Byl to skutečně náramný hudební večírek, na který se bude ještě dlouho vzpomínat. Kapela Fleret se po pěti letech vrátila do velkého sálu pražské Lucerny, kde zcela ojedinělým a opět vyprodaným koncertem odstartovala oslavy svých čtyřicátin.

Valašská jízda v jednom z nejvýznamnějších tuzemských kulturních svatostánků trvala bez mála čtyři hodiny. Fleret ve skvostné formě dopřával svým fanouškům postupně gradující program, který okořenilo hned několik zajímavých hostů, majících s kapelou tu více a jindy zase o něco méně společného. Každopádně, ve všech případech se jednalo o špičkové muzikanty a známé tváře, které Fleret pravidelně potkává na nejrůznějších festivalech.

Největší aplaus si právem vysloužili Jaromír Nohavica a Lou Fanánek Hagen. Prvně jmenovaného písničkáře pojí s Fleretem dlouholeté přátelství, proto ani tentokrát ostravský bard neváhal a do Lucerny přivezl několik svých notoricky známých písní. V případě frontmana Tří sester se sice jednalo o první spolupráci s dvorní kapelou Valašského království, ta však přítomné publikum pěkně postavila na nohy – pěvec si střihl jednu „flereťárnu“ a navrch přidal i svou vlastní Pijánovku. Fleret tak prokázal, že dokáže držet nejen punkový krok. Pozadu ovšem nezůstali ani další gratulanti: Petr Bende, který svou kariéru před více než dvaceti lety rozjel právě po boku Fleretu, atmosféru krásně zintimnil, Slávek Janoušek připomenul časy folkové, harmonikář Václav Koubek okouzlil Lucernu svou přímočarostí, a Jindra Kejak, přezdívaný Valach z Chomutova, přišel s novou peckou Češi a Moravané, která má rozhodně hitový potenciál.

Nicméně podstatná část programu patřila pochopitelně Fleretu, který toho večera zářil a předvedl doslova obdivuhodný výkon. Z rukávu tasil nejenom všechny své hity – Zafúkané, Šak máte nalété, Vizovice – ale také písničky staré, dlouho nehrané. A právě tyto skvosty – jmenujme například Janovu horu, V téhle hospodě nebo Soudnou noc – kapela v aktuálním složení zase o výrazný kus povýšila. Přesvědčit se o tom můžete na nové výběrové desce Fleretu s názvem Lajfka, ze které playlist pro koncert v Lucerně vycházel, a kterou přímo na místě pokřtil Karel Vágner. Uznávaný hudební producent nezapomněl vzpomenout ani na Jarmilu Šulákovou, která s Fleretem sedmnáct let tvořila, vystupovala a v současné době na ni navazuje její dcera Zuzana. Ta v Lucerně samozřejmě nechyběla a při Ovečkách zaběhnutých zaslzelo nejedno oko.

To, že Fleret patří ke stálicím na naší hudební scéně, je zcela bez debat. Stejně jako je zcela bez debat skutečnost, že kapela momentálně zažívá jedno ze svých nejlepších období a právem si veškerý úspěch zaslouží. Vždyť nejenom v Lucerně, ale i v uplynulých čtyřech dekádách tato pětice z Vizovic rozdala neuvěřitelné množství energie a radosti, za což jí patří uznání a obdiv.

 

Článek vyšel ve Vizovských novinách.

 

Foto: Petr Zeman