Mohlo by se zdát, že se za pražskou kapelou M.Z.H., které není cizí takřka žádný sofistikovaný humor, jaksi uzavřela voda, nicméně opak je svatou pravdou. Veselá parta z Jinočan pouze vyčkávala na správnou chvíli, aby si v listopadu loňského roku připsala po dvanácti letech další zářez na pažbě v podobě Klystýru pro paní baronku.

Na čtvrté řadové desce kapely, dlouhodobě předskakující legendárním Třem sestrám, nechybí patřičná tvrdost, avšak ani nezbytný nadhled, kterým oplývá od samého začátku své existence. „Čím dál víc si umíme udělat srandu sami ze sebe, a to ti dává jisté právo, dělat si pak srandu i ze všeho kolem,“ shodují se během rozhovoru dva letití tahouni M.Z.H., a sice zpěvák Michal „Jonys“ Rollo a kytarista Daniel „Deluxe“ Král.

Pánové, dvanáct let je dost dlouhá doba, v podstatě se dá říct, že fanoušci si novou desku za to věrné čekání vyloženě zasloužili. Čím to, že vám vznikla tak řádná tvůrčí pauza?

Deluxe: Je to celkem dlouhá doba, to máš pravdu. A víš, že popravdě ani nevím, proč nám to tak trvalo? Nicméně všechno to nějak uteklo. Je ale jenom dobře, že se nám s novou sílou v kapele chtělo zase něco dělat…

Jonys: Jsme parta línejch diletantů a když už se k něčemu odhodláme, tak nás buď musí někdo kopat do prdele anebo nás to musí extrémně bavit. V tomhle případě se sešlo obojí. Souhlasím, dvanáct let je opravdu dost, ale oba naši fanoušci jsou naštěstí hodně trpěliví.

Během tolika let se toho uděje v životě člověka poměrně hodně. Jak tomu bylo u vás v kapele? Co všechno je už jinak?

Jonys: Jeden je trochu šedivější, druhý pro jistotu o pár vlasů přišel. Zásadní ale asi byly změny na postu basáka a bubeníka s čímž souvisí skutečnost, že Dáňa vyměnil bicí za kytaru, což nám prospělo převelice.

Dáňo, proč ses vzdal bicích nástrojů? Nezasteskne se ti po nich?

Deluxe: Sraly mě a nezasteskne!

Rozumím. Co se ale vaší aktuální sestavy týče, mám v ní, pravda, trošku chaos. Můžete tedy aktuální složení kapely objasnit?

Jonys: Přišel basák Simmons z kapely Moje řeč a bubeník Ešus, jenž občas stále hraje s pop-rockovou partou Czech It. Naopak nás opustil Mafuna, který si s námi ale čas od času zazpívá jako host, vedle toho manažeruje a zdatně konferuje, a taky Jaroušek, který se rozhodl odejít od M.Z.H. do důchodu a nechal si „jenom“ Tři sestry.

Deluxe: Takže když to shrneme – aktuální a pevně doufám, že snad na dlouhou dobu stálá sestava vypadá následně: Michal „Jonys“ Rollo – zpěv, Jiří „Akrij“ Šimůnek – zpěv, Daniel „Deluxe“ Král – kytara a zpěv, David „Hery“ Herák – kytara, Kamil „Štika“ Stibůrek – kytara, Pavel „Simmons“ Varhulík – basa, Ešus Bandaskovič – bicí.

Aktuální sestava kapely M.Z.H. Horní řada zleva: Pavel „Simmons“ Varhulík – basa, Kamil „Štika“ Stibůrek – kytara, Ešus Bandaskovič – bicí, David „Hery“ Herák – kytara a Daniel „Deluxe“ Král – kytara a zpěv. Spodní řada zleva: Jiří „Akrij“ Šimůnek – zpěv a Michal „Jonys“ Rollo – zpěv.

Vraťme se zase k desce. Jak jste s ní s určitým odstupem času spokojeni?

Deluxe: Mně se zatím pořád líbí. Nic na tom nezměnilo například ani klasicky šílené a neustálé poslouchání materiálu během míchání ve studiu, což probíhalo téměř celé loňské léto.

Jonys: Já jsem taky spokojenej. Moc! Díky klukům z 3bees studia jsme docílili přesně takového zvuku, jaký jsme chtěli.

Už na první poslech je deska jiná než vaše nahrávky předchozí. V čem je pro vás osobně specifická? Čeho si na ní považujete?

Jonys: Kytary zařezávaj, bicí mlaskaj, basa šlape a snad se dá poslouchat i ten zpěv. No a textově to taky směřuje za běžnej obzor dosavadních M.Z.H. Zatím máme vesměs velmi pozitivní zpětnou vazbu. Bez nadsázky jde o jakýsi vrchol naší tvorby.

Deluxe: Souhlasím. Myslím, že deska je jiná zejména díky zvolenému přístupu ke skládání. Takřka celá dlouhá léta jsme jednotlivé písničky dělali buďto všichni společně, nebo naopak každý úplně sám, což tentokrát neplatilo. Všechny texty napsal Jonys, vyjma druhé části písně The Great Rock’n’Roll Battle – tu má na svědomí Fanánek, a já na ně následně udělal muziku. Musím říct, že se mi pracovalo dobře, protože na Jonysovy texty se skládalo fakt parádně. Zkrátka, jsme dobrej tandem!

Otázka na Jonyse – co je pro tebe aktuálním zdrojem inspirace? Přece jenom, před dvanácti lety jsi pravděpodobně vnímal dění okolo sebe trošku jinak.

