Po krátké zimní „přestávce“ se na pulty všech barů, restaurací, kaváren a kulturních center na Zlínsku vrací oblíbený magazín inZlin. Únorové číslo je samozřejmě opět plné nejrůznějších zajímavých tipů, článků i rozhovorů – Jakub Malovaný do něj tentokrát přispěl jednak povídáním s hercem a muzikantem Tomášem Davidem a taky vzpomínkou na hereckou legendu Evu Matalovou.

VZPOMÍNKA na Evu Matalovou, hereckou legendu Městského divadla Zlín

Herečka Eva Matalová zemřela ve čtvrtek 29. prosince 2022 ve věku nedožitých devadesáti let. Většinu svého bohatého uměleckého života strávila v Městském divadle Zlín, kde za více jak čtyřicet let vytvořila téměř dvě stě rolí. Tou poslední byla Irma Gabrhelová v inscenaci Žítkovské bohyně.

„Divadlo mi chybí, ale člověk má vědět, kdy odejít, ačkoliv to není snadné,“ prohlásila herecká legenda v jednom ze svých posledních rozhovorů, který poskytla několik měsíců poté, co dala jevišti definitivní sbohem. Po derniéře úspěšného dramatu „o ženách, které bohovaly“ se v roce 2017 odebrala do Zlatých Hor na Jesenicku a tam si zvykala na zcela novou životní kapitolu. „Bylo nutné se vyrovnat a smířit s tím, že jsem přijala roli nepracující důchodkyně,“ usmívala se pokorná, stále optimisticky naladěná Eva Matalová ve svém útulném bytě.

Osud tomu nakonec chtěl, že dlouhé pandemické bezčasí uložilo toto povídání do šuplíku. Avšak byla by věčná škoda, kdyby v něm zůstalo – stala se z něj vzácná vzpomínka na dámu, která uměla do poslední chvíle žít.

ROZHOVOR s Tomášem Davidem, hercem a muzikantem, frontmanem kapely Naive Collective

Tomáše Davida není třeba zlínské kulturní veřejnosti jakkoliv představovat. Talentovaný herec a muzikant působil několik let v Městském divadle Zlín a cizí mu nebyla ani místní koncertní pódia. Koneckonců na to stěžejní – ve vyhlášené Zelenáčově Šopě – se brzy vrátí se svou novou kapelou Naive Collective.

Partu, složenou ze zkušených ostrostřelců, dal člen činohry Mahenova divadla dohromady v první polovině roku 2021 a jak sám říká, okamžitě začal psát zcela novou hudební kapitolu ve svém muzikantském životě. „Do textů písní se snažím vkládat věci, které se mě bytostně a hluboce dotýkají. Pro člověka, který je následně poslouchá, můžou být zajímavé v tom, že se s určitými mými pocity ztotožní anebo ho třeba překvapí, z jakého úhlu pohledu se na celou situaci dívám,“ vysvětluje v rozhovoru pětatřicetiletý kytarista a zpěvák, který společně s Naive Collective zahraje v Zelenáčově Šopě v úterý 21. února od 20 hodin.

PODPALUBNÍ DENÍK: Expedice Z101 pravidelně v magazínu inZlin

Expedice Z101. Projekt, ve kterém se potkává historický odkaz a současná chuť po poznání toho, jak se mění svět a my s ním: Expedice Z101 usiluje o připomenutí a rozšíření první cesty legendární cestovatelské dvojice Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda napříč Afrikou a Amerikou. Uskuteční se v letech 2021 až 2023. Jejím hlavním protagonistou je Tomáš Vaňourek, který je rovněž spoluautorem předchozího úspěšného projektu Zikmund100. Díky pravidelnému seriálu Jakuba Malovaného s názvem PODPALUBNÍ DENÍK, který vychází v magazínu inZlin, budete u toho!

KDE MAGAZÍN INZLIN SEŽENETE?

– Časopis naleznete na více než 100 místech – administrativní centra, obchodní centra, restaurace, bary, kavárny, kluby, multikino, divadlo, muzea, galerie, předprodeje, lázně, specializované prodejny…

– Distribuce probíhá ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži, Otrokovicích, Holešově, Uherském Brodě, Luhačovicích a Napajedlích.

– V případě, že nejste ze Zlínského kraje, inZlin si můžete přečíst i na internetu, a to zde: http://issuu.com/inzlin.