Září je v plném proudu a spolu s ním je na pultech už třetí týden kulturní a lifestylový magazín inZlin. Jakub Malovaný do něj tentokrát přispěl jednak velkým rozhovorem s šéfdirigentem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, avšak vyzpovídal také hlavní tváře unikátního projektu Hrubá Hudba, nebo připomenul příběh kultovního vizovického pečiva.

ROZHOVOR s Robertem Kružíkem, šéfdirigentem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů

Robert Kružík patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Sedmým rokem zastává pozici stálého dirigenta Janáčkovy opery Národního divadla Brno, je stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno a tři sezóny působil jako dirigent Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Od loňského roku je také šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů, se kterou právě v těchto dnech vstupuje do nové sezóny.

A slibuje skutečně pestrou nabídku koncertů. Podle jeho slov se na pódiu zlínského Kongresového centra představí vynikající čeští i zahraniční interpreti, jako například houslisté Ivan Ženatý či Jiří Vodička, klavíristé Olga Scheps, Ivo Kahánek a Lukáš Vondráček, nebo zpěvačky Sumi Jo, Markéta Cukrová a Václava Krejčí Housková.

„Je důležité brát do hry to, co vidí dramaturg společně s marketingovým oddělením, což je myšleno v tom slova smyslu, že je potřeba ctít skutečnost, co daná filharmonie v daném městě přináší regionu, ve kterém působí. Bezpochyby se pak musí hledět i na místní skladbu posluchačů, protože její věkový průměr taktéž v mnoha směrech napoví,“ říká jeden z nejvýraznějších dirigentů nastupující generace, spolupracující s orchestry nejen napříč republikou, kterému je teprve třicet dva let.

ROZHOVOR s Jiřím Hradilem a Petrem Mičkou, hlavními tvářemi unikátního projektu Hrubá Hudba

Hrubá Hudba je projekt, který na tuzemské hudební scéně v podstatě nemá obdoby. Na jeho začátku stála jedna jediná – na první pohled možná trošku troufalá – myšlenka a sice, spojit dva zcela odlišné světy. Ruku na srdce, jen málokoho asi tenkrát napadlo, jak bude syrovému horňáckému folklóru slušet nu-jazzový kroj.

Hlavními tvářemi Hrubé Hudby jsou dva špičkoví muzikanti – Jiří Hradil a Petr Mička. Prvně jmenovaný se do projektu zapojil se svou kapelou Lesní zvěř, druhý pro změnu přibral vlastní Horňáckou muziku. „Každá píseň je pojatá jinak a rozptyl zpracování je od ambientu, vážné hudby, elektroniky, popu až po prvky hip-hopu. Šlo nám hlavně o nenásilné, neprvoplánové uchopení, kdy posluchač přirozeně prochází různými hudebními světy, ve kterých je hlavním pánem horňácká píseň a jí je vše podřízeno.“

ROZHOVOR s Janou Koštuříkovou, etnografkou a autorkou knihy Příběh vizovického pečiva

Vizovické pečivo patří zcela jednoznačně k hlavním symbolům Valašska, ovšem stále je zahaleno jistým tajemstvím. Unikátní příběh jednoduchých zdobených figurek nyní rozkrývá vůbec první kniha svého druhu, kterou napsala Jana Koštuříková, etnografka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Hlavní důvod, proč publikaci o vizovickém pečivu napsala, má své opodstatnění. Jana Koštuříková si přeje, aby tato více než stopadesátiletá tradice žila i nadále. „Kniha vznikla za minutu dvanáct. Kdyby nevznikla nyní, bůhví, zda by ji bylo možné dát dohromady na reálných základech někdy v budoucnu. Přece jenom, samotní tvůrci a pamětníci ubývají a zájem mladé generace o vizovické pečivo není nijak velký,“ zamýšlí se v rozhovoru rodačka ze Zlína, která si cestu k chloubě Valašska našla před osmi lety.

PODPALUBNÍ DENÍK: Expedice Z101 pravidelně v magazínu inZlin

Expedice Z101. Projekt, ve kterém se potkává historický odkaz a současná chuť po poznání toho, jak se mění svět a my s ním: Expedice Z101 usiluje o připomenutí a rozšíření první cesty legendární cestovatelské dvojice Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda napříč Afrikou a Amerikou. Uskuteční se v letech 2021 až 2023. Jejím hlavním protagonistou je Tomáš Vaňourek, který je rovněž spoluautorem předchozího úspěšného projektu Zikmund100. Díky pravidelnému seriálu Jakuba Malovaného s názvem PODPALUBNÍ DENÍK, který vychází v magazínu inZlin, budete u toho!

KDE MAGAZÍN INZLIN SEŽENETE?

– Časopis naleznete na více než 100 místech – administrativní centra, obchodní centra, restaurace, bary, kavárny, kluby, multikino, divadlo, muzea, galerie, předprodeje, lázně, specializované prodejny…

– Distribuce probíhá ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži, Otrokovicích, Holešově, Uherském Brodě, Luhačovicích a Napajedlích.

– V případě, že nejste ze Zlínského kraje, inZlin si můžete přečíst i na internetu, a to zde: http://issuu.com/inzlin.