Dubnové číslo magazínu inZlin je na světě. A tentokrát je obsah tohoto kulturního a lifestylového magazínu více než vypečený. Například publicista Jakub Malovaný do něj přispěl hned třemi rozhovory, když vyzpovídal nejenom opory folklórního souboru Lúčnica, ale taky frontmana kapely Elektrïck Mann nebo Magdalenu Preiningerovou, se kterou připomenul první slavnou cestu pánů Hanzelky a Zikmunda.

ROZHOVOR s Magdalenou Preiningerovou ze zlínského muzea při příležitosti výročí pětasedmdesáti let od startu první cesty pánů Hanzelky a Zikmunda do Afriky a Jižní Ameriky

V pátek 22. dubna 2022 uplyne neuvěřitelných sedmdesát pět let od okamžiku, kdy legendární cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vyrazili na první velkou cestu do Afriky a Jižní Ameriky. Když odjížděli jako mladí a neznámí komerční inženýři, absolutně netušili, že se jim brzy život obrátí naruby a domů se vrátí coby uznávaní spisovatelé a dokumentaristé.

Během cesty, která trvala 1 290 dní, navštívili Hanzelka se Zikmundem 44 zemí v Evropě, Africe a Latinské Americe. Jako první překonali automobilem celou Núbijskou poušť a vystoupali na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro. Z Kapského města přepluli do Argentiny, odkud se následně vydali na pouť po Jižní Americe. Celkem za tři a půl roku 12krát překročili rovník, urazili 111 000 kilometrů, z toho 61 700 ve svém voze.

„Bylo po válce, pánové v podstatě neměli závazků a mohli zcela svobodně vycestovat na neznámý kontinent, kde všechno záleželo jenom a jenom na nich. Zkrátka, byla to naprosto jejich cesta,“ říká ve speciálním rozhovoru Magdalena Preiningerová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde od roku 1999 pečuje o Archiv H+Z.

ROZHOVOR s tanečními oporami folklórního souboru Lúčnica

Uznávaný slovenský umělecký soubor Lúčnica se v neděli 24. dubna vrátí po dlouhých letech do Zlína, kde mu při posledním vystoupení aplaudovalo dlouhé minuty vestoje beznadějně vyprodané hlediště Kongresového centra.

A jak v rozhovoru naznačily taneční opory Lúčnice Katarína Rusinková a Michal Gižický, i tentokrát se návštěvníci dočkají neopakovatelného zážitku. Lúčnica totiž do Zlína přiveze nový celovečerní program s názvem Slovenský triptych, který je silně inspirovaný lidovou kulturou, hudebně-tanečním uměním a taky tradičními řemesly. Divákům tak nabídne to nejatraktivnější z folklorního odkazu Slovenska.

ROZHOVOR s valašskomeziříčskou kapelou Elektrïck Mann

Valašskomeziříčští excentrici Elektrïck Mann míří znovu do Otrokovic. Pionýři lokálního hip-hopu a matadoři českého punku tentokrát vezmou útokem třetí ročník festivalu Lážo Plážo, který proběhne 17. a 18. června 2022, a upozorňují, že loňské dovádění v areálu na Štěrkovišti byla pouze jemná testovací jízda.

„Letošní vystoupení bude daleko větší granát. Dneska už totiž víme, co všechno místní lidé snesou a proto si můžeme dovolit jim ukázat, jak má takový pravý večírek vypadat,“ slibuje v exkluzivním rozhovoru Mukas, hlas Elektrického pána – fenoménu, který za téměř třicet let existence dokonale obrátil českou hudební scénu vzhůru nohama.

PODPALUBNÍ DENÍK: Expedice Z101 pravidelně v magazínu inZlin

Expedice Z101. Projekt, ve kterém se potkává historický odkaz a současná chuť po poznání toho, jak se mění svět a my s ním: Expedice Z101 usiluje o připomenutí a rozšíření první cesty legendární cestovatelské dvojice Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda napříč Afrikou a Amerikou. Uskuteční se v letech 2021 až 2023. Jejím hlavním protagonistou je Tomáš Vaňourek, který je rovněž spoluautorem předchozího úspěšného projektu Zikmund100. Díky pravidelnému seriálu Jakuba Malovaného s názvem PODPALUBNÍ DENÍK, který vychází v magazínu inZlin, budete u toho!

KDE MAGAZÍN INZLIN SEŽENETE?

– Časopis naleznete na více než 200 místech – administrativní centra, obchodní centra, restaurace, bary, kavárny, kluby, multikino, divadlo, muzea, galerie, předprodeje, lázně, specializované prodejny…

– Distribuce probíhá ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži, Otrokovicích, Holešově, Uherském Brodě, Luhačovicích a Napajedlích.

– V případě, že nejste ze Zlínského kraje, inZlin si můžete přečíst i na internetu, a to zde: http://issuu.com/inzlin.