV: Článek – obsahující video reportáž – v původním vydání

 

BONUS: PODÍVEJTE SE TAKÉ NA ROZŠÍŘENOU VERZI REPORTÁŽE!

VHK ROBE Vsetín: Pamatujete si na reportáže CNN Prima NEWS k letošnímu výročí zastřešení Lapače? Jejich autor Jakub Malovaný z natočeného materiálu sestříhal nové video, na které se nyní můžete podívat i zde na webových stránkách.

 

(Tento článek vznikl v redakci zpravodajství CNN Prima News, autorem je Jakub Malovaný s přispěním Tomáše Macáka.)

 

Foto: Zdeněk Němec a Martin Vojtěch Víta