Vynikající muzikant a talentovaný herec Tomáš David před časem představil svou zbrusu novou kapelu Divy. Obklopil se samými skvostnými muzikanty a začal psát pouze české texty. Po necelých dvou letech práce na zkušebně se konečně tato formace posluchačům představí naživo.

Koncertní premiéry si Divy odbydou hned dvě, a to 30. listopadu ve Zlíně a 12. prosince v Brně. Během večera navíc kapela slavnostně představí videoklip k písni Letokruhy a pokřtí své první EP. „Vše stále bedlivě střežíme, chtěli bychom dát našim přátelům a fanouškům balíček kompletní a intenzivní,“ usmívá se v rozhovoru frontman kapely.

Tomáši, můžeš světu detailněji představit „tvé“ právě rodící se Divy?

Divy, to je název mojí nové kapely. Hrajeme mé autorské písně. Napsal jsem text a vymyslel základní zpěvní melodie a akordy. Jsem ale jen pětinou Divu, protože zdaleka největší kus práce stojí za ostatními muzikanty. Jmenovitě: kytara – Matěj Morávek, klávesy – Jan Laník, bicí – Petr Ptáček, baskytara – Michal Sládek. Jsou to hrozní borci, zlínští rodáci, takže zlínskému publiku nejsou neznámí. Naopak, koncertují po celém Československu. Tak si myslím, že by si zasloužili „tučné písmo“, možná i podtrhnout.

Kdy sis začal pohrávat s myšlenkou, že dáš dohromady novou kapelu? Už během působení v Gentle Irony? A co bylo tím hlavním impulzem, že jsi začal přemýšlet nad zcela novým začátkem?

Je to projekt, který jsem už dlouho nosil v hlavě a zčásti i v šuplíku. Asi bez nadsázky můžu říct, že je to zároveň i můj – budoucí – největší počin. Tím snad neubírám váhu svým projektům předešlým. Hlavním impulzem pro založení této kapely byla, po skončení Gentle Irony, touha zase hrát své písně, autorsky se realizovat a pokusit se dostat třeba i do širšího povědomí. Vzít tu svou muziku a dát do toho všeho co možná nejvíc.

V čem vnímáš ty osobně největší sílu Divů? Čím se Divy liší od tvých předešlých kapel?

Rozhodl jsem se nedělat žádné kompromisy. Skvělými muzikanty počínaje, profesionálním studiem, grafikou, videoklipem a celým týmem kolem konče. Abych už zkrátka nemusel před ničím přivírat oči. Musím přiznat, že jsem si i já sám sobě dal vlastně docela zabrat. Rozhodl jsem se psát už jen české texty a posléze zjistil, že to je náročnější cesta, než jsem čekal. Nejen napsat text samotný, ale potom jej i zpívat. Vyrovnat se s českým frázováním. Máloco se v češtině může schovat ze feeling.

Jak už bylo řečeno, k tomu všemu jsi obklopen samými skvostnými muzikanty. Jakpak se ti podařilo dát dohromady tak famózní sestavu?

Proto ten název – Divy…

Prozradíš, podle jakého klíče sis spoluhráče vybíral?

Neprozradím! Jsou to ale stejnou měrou profesionální muzikanti jako srdcaři. A ví už, po svých četných hudebních zkušenostech, co od hudby očekávají a za tím si poměrně nekompromisně jdou. A když říkám poměrně, myslím tím velmi. (úsměv) Za propojení a mnohé další vděčím Karlovi Pevnému.

Jedna z velkých předností tvého nového seskupení je jazyk. Texty máte v češtině, což považuji za velkou výhodu. Texty píšeš jen ty, nebo svými nápady přispívají i tvoji kolegové?

Ano, texty, alespoň zatím, píši já. Psát v češtině byl krok, který by někteří mohli považovat za zbytečně limitující. Myslím v rámci velikosti české hudební scény. Ale zdálo se mi, že čeština v masových médiích hrozně upadá. Tím samozřejmě nepřicházím s návodem, jak to zlepšit. Texty Divů jsou poměrně lyrické, takže se teprve uvidí, budou-li vůbec schopné uspět například pod nálepkou „pop“.

Zleva: Michal Sládek (baskytara), Matěj Morávek (kytara), Jan Laník (klávesy), Tomáš David (zpěv) a Petr Ptáček (bicí)

Co bys rád, aby Divy svými písničkami posluchačům sdělovaly? Jaká témata jsou vám blízká?

Jsou to většinou odpovědi na moje otázky. Jsou to často mé pocity a postřehy, řekněme i pohledy na chyby, které na sobě pozoruji. Zjišťuji, že v tom nejsem sám, že podobné věci řeší přátelé kolem mě. Takže se občas vidím v nich a oni se třeba zase uvidí v těch písních. Budeme se vzájemně zrcadlit… Bla, bla, bla… Hlavně to bude bigbít! A příval energie!

Ať to máme kompletní – jak to máte v kapele se skládáním muziky? Tvoříte kolektivně?

Přinesu nápad, ten se podle nutnosti rozloží na prvočinitele a pak chlapci z nepěstěného nerostu vybrousí něco obDivuhodného. (úsměv)

Bohužel jsme zatím neměli možnost slyšet žádnou vaši píseň, protože veškerý materiál si stále pečlivě střežíte. Kdy se chystáte potěšit širokou posluchačskou veřejnost nějakým singlem či klipem?

Klip k písni Letokruhy už je natočený a teď se stříhá. Slavnostní premiéra proběhne na našich prvních dvou koncertech ve Zlíně a potom v Brně. Tam zároveň pokřtíme i naše EP, tedy písně rovnou čtyři. Střežíme vše stále bedlivě, protože bychom chtěli dát našim přátelům a fanouškům balíček kompletní a intenzivní. Moc si vážím toho, jak nás podpořili v naší kampani na HitHitu. Podařilo se nám vybrat na dokončení videoklipu a natočení EP neuvěřitelných 110.000,-. Díky tomu máme možnosti dělat věci skutečně bez kompromisů a dovolit si při točení profesionální služby. Děkujeme!

A co případně debutová deska? Nebo na tu je ještě brzy?

Příprava desky nastane víceméně v přímé návaznosti na první koncerty. Materiál samozřejmě máme, takže není na co čekat. Snad jen ten čas nás pořád nějak limituje…

Naživo zahrajete historicky vůbec poprvé už v listopadu ve Zlíně a v prosinci v Brně. Jak bude vaše dvojitá premiéra před fanoušky vypadat? Budete hrát jen střežené novinky?

No, bude to sláva veliká, to je jasné. Zahrajeme prostě všechno, co máme. Covery ale nečekej.

Co vás čeká poté? Máš představu, kudy by se měly další vaše kroky ubírat?

Potom… To je to. Vždyť my po těch skoro dvou letech práce na Divech stojíme na startovní čáře. Snad nás čekají letní festivaly. Děláme pro to vše. Už se strašně těším na koncerty. Na zážitky. Na Divy!

 

Foto: Josef Kubíček