Kytarista Evžen Hofmann před časem vydal své nové album s názvem Jóga Nidra – Cesta do nitra klidu. Tento v podstatě ojedinělý projekt vytvořil společně se svou ženou Kateřinou Hofmann, která se již dlouhá léta zajímá o relaxaci a především o uvolnění těla a mysli.

„V dnešní uspěchané době slovo stres vnímáme jako běžnou součást našeho života, je ale pouze na nás, jestli stresu podlehneme či nikoliv,“ říká Evžen Hofmann, zkušený muzikant, skladatel a kytarista kapely Kryštof, podle kterého je album Jóga Nidra určeno pro všechny, kteří by se chtěli na chvíli zastavit a věnovat se jen sobě a své mysli.

Jak tě napadlo, pustit se do takového, řekněme, netradičního hudebního projektu?

Rád zkouším pestré roviny hudby a ničemu se nebráním. Také jsem si po mém kytarovém instrumentálním albu RetroSpektiva chtěl hudebně odpočinout a udělat něco klidnějšího. Podnět k tomuto albu však přišel od tchýně, která se léta zabývá ájurvédou a nápad Jóga Nidry navrhla při jedné večerní rodinné sešlosti. My jsme v té době s manželkou dělali úplně jiný projekt, ale nakonec jsme Jóga Nidru upřednostnili. Přišlo nám to jako skvělý a užitečný nápad, který může pomoci lidem v relaxaci, v lepším spánku a slouží i jako prostředek proti dnes tolik přítomnému stresu.

Měl jsi od začátku jasno v tom, že budeš na této desce spolupracovat právě se svojí ženou, která se na nahrávce postarala o mluvené slovo?

Ano, měl jsem jasno, protože manželka má příjemný hlas, což se nám i potvrdilo v pozitivních recenzích a v komentářích. Byla to dobrá volba…

Můžeš album Jóga Nidra trošku blíže představit po hudební stránce? Asi ne úplně každý si dokáže představit, o co jde.

Hudební prostředí je vytvořeno tak, aby zejména doplňovalo hlavní mluvené slovo, což znamená, že má spíše relaxační až meditativní charakter. I když ani v tomto projektu jsem nevynechal své oblíbené elektrické kytary, nicméně jsou udělané decentně, tak aby seděly v celkovém kontextu. Většinou tedy hudba slouží jako podbarvení pro mluvený text, kromě jedné části, která je čistě instrumentální a pozvolna graduje až k závěrečnému finále naší Jóga Nidry.

Tvá relaxační hudba je navíc součástí workshopů terapeuta Daniela Baumruka. Účastníš se těchto akcí? A co na toto spojení říkáš?

Byli jsme s manželkou mile překvapeni, když nás Daniel oslovil. Byl nadšený z CD a Jóga Nidru vzal jako své nové téma pro vlastní workshopy. Držíme mu palce a samozřejmě ho podporujeme, protože si myslíme, že je fajn, když lidem představí takové téma odborník a navíc ho doplní o své profesní zkušenosti.

Kde si mohou případní zájemci desku pořídit?

Zájemci o CD Jóga Nidra – Cesta do nitra klidu můžou napsat na můj facebookový profil, kde je možnost si ho jednoduše objednat. Případně jde objednat i přes web mého hudebního studia – odkaz je www.taurusrecords.cz. Děkujeme za případný zájem, vážíme si toho a budeme doufat, že se CD bude líbit a přinese jen a jen pozitivní pocity.

 

Foto: Archiv Evžena Hofmanna