Jonys: Popravdě řečeno, občas se mi stalo, že jsem chtěl napsat text o „něčem“ a nakonec mi to celé sklouzlo k písničce o nás samotných, případně o našich kamarádech. Někde se ale i lehce otírám o dnešní překotnou dobu a trochu se vracím také do minulosti. Pořád se ale snažím napřímo vyhnout politice, v tom nevidím smysl, natož nějaké hrdinství. I když, pravda, všechno souvisí se vším. A dnešní doba především.

Výrazně jste oproti tvorbě předešlé přitvrdili – byl to záměr, nebo to tak ve výsledku vyplynulo?

Jonys: Bylo to asi trochu obojí. Například já osobně jsem chtěl vždycky mírně přitvrdit, nemluvě o tom, že Dáňa má tvrdou muziku v krvi, takže když se chopil kytary a přitáh nový věci, bylo to vcelku jasné. Rád bych, aby tenhle trend pokračoval.

Deluxe: Využil bych toho, že máme v kapele, jak už zaznělo, novou krev, takže než se to celé unaví, můžeme si užívat tvrdosti…

Vždycky jste byli kapela pověstná svým humorem. Jak to máte nyní? Ani po čtyřicítce nemáte nouzi o absurdní situace?

Deluxe: Humor neztrácíme ani v této době, protože je to lék, kterého je třeba všude a v obrovskejch dávkách.

Jonys: Ano, náš pověstný třeskutý humor… Myslím, že si čím dál víc umíme udělat srandu sami ze sebe, a to ti dává jisté právo, dělat si pak srandu i ze všeho kolem. Když se tohle člověka drží, má vyhráno.

Velmi oceňuji název vaší desky – Klystýr pro paní baronku. Proč jste zvolili zrovna takto poeticky laděné pojmenování?

Jonys: Spisovatel Zdeněk Mahler pravil: „V Bibli je skoro všechno, ve Švejkovi úplně všechno.“ Bibli jsme nečetli.

Deluxe: Názvů bylo na stole asi pět. A tenhle nám nakonec přišel nejlepší, samozřejmě, že i kvůli Švejkovi. Taky se ale dá říct, že po všech těch letech je to takovej hezkej průplach ušních bubínků. Hudební klystýr, jak má být!

Brzy spatří světlo světa videoklip k písni Devadesátky. Jak bude pojatý? Ptám se proto, že klipy z vaší dílny vždycky stály za to.

Jonys: To ti děkujeme… Klip na píseň Devadesátky bude trochu jinej. Ta pecka je dost svižná, tím pádem bychom rádi i jaksi živější klip. Hodně střihů, rychlý tempo, dynamika. Původní idea byl příběh, ale ten nakonec nebude hlavním poselstvím. Zřejmě z toho všeho vyleze taková béčková Lynchovina, při vší úctě k panu režisérovi. A kdyby vám náhodou nějaký intouš tvrdil, že to pochopil, tak mu nevěřte…

Deluxe: Ještě se sluší dodat, že na klipu znovu pracujeme společně s režisérem Mírou Mirčevem, což je prostě záruka dobré práce.

Křest nové desky proběhne už zítra, v pátek 13. ledna v pražském klubu Modrá Vopice. Jak bude pojatý? Na co se můžou vaši fanoušci těšit?

Deluxe: Těšit se můžou na průřez všemi uplynulými léty kapely a zazní samozřejmě i celá nová deska. Pít se bude pivo Klystýr 11°, které bylo uvařeno speciálně pro tuto akci, a právě Klystýrem desku samozřejmě pokřtíme. Celým večerem bude provázet Mafuna, písničku Roky si s námi zatroubí Jaroušek a jako host vystoupí slavná devadesátková kapela Moje řeč.

Jonys: Prostě to celé hodláme uchopit velmi netradičně. Začneme hrát koncert, v půlce pokřtíme desku, a pak koncert dohrajeme. Jo a co se toho piva týče, nenechte se zmást nevábným názvem, přátelé. Jedná se o produkt soukromého pivovaru Prdek, kde to vážně umí uvařit.

Kde všude si můžou fanoušci vaši desku poslechnout, pokud se rovnou nerozhodnou, že si zakoupí vinyl?

Jonys: Najdou nás na Spotify, Apple Music, YouTube, iTunes a co já vím, kde ještě? Já to v tomhle moc nejedu…

Deluxe: Jdeme s dobou, takže jsme na všech těch moderních platformách.

Plánujete k desce i nějakou koncertní šňůru? Třeba ve spojitosti se spřízněnými Třemi sestrami?

Deluxe: V létě si se Třema sestrama vyjedeme na jejich tradiční tour, což je prostě pořád nejlepší. Co bychom si chcali do nosu…

Jonys: Ale samostatné turné k desce neplánujeme. Oba naši fanoušci by to měli hrozně daleko. Buďme rádi, že s námi Tři sestry stále ještě neztratily trpělivost a máme opět tu čest, vetřít se k nim. Velmi jim vděčíme, respektive celé agentuře Krakonošovo s.r.o., za podporu se samotnou deskou i její distribucí.

Na závěr musí padnout nepatrný výhled do budoucnosti – další materiál z vaší produkce máme očekávat v roce 2034?

Jonys: Zhruba tak nějak to vychází, tak kdoví. Album se každopádně bude jmenovat Na Bělehrad! a na těch vozejkách nás už povezou všechny… Ale řeknu ti tajemství – já už mám napsané další texty a Dáňa všude po kapsách pěkně vostrý songy.

Deluxe: Momentálně nás to opravdu hodně baví. Nevím jak ostatní, ale mě to zatím baví asi nejvíc za celou tu dobu, co jsem v M.Z.H.

Jonys: Je až odporné, jak jsme poslední rok akční…

 

Foto: Archiv kapely M.Z.H.